Roccat Kone EMP - Recenzia

Roccat Kone EMP - Recenzia

Koncept a dizajnový základ pre hernú myš Kone z dielne Roccatu je síce starý už zopár rokov, no stále má čo priniesť. V tomto duchu sa nesie aj novinka, ktorá nadväzuje na túto úspešnú sériu a pridáva niečo navyše. Predstavujem vám hernú myš Roccat Kone EMP!

Balenie

Myš sa predáva v čiernej papierovej škatuľke s rozmanitou grafikou a popisom technických vymožeností. Jej pravá strana je skosená akoby do akejsi striešky, čo na jednej strane vyzerá zaujímavo, no na strane druhej to komplikuje vyberanie myši zo škatuľky. Kone je uložená vnútri škatuľky v plastovom puzdre a okrem nej nájdete v balení trojicu samolepiek a technickú dokumentáciu.

Dizajn, prevedenie

Dizajnový základ bol už položený pred niekoľkými rokmi v podobe modelu Kone Pure, z modelu Kone XTD dostal „EMP“ zase podsvietenie. Prečo sa teda nedržať overeného dizajnu a prevedenia? Doménou celej rodiny modelu Kone je robustný dizajn, použité kvalitné materiály či výborná ergonómia, vďaka ktorým myš sedí výborne či už v stredne veľkej, ale aj vo veľkej ruke.

Na myši sa nachádza celkovo 9 tlačidiel (ak nerátam rollovanie kolieskom dopredu a dozadu), pričom vďaka softvérovej „fičúrke“ Easy-Shift[+]™ je možné počet funkcií zvýšiť až na 21, čo ponúka naozaj široké možnosti. Jej rozmery sú 135×75×42mm a hmotnosť 116g. Scrollovacie koliesko myši je už tradične typu 4D Titan, čo sľubuje vysokú pevnosť a odolnosť. K počítaču ju pripojíte pomocou 1,8m dlhého, opletaného USB kábla. Telo myši je plastové, ladené do čiernej farby, s matnou povrchovou úpravou, vďaka ktorej sedí myš v ruke pevne a nekĺže. Na chrbte myši je umiestnené biele logo spoločnosti a po jej krajoch, ohraničujúcich hornú a bočné časti sa po jej celej dĺžke tiahnu lesklé pásiky, ktoré ukrývajú podsvietenie. Spodná časť obsahuje dve kĺzne plochy, jednu v prednej a druhú v zadnej časti a optický senzor. V porovnaní s modelom Kone XTD tu chýba puzdro so závažím, pomocou ktorého by ste si mohli prispôsobiť hmotnosť myši vašim potrebám.

Technické okienko

Srdcom Roccat Kone EMP je optický snímač PixArt 3361, ktorý si Roccat nechal modifikovať podľa svojich preferencií a nazval ho Owl-Eye, v preklade sovie oko, keďže pre tieto stvorenia je príznačný dokonalý zrak. Ako uviedol Roccat, 9 z 10 z profesionálnych hráčov využíva pri hraní úroveň DPI pod 2000, preto sa vývojári pri Owl-Eye zamerali na tzv. zlatý rozsah, do ktorého spadá rozmedzie 400 – 3000DPI, pričom Roccat garantuje najvyššiu možnú presnosť v rámci tohto rozsahu. Kone si ale rozumie s DPI až do hodnoty 12000. Nie je to síce rekord, no rozhodne ide o nadpriemer. Myš zachytáva pohyb až 250 palcov za sekundu (IPS) pri maximálnom zrýchlení 50G, zvláda polling rate na úrovni 1000Hz a dobu odozvy 1ms. Myš Roccat Kone EMP robí výnimočnou predovšetkým pohyb myši na obrazovke s presnosťou 1:1, čo sľubuje ovládanie v reálnom čase bez nejakého oneskorenia.

Softvér

Neodmysliteľnou súčasťou periférií od Roccatu je softvér s názvom Swarm. Prostredie Swarmu je rozdelené do troch celkov. Prvý celok obsahuje prehľad pripojených, ale aj predtým používaných periférií, funkciu Swarm Connect, AlienFX a Talk FX. Druhý zase portfólio nastavení myši a tretí manažéra herných profilov a makier. Profilov si môžete vytvoriť dokopy 5, môžete k nim priradiť aplikáciu či profil importovať alebo exportovať. Používateľský najzaujímavejšia je druhá časť s nastaveniami myši. Tento celok obsahuje štyri podkategórie, pin (pripináčik), nastavenia, priradenie tlačidiel a pokročilé nastavenia.

Podkategória pin sústreďuje obľúbené nastavenia na jedno miesto, kde máte k nim najrýchlejší prístup. Každé z nastavení má v pravom hornom rohu trojicu ikoniek, už spomínaný pin, pomocou ktorého pridáte nastavenie k obľúbeným, reset nastavenia na továrenské hodnoty a informácie o nastavení.

Druhá podkategória, nastavenia, obsahuje nastavenia súvisiace s funkciami myši. Nájdete tu nastavenia senzitivity, vertikálnej scrollovacej rýchlosti kolieska, rýchlosť dvojkliku, rýchlosť kurzora či nastavenie DPI. To je možné regulovať v rozmedzí 100 – 12000 v hodnotách po 100. Celkovo je možné vytvoriť až 5 rôznych úrovní DPI, pokojne si ale môžete zvoliť len jednu či dve hodnoty.

V tretej podkategórii si budete voliť funkcie pre jednotlivé tlačidlá na myši. Fyzicky je tlačidiel síce 9, no Roccat ako programovateľné tlačidlo považuje aj scroll kolieskom dopredu a dozadu, teda k dispozícii je nastavenie 11 rôznych funkcií, no pomocou funkcie Easy-Shift[+]™ je možné toto číslo softvérovo zdvojnásobiť. Jednotlivé tlačidlá sú znázornené aj na grafike myši, pričom kliknutím na ponuku je možné tlačidlám priradiť obrovské množstvo funkcií, od tých základných cez multimediálne, voľbu makier, profilov až po ovládanie systému.

Poslednou podkategóriou sú pokročilé nastavenia, kde si upravujete úrovne polling rate, zvukovú odozvu, nastavenie zdvihu a nastavenie podsvietenia. Čo sa podsvietenia týka, EMP má síce dva podsvietené pásiky, no podsvietené plochy sú štyri, pretože pásiky sú rozdelené akoby na polovicu. Môžete si tak voliť farebný variant nezávisle od seba pre každú z nich, pričom nechýbajú svetelné efekty, ako plné podsvietenie, blikanie, dýchanie či tlkot srdca. Pri každom z efektov je možné zapnúť tzv. color flow, teda farebný tok, pri ktorom sa automaticky mení farebné spektrum. Navyše, jeho rýchlosť je možné regulovať na stupnici.

Funkcie Talk FX a AlienFX umožňujú vyžmýkať z myši ešte viac v podobe pokročilejších svetelných efektov v spolupráci s vybranými hrami, ktoré vás zmenou farby podsvietenia upozornia na kritickú úroveň zdravia, málo munície a podobne.

Galéria

Naše hodnotenie

Roccat Kone EMP je typ myši s tzv. palm gripom, teda celá dlaň leží na myši, pričom prsty sú narovnané. Vďaka tomu a matnému povrchu sadne myš do ruky ako uliata a pracuje sa s ňou naozaj pohodlne. Ku všetkým tlačidlám je bezproblémový prístup, vďaka Easy-Shift[+]™ je možné až dvojnásobne zvýšiť počet ich funkcií. Softvér Swarm vám ponúkne všetky najdôležitejšie nastavenia, vrátane nastavenia podsvietenia, ktoré je vyriešené naozaj zaujímavo, v podobe dvoch pásikov, ktoré v sebe ukrývajú štyri nezávislé plochy podsvietenia. Skvelou voľbou bola modifikácia optického senzora na Owl-Eye z dielne PixArt pre potreby Roccatu. Dbá sa na to, aby myš poskytovala čo najvyššiu možnú presnosť v tzv. zlatom rozsahu, ktorý preferuje drvivá väčšina profesionálnych hráčov. Výborný optický senzor dopĺňajú aj ďalšie parametre, spomedzi ktorých vyčnieva pohyb myši na obrazovke s presnosťou 1:1, čo sľubuje ovládanie v reálnom čase bez nejakého oneskorenia. Myš Roccat Kone EMP je skvelou nástupkyňou tohto modelu.

Klady

 • dizajn, rozmery
 • prevedenie
 • ergonómia
 • RGB podsvietenie
 • optický senzor Owl-Eye
 • softvér

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Roccat Kone EMP 2017

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 75 mm
 • Výška: 135 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 42 mm
 • Hmotnosť: 116 g
 • Farba: čierna + RGB
 • Orientačná cena: 92 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Roccat

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk