Roccat Cross - Recenzia

Roccat Cross - Recenzia

 

Skvelý multiplatformový headset, ak teda nemáte konzolu. Headset Roccat Cross eliminuje potrebu vlastniť zvlášť slúchadlá na PC, konzolu alebo mobilné zariadenie. Môže sa pochváliť nízkou hmotnosťou a vysokou kvalitou podania zvuku nielen v hrách, ale aj pri počúvaní hudby, sledovaní filmov či hlasovej komunikácii.

Balenie

Slúchadlá dorazili v štandardnej krabici neveľkých rozmerov s menej farebnou, no zato veľmi názornou grafikou. Behom pár sekúnd je každému jasné, čo je hlavným zameraním slúchadiel – podpora veľkého množstva platforiem. Krabica dorazila mierne poškodená na zadnej strane, no je aspoň dobré vedieť, že svoj obsah ochráni aj pri tvrdšom zaobchádzaní, napríklad kuriérskou službou. V balení sa okrem samotných slúchadiel v ochrannom plastovom obale nachádza krátky manuál a dvojica káblov – jeden s dvojicou 3,5mm jackov pre pripojenie k počítaču, druhý s jediným 3,5mm jackom pre prepojenie s mobilom, konzolou či iným zariadením.

Kompatibilita

Roccat Cross sa chváli podporou všetkých moderných platforiem – PC, Mac, PS4, Xbox One či mobilných telefónov. Niet divu, veď všetky tieto platformy (väčšinou) disponujú aspoň jedným 3,5mm jackom. Roccat však nešiel cestou prispôsobenia platformy headsetu (použitím rôznych adaptérov a redukcií), no rozhodol sa prispôsobiť headset jednotlivým platformám pomocou dvojice vymeniteľných káblov. Kratší pogumovaný kábel s dĺžkou len 1,2m a in-line mikrofónom je ideálnym riešením pre mobilné telefóny, zatiaľ čo dlhší, opletený kábel s dĺžkou 2,35m s dvojicou 3,5mm jackov a samostatným mikrofónom na ramene sa zapáči najmä PC hráčom. Problém však budú mať konzoloví hráči požadujúci tento kvalitnejší mikrofón, nakoľko ku konzole sa (bez prikúpenia adaptéra) dá pripojiť len kratší kábel s menej kvalitným mikrofónom.

Dizajn a konštrukcia

Headsetu panuje simplicitný dizajn čiernej farby. Tejto jednoduchosti napomáhajú aj lesklé logá Roccat na vonkajších stranách mušlí a hlavového mostíka. Slúchadlá sú vyrobené na dotyk z veľmi príjemného plastu s matnou úpravou. Hlavový mostík a vankúšiky sú vyrobené zo syntetickej koženky a sú vyplnené mäkkou penou. Slúchadlá sú vďaka ich odľahčenému dizajnu a hmotnosti len 185g pohodlné aj pri dlhšom nosení. Hlavový mostík je primerane veľký a kvôli zníženiu hmotnosti je flexibilný. To mu však vôbec neuberá na komforte. Jeho mierne zahnutie dopredu taktiež napomáha ku skvelej ergonómii slúchadiel. Náušníky sú oválneho tvaru, dokážu sa natáčať a krásne tak sadnú okolo uší. V kategórii ergonómie a pohodlia odo mňa získava Cross plný počet bodov.

Slúchadlá disponujú odnímateľným káblom. Na prvý pohľad by ste to však nespoznali. Konektor – viac-menej štandardný 3,5mm jack – je v slúchadlách rovnako dokonale ukrytý, ako aj pevne uchytený. Na zadnej strane ľavého slúchadla sa nachádza šikovné koliesko na ovládanie hlasitosti.

Zvuk

Uzavreté mušle slúchadiel v sebe ukrývajú 50mm meniče s neodymiovými magnetmi. Cross vďaka tomu disponuje vysoko kvalitným, ostrým zvukom vo všetkých frekvenciách. Zosilnené basy zvýrazňujú zážitok z boja v akčných hrách a rovnako skvelo vyznejú aj na basy bohaté hudobné žánre. Stredné a vyššie frekvencie tradične bývajú u herných headsetov v ústraní, Cross však nijako na ich kvalite neuberá. A tak ak práve nezachraňujete Zem pred inváziou či nepotláčate svetový terorizmus, môžete si užiť rozmanitú hudbu, a to kdekoľvek.

Mikrofóny

Väčší z dvojice mikrofónov dodávaných s headsetom sa nachádza na dlhšom kábli s dvojicou 3,5mm jackov, čo vylučuje jeho použitie na iných platformách než PC bez použitia adaptéra. Mikrofón sa nachádza na krátkom, ľahko ohybnom ramene. Pri videohovore s týmto mikrofónom ma druhá strana počula veľmi čisto a bez akýchkoľvek náznakov šumenia, čo je vzhľadom na absenciu akejkoľvek redukcie šumu veľmi slušný výkon.

Naproti tomu ten menší mikrofón na kratšom kábli rozhodne nie je žiaden zázrak. Pri bežnom používaní, keď mikrofón voľne visí zo slúchadiel, je jeho hlasitosť veľmi nízka a navyše zaberá veľké množstvo okolitých zvukov. Na bežné telefonovanie to síce postačí, no na komunikáciu počas hry ho neodporúčam.

Galéria

Naše hodnotenie

Roccat Cross je herný headset ideálny pre PC, mobilné telefóny a ak nepotrebujete kvalitný mikrofón aj pre herné konzoly. Kvalitou zvuku sa rozhodne nedá zahanbiť a vďaka nízkej hmotnosti a skvelej ergonómii je pohodlný aj pri dlhšom používaní.

Klady

 • pohodlie
 • nízka hmotnosť
 • kvalita zvuku

Zápory

 • pre konzoly len in-line mikrofón

Informácie o produkte

Roccat Cross 2017

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 149 mm
 • Výška: 196 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 80 mm
 • Hmotnosť: 185 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 69,99 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Roccat

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk