Gigabyte Aorus Z270X Gaming 7 - Recenzia

Gigabyte Aorus Z270X Gaming 7 - Recenzia

Už zaužívaný prístup spoločnosti Intel ku každoročnému vydávaniu nových procesorov sa nezmenil ani tento rok a osvedčené procesory z rodiny Skylake striedajú kúsky z rady Kaby Lake. To si, samozrejme, pýta aj nové matičné dosky a viacero spoločností na seba nenechalo dlho čakať. Tesne po vydaní Kaby Lake procesorov predstavila spoločnosť Gigabyte novú radu Aorus disponujúcu čipsetom Z270X. A my sme sa pozreli na tri modely, ktoré sa zameriavajú na rôznych hráčov a ponúkajú v rozličných cenových hladinách rozdielne, ale stále bohaté vybavenie.

Pred nedávnom ste si mohli na stránkach Gamesite prečítať recenziu vstupného modelu do rady Aorus s názvom Gaming 5. V tejto recenzii, ako už aj titulok sám napovedá, sme si vzali na mušku o triedu vyšší model s označením Gaming 7. Aj tento model disponuje socketom LGA 1151 podporujúcim ako Skylake, tak Kaby Lake procesory, veľmi príjemným dizajnom s horou podsvietenia a kvalitnými komponentmi. V čom sa teda od Gaming 5ky a konkurencie odlišuje? V čom je lepšia a v čom môže zaostávať? To všetko rozpitveme v nasledujúcich riadkoch.

Obal a jeho obsah

Gigabyte to s obalmi jednoznačne vie. Čierna krabica štandardných rozmerov, ktorá pojme ATX matičnú dosku, síce nie je ničím inovatívna, ale strieborné logo a nápis Aorus, ktoré obalu dominujú, vo mne evokujú kvalitu. Ako už je zvykom, na krabici sa nachádza aj meno spoločnosti, model dosky (ktorý je prevedení v striebornej farbe odrážajúcej svetlo a meniacej farbu) a na ostatných stranách (najmä na tej zadnej) aj tona informácií, čo táto doska zvládne a čo nie. Vo vnútri sa okrem dosky, manuálu, CD-čka s drivermi, pár nálepkami a bežnými SATA káblami nachádza aj pár bonusov navyše. Prvým je pár káblov zakončených termistormi (na jednoduché meranie teploty na používateľmi zvolených miestach), ďalší poteší potenciálnych kupcov, ktorí majú radi blikajúce svetielka, a je ním RGB LED predlžovací kábel. Samozrejme, nakoľko doska podporuje Nvidia SLI, v balení sa nachádza aj SLI most pre dve karty. Posledným bonusom, na ktorý vďaka jeho praktickosti nemôžem zabudnúť, je takzvaný G-Connector adaptér, vďaka ktorému je zapájanie káblov predného panela počítačovej skrinky s doskami od Gigabyte vždy hračka, a to aj s mojimi medvedími prstami.

Prvé dojmy a spracovanie

Aj pri Gaming 7 stavil Gigabyte na kombináciu čiernej dosky s bielymi krytmi a chladením. Táto kombinácia sa aj vďaka integrovanému, plne nastaviteľnému RGB podsvieteniu hodí takmer do každej skrinky a k takmer každej kombinácii komponentov. Samozrejme, aj takýto krásny dizajn by sa dal pokaziť, napríklad výberom krikľavých farieb, ktoré si odporujú, pri výbere grafickej karty a chladiča na procesor. No aj v takejto situácii si trúfam povedať, že podľa zón nastaviteľné RGB podsvietenie by dokázalo nepodarený dizajn zladiť. Čo sa týka kvality dosky, som Gigabytu veľmi vďačný, že na rozdiel od niektorých výrobcov ostávajú verní dostatočne hrubým plošným spojom, vďaka čomu sa doska nadmerne neprehýba. A v spojení s vystuženými PCIe slotmi by sa do nej nikto nemal báť osadiť aj tie najťažšie grafické karty a chladenie procesorov.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Ako som už spomínal v recenzii Gaming 5, nové Z270X dosky prinášajú už ako štandard konektor U.2. Potešiteľné je na ňom to, že jeho x4 PCIe linky sú samostatné a nemali by byť previazané s PCIe konektormi určenými pre grafické karty a zvyšok komponentov. Na doske poteší úctyhodné číslo konektorov na napájanie ventilátorov, ktorých je celkovo až 8. Viacero z nich je špecializovaných pre chladič procesora, alebo vodné chladenie. Okrem toho potešia aj dva ethernet porty, Intel GBe LAN a Killer LAN E2500 a zvuková kartu Realtek ALC1220. V čom ale Gaming 7 poteší priaznivcov kvalitnej hudby a zvuku, je integrovaný čip Creative Sound Core 3D s podporou Sound Blaster Recon3Di a zabudovaný zosilňovač TI Burr Brown OPA2134. Gaming 7 takisto oproti Gaming 5 pridáva na poli podsvietenia, a tak je teraz podsvietený aj kryt zadného panelu.

Konektivita a funkcionalita

Zadný panel na tejto doske ponúka 7 USB portov, ž čoho všetky patria do štandardu USB 3.1. 5 z nich je “len” Gen 1, ale jeden Gen 2 Typ A a jeden Gen 2 Typ C by mali uspokojiť všetky potreby ľudí aj s väčším množstvom drôtových periférií. Takisto sa na zadnom paneli nachádza jeden DisplayPort 1.2 a HDMI 1.4, oba schopné rozlíšenia až 4K, s jediným rozdielom, ktorým je maximálna frekvencia – @60 Hz na DisplayPorte a @24 Hz cez HDMI. Už spomenuté boli dva ethernet porty (Intel GbE LAN a Killer E2500 LAN), čo pre používateľov môže napríklad znamenať možnosť nerušeného hrania bez lagov pri použití druhého LAN portu do NAS a sťahovaní dát. V neposlednom rade sa tu nachádzajú osvedčené konektory S/PDIF Out a päť 3,5mm audio (Center/Subwoofer Speaker Out, Rear Speaker Out, Line In/Mic In, Line Out, Headphone). Po stránke vnútornej konektivity toho ponúka Gaming 7 naozaj značne veľa, a to presne jeden U.2 konektor, dva M.2 konektory, 3× SATA Express, 6× SATA 6Gb/s, 8× konektory na napájanie ventilátorov/vodnej pumpy, 2× USB 3.1 Gen 1 headers, 2× USB 2.0/1.1 headers, RGB LED výstup, konektor rozširujúcej Thunderbolt karty a rad systémových tlačidiel, ako power, reset, vymazanie CMOS, ECO, OC. Pre tých, ktorí plánujú využívať plný potenciál dosky, sa na doske ešte nachádza prepínač medzi BIOS-mi v prípade zlých nastavení a body na meranie voltáže.

Vzhľad a personalizácia

Možno sa nájde niekto, komu sa dizajn tejto dosky nebude páčiť, ale podľa môjho názoru to bude veľmi malá časť populácie. V Gigabyte pri dizajnovaní síce neboli nijako umiernení a na doske sa nachádza množstvo prvkov zameraných hlavne na vzhľad. Aj tak väčšina plní nejakú praktickú úlohu ako chladenie, alebo ochrana proti nečistotám. Pridanie ďalšej RGB zóny na kryt zadného panelu síce oproti Gaming 5 nie je žiadna revolúcia, no ako môžete vidieť na fotkách v galérii, je to ďalší prvok, ktorý môže presvedčiť potenciálneho zákazníka o kúpe. Hlavne keď je ovládanie celého podsvietenia naozaj jednoduché cez Gigabyte App Center. V rámci App Center sa dá nastaviť aj ďalšia hora a pol vecí, od všetkých ventilátorov (musím pochváliť jednoduchý a pritom funkčný systém, keď systém roztočí iba jeden špecifický ventilátor, vy určíte jeho umiestnenie v skrinke a systém si to odvtedy pamätá) cez jemné pretaktovanie a systémové nastavenia. Používateľsky je jednoducho Gaming 7 a v praxi všetky novšie dosky od Gigabyte naozaj jednoduché na používanie a s BIOS-om a App Center som sa dokázal naučiť zaobchádzať v priebehu pár minút.

Stabilita, taktovanie a testovanie

Rovnako ako pri Gaming 5 fungovala doska ako so Skylake, tak aj s najnovšími i7 Kaby Lake procesormi. Pri testovaní som pretaktoval ako i7 6700K, tak i7 7700K hodnotu 4,6GHz a počítač bol absolútne stabilný. Takže stále platí, že kto už raz taktoval pod čipsteom Z170, sa nestratí ani v Z270, nakoľko hardvér ani softvér neprešiel príliš veľkou zmenou a BIOS od Gigabytu sa vyznačuje veľmi príjemným dizajnom a prehľadnosťou. Systém s touto doskou bol nadmieru stabilný, ako pri základnom takte, aj po pretaktovaní, čo bolo odskúšané bežným používaním, ale aj syntetickým testom Aida64. Oproti predošlej generácii dosiek pre Intel procesory sa toho nezmenilo až tak veľa, aby bol citeľne poznať rozdiel medzi hraním či bežným fungovaním pod touto generáciou, preto ani nebolo treba spisovať grafy s porovnaním FPS pri hrách na tejto generácii čipsetov a predošlej.

Galéria

Naše hodnotenie

Obával som sa, či dokáže Gaming 7 tromfnúť svojho menšieho brata a dokázať, že si svoju, o 40 eur vyššiu cenu naozaj zaslúži. Na prvý pohľad totiž vyzerajú byť vedľa seba v tých hlavných otázkach takmer identické. Jej pripravenosť na náročných používateľov hľadajúcich stabilitu pri pretaktovaní s možnosťou rozsiahleho vodného chladenia ma však presvedčili. Gaming 5 je už sama o sebe fajn základ na výkonnú hernú mašinu. Sedmička túto hranicu posúva a ponecháva si pritom oku lahodiaci dizajn a milión spôsobov podsvietenia.

Klady

 • stabilný výkon
 • kvalitné komponenty
 • príprava na vodné chladenie
 • prehľadný BIOS a App Center
 • jedno z najlepších RGB podsvietení

Zápory

 • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus Z270X Gaming 7 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 244 mm
 • Výška: 305 mm
 • Orientačná cena: 249 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z270X Gaming 7
 • Procesor: ntel Core i7 - 7700K Kaby Lake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: Adata SU800 256 GB
 • Grafická karta: GIGABYTE GeForce GTX 1060 Xtreme Gaming 6G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk