NOTEBOOK MSI GT740X - RECENZIA

 

V dnešnej recenzii si predstavíme herný notebook z dielne MSI, GT470X, ktorý bol na recenziu zapožičaný firmou MSI. Napriek tomu, že som tvrdým zástancom konzol ako herných zariadení som bol zvedavý čo sa dá z takéhoto výkonom nabitého notebooku vyťažiť.

Prevedenie a výbava

Na prvý pohľad upúta striedmo ladenou kombináciou farieb čiernej a červenej. Tá je príjemným oživením a dodáva notebooku decentný vzhľad. Kvalita prevedenia jednotlivých plastových dielov je precízna a všetky časti lícujú tak ako majú. Povrch dielov je príjemný na dotyk, ale po čase sa podobá na tabuľu pre snímanie odtlačkov prstov :). Notebook disponuje 17" WSXGA+ displejom (vyrába sa aj 15,4" verzia rovnakých parametrov) s maximálnym rozlíšením 1680x1050 bodov, ideálnym pre jeho herné a multimediálne využitie. Nevýhodou displeja je dosť vysoký lesk. Súčasťou je vstavaná 2-megapixelová webkamera.
Na pravej strane sa nachádzajú audio vstupy a výstupy, Okrem klasických I/O portov ako USB2.0, RJ-11 a RJ-45, fire wire a čítačky kariet 4v1 nachádzajúcich sa v takmer každom notebooku je určite potešujúcou, prítomnosť HDMI portu a eSATA pre rýchle pripojenie externých HDD. Na komunikáciu s okolím využíva 56K ITU V.92 modem, gigabitovú sieťovku, wiFi 802.11 b/g/Draft n, bluetooth 2.0 + EDR. Na ľavej strane sa nachádza nenápadná a elegantná optická mechanika Super multi DVD±RW/RAM.

{gallery}/recenzie/GT740X/1{/gallery}

Kvalitné HD audio 4.1 dosahuje na notebook vynikajúcu kvalitu zvuku. Necítiť žiaden „plechový nádych“ a zvuk dokonale umocňuje atmosféru pri hraní hier či sledovaní filmu. Dva reproduktory sú umiestnené pod dotykovým panelom nad klávesnicou, dva reproduktory a subwoofer na spodnej časti.
Rozmery 395 x 278 mm, hrúbka 35 mm odpovedajú 17" displeju. Hmotnosť 3,2 kg je u tohto modelu očakávaná a žiadnom prípade nie je jeho záporom. Ak by bol pre niekoho predsa len veľmi ťažký, dodáva sa s kvalitným prenosným batohom. Nepríjemnosťou je výfuk ventilátorov na pravej strane, ktorý je niekedy počas práce s myšou neznesiteľný :((. Určite poteší celkovo veľmi nízka hlučnosť.

{gallery}/recenzie/GT740X/2{/gallery}

Klávesnica a myš

Klávesnica využíva 103 kláves, súčasťou je aj vstavaný numpad. Z dôvodu veľkého počtu kláves na malom priestore nemajú niektoré dôležité klávesy ideálnu veľkosť, čo sa odzrkadlí pri hraní hier. Klávesnica reaguje dobre, je optimalizovaná ako pre jednoduchú prácu s OS a surfovanie, tak aj pre dlhé hodiny hrania. Samozrejmosťou je označenie najčastejšie používaných herných kláves. Nad klávesnicou sa nachádza dotykový panel pre základné ovládanie multimédií a spustenie funkcií Bluetooth, Wifi, WEB Kamery, Cinema Pro a Eco režimu notebooku. Doslova extrémne nepríjemne je vyriešené umiestnenie ľavého CTRL, nenachádza sa na okraji klávesnice a pri pokuse kľaknúť si v nejakej hre môže dôjsť aj k úrazom. Ja osobne som si skoro vykĺbil malíček.)

{gallery}/recenzie/GT740X/3{/gallery}

V štandardnom balení je dodávaná k notebooku aj progamerská MSI myš, taktiež v čierno červenej farebnej kombinácii. Je ergonomicky tvarovaná a umožňuje niekoľkohodinové, pohodlné hranie hier. Okrem klasických tlačidiel a scroll-u sa na nej nachádza aj tlačidlo pre zmenu senzitivity v 4 stupňoch s príslušným farebným podsvietením scroll-u. Spomínané 4 stupne nastavenia sú v tomto prípade úplne postačujúce. Myš tiež obsahuje na ľavej strane tlačidlá s funkciami forward a back, ktoré umožňujú jednoduchšie surfovanie, rýchlu prácu s priečinkami atď.
TouchPad je vyriešený excelentne čo sa týka jeho rozsahu, citlivosti a povrchu, ale je dá sa povedať zbytočný, kvôli štandardne dodávanej myši.

{gallery}/recenzie/GT740X/4{/gallery}

 

Výkon

Vo vnútri notebooku sa nachádza štvorjadrový procesor Intel Core i7-720QM s frekvenciou 1,60 GHz vyrábaný 45nm technológiou. Grafická karta NVIDIA GeForce GTS 250M s pamäťou 1GB DDR3 VRAM. Operačná pamäť 2x2 GB DDR3 1066MHz. Zostavu dopĺňa WD harddisk s kapacitou 500 GB SATA o 7200 RPM. Papierové predpoklady vynikajúceho herného výkonu boli otestované priamo v akcii na najnovších herných tituloch. Snahou bolo vyžmýkať z notebooku maximálny výkon pri stabilných 30-35 fps. Po niekoľkých hodinách experimentov s nastavovaním a kompromisov som sa nakoniec dopracoval k výsledkom.

Assasins Creed 2 - 30-33 fps pri 1024x768, maximálna kvalita textúr, tieňov, odrazov, 2xAA

 

Battlefield Bad company 2 - 30-31 fps pri 1024x768, všetky detaily a kvalita textúr na maxime, 2xAA, pri výbuchoch a svetelných efektoch pokles fps chvíľkovo na 15-30.


Tom Clancys Splinter Cell Conviction - stabilných 30-35 fps dosiahnutých pri rozlíšení 1280x720, rozšírené nastavenia – takmer maximum, s vypnutým AA, 16xAF


Just Cause 2 - stabilných 30-32 fps dosiahnutých pri rozlíšení 1024x768, textúry na minime, detaily objektov, vody a kvalita tieňov na medium, vypnutý AA,AFx2 alebo 800x600 s kedy sa dá kvalita textúr nastaviť na medium.

Paradoxom sú najhoršie dosiahnuté výsledky pri hre Just Cause 2 aj napriek jej optimalizácii práve pre grafické karty NVIDIA.
Nové hry sa na tomto notebooku určite zahrajete, ale na vysoké detaily pri vysokom rozlíšení si môžete nechať zájsť chuť. Mohlo to síce dopadnúť aj horšie, ale za tú cenu ...Namieste by určite bola grafická karta o stupeň vyššej triedy, ktorú by si tento notebook určite zaslúžil

{gallery}/recenzie/GT740X/5{/gallery}

Výdrž batérie

Notebook je vybavený 9 článkovou Lithium Ion batériou 85 Wh. Výrobca v špecifikácii udáva výdrž batérie 3 hodiny. Tento údaj už na prvý pohľad vyzerá prehnane, preto som otestoval výdrž batérie v praxi. Pri hraní hier vydržala batéria hodinu a pol, pri surfovaní dve hodiny 5 minút a pri kombinácii hrania so surfovaním hodinu 50 minút. Tieto hodnoty sú pri nastavení strednej úspory batérie. Výdrž batérie je slabší priemer a množstvo dnešných notebookov ju bez problémov schová do vrecka. Udávanú výdrž 3 hodiny by bolo možné dosiahnuť pri maximálnej úspore batérie a minimálnom jase, ale odniesli by to naše oči.

Verdikt

Každý z Vás si na základe článku asi vie povedať či „áno alebo nie“. Notebook má množstvo výhod, ale taktiež nevýhody. Označením „herný“ by som ja osobne očakával zameranie sa hlavne na herné prvky, no v tomto prípade sa väčšina nevýhod nachádza práve v tejto oblasti.
Je vhodnejší skôr pre príležitostných hráčov, domácu zábavu, prehrávanie multimédií, ale hardcore hráči by asi pri ňom prišli o nervy.

{gallery}/recenzie/GT740X/6{/gallery}

Veľkosť displeja
Kvalitný zvuk
Dodávané príslušenstvo (batoh + myš)
Množstvo I/O portov vrátane HDMI a eSATA
Nízka hlučnosť
Kapacita HDD

Pomer cena/výkon
Klávesnica !!!!!!!!
Výdrž batérie
80% 80%
PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujal vás tento produkt?

Kúpte si ho na www.Notebook.sk

 


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk