Gigabyte Aorus Z270X Gaming 9 - Recenzia

Gigabyte Aorus Z270X Gaming 9 - Recenzia

 

Trh s počítačovými komponentmi sa riadi viacerými pravidlami, ktoré sú samy o sebe veľmi jednoduché. Je samozrejmosťou, že spoločnosti sa snažia ponúknuť komponenty v rôznych cenových hladinách, a tak oslovujú najširšie spektrum potenciálnych zákazníkov. Niektoré komponenty sú však v takých cenových reláciách, že bežný smrteľník iba krúti hlavou.

Takéto a podobné pocity som mal aj ja, keď som sa dozvedel, že budem testovať najvyšší model matičnej dosky so socketom 1151 od spoločnosti Gigabyte. Čím viac som na dosku pozeral a čím dlhšie som jej dával zabrať, tým viac som začal cene začínajúcej nad hranicou 500 eur chápať. Doteraz som sa pri skladaní počítačov a radení s výberom riadil veľmi jednoduchou formulou. Najdrahší komponent v hernom počítači by mala byť grafická karta, za ňou procesor, matičná doska a potom zvyšok komponentov. Keď som sa však zamyslel nad potenciálnym využitím Gaming 9, táto formulka bola aplikovateľná aj na ňu.

Obal a jeho obsah

Prvou zmenou oproti bežným štandardom je už balenie. Gaming 9 sa nedrží štandardného otvárania. Táto krabica má mierne väčšie rozmery, plastovú rúčku na vrchnej strane a predný kryt je na jednej strane uchytený suchým zipsom, ktorý po otvorení odhaľuje dosku zasadenú do šedej ochrannej peny. Vnútri sa toho okrem bežných vecí nachádza naozaj veľa a to už naznačuje, komu bude doska určená. Doposiaľ som sa nestretol s doskou, ktorá by mala vnútri dohromady šesť SATA káblov, Wi-Fi anténu, 3 SLI mosty (na prepojenie 2, 3 a 4 kariet), Crossfire most, 2 predlžovacie káble pre RGB LED podsvietenie a 2 thermistorové káble.

Prvé dojmy a spracovanie

Prvá vec, ktorú som si na Gaming 9 všimol, sú jej väčšie rozmery. Nanešťastie som si to všimol až počas toho, ako som ju išiel osadiť do testovacej skrinky Fractal Design Define S (opäť podotýkam, že „S“ neznamená Small), no do zostavy sa nezmestila. Táto doska má jednoducho o dva centimetre na šírku viac ako jej doslovne menší bratia. Našťastie sa zúfalá situácia vyriešila vďaka skrinke NZXT S340, do ktorej sa tesne zmestila, nechávajúc asi dva milimetre miesta navyše. Po osadení bola už otázka zapojenia hračka a hneď pri prvom zapnutí som sa mohol kochať všetkými desiatimi LED zónami, ktoré sa dajú kontrolovať nezávisle od seba. Kvalitou spracovania sa Gaming 9 nedá prirovnať takmer k žiadnej bežnej doske, podobne ako by bolo porovnávať Rolls-Royce ku Škode Fabia. Áno, v základe obe majú štyri kolesá, motor a volant, ale použité materiály, dôslednosť pri výrobe a všetky malé detaily tento kúsok radia do úplne inej triedy.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Na tejto doske sa nachádza 10 samostatných LED zón, ktoré sa dajú ovládať cez aplikáciu RGB Fusion v Gigabyte App Center, ale takisto aj cez mobilnú aplikáciu. Maličkosť, áno, ale znalci ju určite ocenia. Čo sa týka komponentov, na Gaming 9 sa rozhodne nešetrilo ani v tom najmenšom ohľade. Preto sú na doske napríklad dva Killer E2500 LAN porty spolu s Killer Wireless-AC 1535, dohromady 3 zosilňovače (2× JRC NJM2114 a 1× TI Burr Brown OPA2134TI NE5532) pracujúce pod taktovkou zvukového čipu Creative Sound Core 3D a PCIe sloty v prevedení Dual Armor s Ultra Durable dizajnom. Čo sa PCIe portov týka, nadšencov určite poteší riešenie, ktoré Gigabyte do tejto dosky implementoval. Tým je rozšírenie PCIe liniek, vďaka čomu sú prvé dva PCIe sloty plnohodnotné x16 a druhé dva x8. Vďaka tomu by mali byť počítače s touto doskou a dvoma grafickými kartami schopné využiť celý výkon na 100 percent. Lepšie výsledky by mali ponúknuť aj SLI kombinácie troch a štyroch kariet.

Vzhľad a personalizácia

Aj najvyšší model Aorus rady Z270 dosiek od Gigabyte sa drží tej istej kombinácie čierneho základu s bielymi prvkami. Tento štýl vyzerá nadmieru dobre a v praxi nemá čím uraziť. Či sa hodí k špecifickej stavbe, budú diktovať aj iné komponenty, hoci treba myslieť, že na poli personalizácie, upravenia a nastavenia vzhľadu dosky nemá Gaming 9 v dnešnom svete takmer žiadnu konkurenciu. Spomínaných 10 RGB LED zón sa dá z Gigabyte App Centra a aplikácie RGB Fusion ovládať buď celkovo, alebo sa na každej jednej dá nastaviť samostatný efekt a farba. Farby sú sýte a dokážu uspokojiť aj toho najnáročnejšieho „farbofila“. RGB Fusion existuje aj ako aplikácia na Android a iOS, takže podsvietenie dosky sa dá meniť aj na diaľku (čím sa napríklad dá navodiť príjemná, romantická atmosféra). Cez aplikáciu sa tiež dajú ovládať aj iné zariadenia podporujúce RGB LED, ktoré sú pripojené do počítača. Či už ide o grafickú kartu (ktorou bola v tomto prípade GTX 1060 6GB od Gigabyte v prevedení Xtreme Gaming), klávesnice, alebo vodné chladenie. Hoci musím priznať, že RGB Fusion sa veľmi nepohodol s ovládaním podsvieteného chladiča od spoločnosti NZXT, ktorý bolo treba nastaviť samostatne cez jeho vlastný softvér.

Stabilita, taktovanie a pomer cena/výkon

Gaming 9 je určená pre tých najnáročnejších používateľov a do tých najextrémnejších situácií. Testovať ju so Skylake procesorom (i7-6700K) mi prišlo ako rúhanie, nakoľko sa mi zdalo, akoby si tento kúsok ani poriadne nerozcvičil nohy. Nakoľko čipset Z270X podporuje aj Skylake, pustil som sa do pokusov s pretaktovaním. Referujem, že osvedčený testovací procesor zvládol stabilných 4,8GHz pri mierne zvýšenej voltáži. Niektoré dosky s čipsetom Z270 ponúkajú aj automatické pretaktovanie, ktoré automaticky zistí „bezpečné“ limity procesora a nastaví jeho takt podľa svojho uváženia. A táto doska, samozrejme, nemôže byť výnimkou. Automaticky sa však procesor dostal iba na úroveň 4,5GHz. To je stále ,05GHz nad základné nastavenie, ale nie je to nič svetoborné. Nad Gaming 9 určite nebudú uvažovať ľudia, ktorí nie sú ochotní a neplánujú taktovať sami až na doraz. Od použitia v „bežnejších“ počítačoch totiž bude odrádzať hneď zo začiatku cena, ktorá momentálne začína okolo 570 eur. To sa môže a bude zdať veľa ako nehorázny peniaz za matičnú dosku, ktorá je blízka platforme s čipsetom X99 (tak ako sa to zdalo aj mne). Po naštudovaní technických špecifikácií a malej diskusii so zástupcami Gigabyte som dospel k záveru, že táto doska je taká preplnená kvalitnými komponentmi (2 Killer Ethernet porty, Killer Wi-Fi, lepší čip na zvýšenie PCIe liniek, brutálne znejúce zosilňovače a zvuková karta) a ponúka takmer všetky technológie, ktoré sú na najnovšom Intel čipsete dostupné, že táto cena jednoducho zodpovedá tomu, čo za ňu kupujúci dostane.

Galéria

Naše hodnotenie

Plánujete poskladať herný počítač na najnovšie AAA tituly vo FullHD rozlíšení? Chcete na ňom sem-tam streamovať alebo si pozrieť dobrý film? Potom táto doska nie je pre vás. Gigabyte Aorus Gaming 9 je šialenosť. Extrém, ktorý vyzerá úžasne a každý si ho dokáže upraviť podľa svojich predstáv. Nezmysel pre bežného smrteľníka. Ak sa vám však doma váľajú aspoň 2 nevyužité GTX 1080, vodné chladenie na mieru, zopár NVMe SSD a pred raňajkami bežne pretaktovávate procesory nad 5GHz, potom je táto doska ako stvorená pre vás. Nám ostatným, poctivo pracujúcim alebo študujúcim aspoň ukazuje, ako asi budú vyzerať a aké výkonné budú dosky v budúcnosti. A o niekoľko rokov aj cenovo dostupnejšie.

Klady

 • iba kvalitné komponenty
 • možnosti personalizácie cez RGB Fusion
 • neskutočná stabilita
 • 2×Killer LAN + Killer Wi-Fi

Zápory

 • vďaka cene len pre vyvolených

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus Z270X Gaming 9 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Orientačná cena: 580 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z270X Gaming 9
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700K Skylake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: NZXT Kraken X52
 • Pevný disk: Adata SU800 256 GB
 • Grafická karta: GIGABYTE GeForce GTX 1060 Xtreme Gaming 6G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: NZXT S340
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk