Gigabyte Aorus Z270X Gaming 5 - Recenzia

Gigabyte Aorus Z270X Gaming 5 - Recenzia

Vo svete počítačových hardvérov je tradíciou, že spoločnosť Intel prichádza každoročne s novou generáciou procesorov. Či už ich TIK-TOK prístup odsudzujete, alebo ste jeho zástancom, inovácia (hoci možno menšia, než by mohla byť) sa mu nedá uprieť. Ani tento rok nie je výnimkou a spoločnosť Intel začiatkom roka predstavila procesory siedmej generácie z rodiny KabyLake. Spoločnosti vyrábajúce matičné dosky tak prídu s najrozličnejšími kúskami, ktorými sa budú snažiť zaujať potenciálnych zákazníkov.

Gigabyte je jednou z prvých spoločností, ktoré ohlásili príchod svojich nových matičných dosiek s čipsetom Z270X, ktorý by mal zvládnuť aj tie najextrémnejšie procesory pasujúce do socketu 1151. Do tohoto socketu patrí aj predchádzajúca Skylake generácia, ale KabyLake prichádza s viacerými vylepšeniami, a preto ma nové dosky od Gigabyte zaujali. Keďže k nám do redakcie zavítali tri rôzne kúsky, ako prvú som si vzal do parády základnú verziu s názvom GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 5.

Obal a jeho obsah

Ako už možno meno dosky napovedá, kúsky z radu Aorus plánujú hráčov ohúriť nielen svojíim výkonom, ale aj svojou aurou. V tomto prípade je to jasná podpora RGB podsvietenia, ktorá sa čoraz častejšie objavuje aj na doskách dostupných v cenovej kategórii 200 eur. Prednej strane krabice produktu Gaming 5 dominuje logo pripomínajúce hlavu dravca s veľkým nápisom značky Aorus a názvom výrobku. RGB či iné vlastnosti sú spomenuté iba malými logami, no viac informácií o nich nájdete na zadnej strane. Okrem dosky sa v balení nachádzajú 4 SATA káble, CDčko s drivermi, krytka zadných konektoroch, brožúrka a pár ďalších maličkostí.

Prvé dojmy a spracovanie

Zase raz musím Gigabyte pochváliť za kvalitu prevedenia. Od dosiek v cenovej kategórii nad 150 eur je to síce samozrejmosť, no aj tak sa nájdu výrobcovia, ktorým by som nevedel stopercentne dôverovať. AorusGaming 5 má ale všetko, čo si môže bežný, aj mierne náročnejší hráč priať. Vystužené PCIe konektory? Áno. Pekné chladiče mosfetov a čipsetu? Jasné. Tentokrát je na doske aj veľmi štýlový kryt zadných konektorov, ktorý sa ťahá až na miesto, na ktorom je osadená zvuková karta. Už tradičný malý plusový bodík si zaslúži systém zapájania konektorov skrinky ako HDD LED, Reset a Power, keďže konektory sú malé a niekedy je ťažké ich zapojiť do dosky bez ohnutia niektorého z PINov. Jednoduchosť systému spočíva v tom, že konektory zapojíte do malého plastového držiakau mimo dosky a ten následne zasuniete na svoje miesto.Využiť ho ale nie je podmienkou.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Čo nové však prináša čipset Z270X a čo nové sa nachádza na tejto matičnej doske? Možno si budú čitatelia pamätať, ale pred pár týždňami sme priniesli recenziu nového Intel SSD s konektorom U.2. Presne tento konektor je momentálne integrovaný do väčšiny nových dosiek od Gigabyte a prináša možnosť rýchleho úložiska bez zaberania PCI konektorov alebo miesta na doske s M.2 konektormi. Okrem tejto novinky ponúka Gaming 5 aj pár osvedčených technológií, akou je napríkladKiller LAN E2500 a zvukovú kartu Realtek ALC1220. Inak sú rozdiely oproti predošlým generáciám matičných dosiek iba kozmetické. Čo neznamená, že sú nepodstatné.

Konektivita a funkcionalita

Z hľadiska konektivity je doska vybavená viac ako dostatočne. Na zadnom paneli je k dispozíciií osem USB portov, z ktorých dva sú USB 2.0, štyri USB 3.0 a jeden USB 3.1 Gen 2 Typ A a jeden USB 3.1 Typ C. Z hľadiska grafiky sú na výber interné konektory DisplayPort 1.2 a HDMI 1.4. Oba sú schopné rozlíšenia až 4K, no rozdiel je vo frekvencii, ktorá na DisplayPorte dosahuje 60Hz a cez HDMI 24Hz. Prekvapením sú dva ethernet porty (Intel GbE LAN a Killer E2500 LAN), čo pre používateľov môže napríklad znamenať možnosť hrania bez lagov pri použití druhého LAN portu do NAS a pri sťahovaní dát. Hoci väčšina ľudí oba porty nevyužije, nie je na škodu mať možnosť brániť sa plnému vyťažovaniu jedného portu. Gaming 5ponúka plnú stajňu interných konektorov od konektora pre U.2 zariadenia cez dva M.2 sloty a plno SATA/SATA Express konektorov, až po päť konektorov na ventilátory, z ktorých jeden je už tradične určený špecificky pre chladič procesora, ale ďalší je, napríklad, na potenciálne napájanie pumpy vodného chladenia.

Vzhľad a personalizácia

Konečne sa ale dostávam k tomu, vďaka čomu Aorus vystupuje zo šedého davu iných matičných dosiek. Áno, čoraz viac výrobcov na svoje dosky umiestňuje pár LED svetielok, na ktorých sa dá sem-tam nastaviť nejaký efekt ako blikanie alebo “dýchanie”. Aorus ale ponúka plnohodnotné RGB podsvietenie. LED diódy sú rozosiate takmer po celej doske. Podsvietený je chladič čipsetu, zvukového čipu, ale čo sa mi na doskách tejto rady páčilo asi najviac, je podsvietenie priestoru medzi RAM slotmi a riešenie použité na pravej strane dosky. Tam sa nachádza kúsok plexiskla, ktorý sa vďaka osvieteniu dvoma LEDkami bez problémov stane korunným šperkom každého skladaného počítača. A komu by sa náhodou niektoré svietiace LED diódy nepáčili, môže ich manuálne povypínať cez Gigabyte APP center. Na tento kúsok softvéru som si zvykol naozaj rýchlo či už išlo o zmenu nastavení ventilátorov, hranie sa s menením farieb na doske a grafickej karte (v čase testovania matičných dosiek z rady Aorus bola v testovacom počítači grafická karta Gigabyte GTX 1060 XtremeGaming), alebo upravovanie maličkostí v BIOS bez nutnosti reštartovať počítač. APP center síce má svoje muchy, ale máloktorý konkurent ponúka taký nástroj ako Gigabyte, kde sú všetky možnosti pod jednou strechou.

Stabilita, taktovanie a testovanie

Doska fungovala s procesorom i7 6700K Skylake, tak aj s najnovším i7 7700K KabyLake. V rámci testovania pri pretaktovaní na 4.6 GHz nebol problém dosiahnuť s oboma procesormi stabilné hodnoty. Dobrou správou je, že kto už raz taktoval pod čipsteom Z170, nestratí sa ani v type Z270, pretože ani hardvér, ani softvér neprešli veľkou zmenou. Systém s touto doskou bol nadmieru stabilný aj pri základnom takte, aj po pretaktovaní, čo bolo odskúšané bežným používaním, ale aj syntetickým testom Aida64. Oproti predošlej generácii dosiek pre Intel procesory sa toho nezmenilo až tak veľa, aby bol poznať rozdiel medzi hraním či bežným fungovaním, preto nebolo treba spisovať grafy s porovnaním FPS pri hrách.

Naše hodnotenie

Hoci Intel posledné roky veľmi neinovuje, aspoň nie pri procesoroch dostupných pre bežných smrteľníkov, Gigabyte je stále zárukou kvality. Výber v cenovej kategórii 200 eur je v poslednom čase čoraz viac preplnený, ale dosky od tejto spoločnosti sa radia k jedným z najkvalitnejších. Model je vybavený všetkým, čo by mohol hráč vo svojom počítači chcieť či potrebovať. Pokiaľ máte počítač s i5 alebo i7 procesorom piatej alebo šiestej generácie, prechádzať na KabyLake netreba. Ak ale rozmýšľate nad zložením nového počítača alebo nad zlepšením staršieho stroja,potom bude Aorus Gaming 5 jednou z najlepších volieb.

Klady

 • dizajn a RGB LED
 • kvalitné prevedenie
 • výkonne a stabilné komponenty
 • všetka dôležitá funkcionalita

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus Z270X Gaming 5 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 244 mm
 • Výška: 305 mm
 • Orientačná cena: 210 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z270X Gaming 5
 • Procesor: Intel Core i7 - 7700K KabyLake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: Adata SX930 120 GB
 • Grafická karta: GIGABYTE GeForce GTX 1060 XtremeGaming 6G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk