ASUS G752VY – Recenzia

ASUS G752VY – Recenzia

 

Dokáže notebook z hernej série ROG uspokojiť túžby najnáročnejších hráčov? Čítajte!

Balenie a úvod

Notebook k nám dorazil v predajnom balení, ktoré môžete očakávať aj v obchodoch. Príslušenstvo tvorí len napájací adaptér, manuály a páska zo suchého zipsu (na napájacie káble).

Dizajn a konštrukcia

Azda prvý „detail“, ktorý udrie do očí, sú rozmery. Tento notebook je aj napriek svojim 17-palcom monštrom, ktoré dáva najavo, že skutočne ide o „nabušenú“ hernú mašinu.

Zadná strana displeja je vyrobená z hliníku s brúseným povrchom, uprostred sa nachádza na červeno podsvietené ROG logo a dvojica prúžkov s prechodom červenej až oranžovej, čím sa nenápadne zmierňuje kontrast medenej oranžovej v okolí pántov. Zo zadnej strany sa nachádzajú iba výduchy oboch chladičov, ktoré sú orámované červenou mriežkou, uprostred ktorej sa ešte nachádza na červeno podsvietený prúžok. Výsledný dojem v tme je úžasný, no za denného svetla červený plast pôsobí trochu lacným dojmom. Napríklad model G752VT (pôvodný model G752VT bol na recenzovanie vymenený za G752VY) má mriežku z čierneho plastu, a to je omnoho neutrálnejšie.

Z vnútornej strany sa nachádza podsvietená klávesnica, s prekvapivo dobrým rozložením klávesov. Nad klávesnicou sa nachádza pätica makro klávesov, spoločne s dedikovaným klávesom pre webkameru. Z vnútornej strany notebook opäť naberá nádych brúseného hliníka, no ide iba o plast, ktorého kombinácia s matným čiernym povrchom a miernym medeným akcentom vyzerá skutočne vynikajúco. Ak má plast nejakú výhodu, tak je to menší prenos tepla od komponentov, vďaka čomu nebude mať hráč ruky položené na žeravom povrchu.

Na ľavej strane sa nachádza na dnešné pomery už raritná optická mechanika, čítačka pamäťových kariet, a dvojica USB 3.0 portov. Pravá strana je o niečo bohatšia: RJ45(LAN), HDMI, mDP, 2× USB 3.0, USB Type-C a všetky bežné 3,5mm audio jacky.

Po stránke konštrukcie by sme len márne hľadali slabiny, tuhosť tela je vzhľadom na hrúbku na dobrej úrovni. Displej mierne trpí, pretože kvôli rozmerom je dosť ľahké ho ohýbať, a to aj napriek hliníkovému krytu. Preto notebook neodporúčame nosiť v ruksaku, ktorý nemá spevnenú priehradku pre notebooky. Na druhej strane tuhosť pántov je dokonalá, displej aj pri menších vibráciách zostáva pevne vo svojej pozícii, no napriek tomu nie je problém notebook otvoriť aj malíčkom.

Reproduktory síce „nevyhrali“ pozíciu za displejom a dodatočne im ešte dopomáha subwoofer na spodnej strane notebooku. Kvalita zvuku je však dosť hlasná, výborná. No niečo tu nesedí. Vždy je totiž počuť, že zvuku stojí v ceste prekážka.

Displej

Notebook disponuje 17,3-palcami FullHD (1920×1080). IPS panel má v porovnaní s bežnými IPS panelmi zvýšenú obnovovaciu frekvenciu na 75Hz z bežných 60Hz.

Ak si však myslíte, že to je všetko, čo ASUS „napratal“ do tohto panelu, tak sa mýlite. Panel disponuje technológiou nVidia G-Sync. Rozhodne po stránke parametrov sme zostali z displeja milo prekvapení.

Je však displej taký dobrý aj v praxi? Rozhodne! Tento notebook disponuje jedným z najkrajších panelov vôbec. Farby panela sú prekvapivo živé, no rozhodne nie prestrelené. Čierna je čiernou, rovnomernosť podsvietenia je tiež na dobrej úrovni, nevšimli sme si výraznejšie rozdiely v kvalite podsvietenia v jednotlivých zónach. Azda jediný detail, ktorý sa nemusí každému páčiť, sú príliš hrubé rámiky okolo displeja, kvôli ktorým sa displej javí ako 15,6“ vložený do 17“ tela.

Výkon

Čo by to bol za herný notebook, keby nemal poriadny výkon? Ide o minulogeneračný notebook, čo aj vysvetľuje použitú Maxwell grafiku (GTX9××) a procesor 6. generácie. Aktuálne sú už na trhu procesory 7. g. Kaby Lake, a grafiky 1××× rady známe aj ako Pascall.

Detail kompomentov:

 • CPU: Intel Core i7 6700HQ@2,6GHz (3,5GHz Turbo)
 • GPU: nVidia GeForce GTX980M 4GB GDDR5
 • RAM: Samsung 16GB DDR4@2133MHz (CL 16)
 • SSD: Samsung NVMe SM951 (MZVPV256)
 • HDD: Seagate 2TB 5400rpm
 • OS: Windows 10 Home

Konfigurácia notebooku je brutálna. A a pretože nemáme toľko herných notebookov v tejto kategórii, ku ktorým by sme mohli prirovnávať, budeme porovnávať s desktopmi. Konkrétne s našou AMD testovačkou a mojím osobným PC.

Konfigurácia oboch PC je:

Gamesite AMD testovačka:

 • CPU: AMD FX 8370@4GHz
 • GPU: MSI RX480 8GB
 • RAM: Kingston HyperX Beast 16GB DDR3@1600MHz
 • OS: Windows 10 Pro

Osobný PC:

 • CPU: Intel Core i5 3570K@4,6GHz
 • GPU: ASUS GTX780 3GB
 • RAM: Kingston HyperX Beast 16GB DDR3@1600MHz
 • Windows 10 Pro

Zo syntetických testov na celkový výkon sme zvolili 3DMark Firestrike, 3DMark 11 Extreme a PCMark 8. Vždy pre porovnávanie grafík využívame iba skóre z grafiky, v tomto prípade budeme využívať celkové skóre, pretože grafika nie je jediný komponent, ktorého výkon nás zaujíma.

Notebook si vedie výborne vo všetkých testoch. Čo nás milo prekvapilo, ani s Desktopmi sa práve nemazná.

Výkon a vlastnosti v hrách

Metodika testovania hier je jednoduchá. Všetky hry sme nechali na rozlíšení FullHD a v prípade všetkých hier sme ponechali nastavenia grafiky na maximum. Jediné nastavenie, ktoré sme nepoužívali, bolo MSAA, a nahradili sme ho menej náročným FXAA (ak bola možnosť z nekonzistencie výsledkov). Na testy sme využívali najnovší dostupný ovládač 378.49.

Notebook sa rozhodne za svoj výkon hanbiť nemusí, ba práve naopak. Milým prekvapením je, ako v niektorých testoch „rozbil“ oba desktopy. Rozhodne veľmi slušné.

Notebook disponuje dvojicou masívnych chladičov, samozrejme, jeden je pre CPU a druhý pre grafiku. Pri bežnom používaní funguje iba jeden z nich a pri hraní naskočí druhý, ktorý má na starosti grafiku. Pri bežnom používaní je notebook tichý, no iba málokedy si dovolí vypnúť ventilátor úplne.

Pri hraní je milou devízou veľmi nízka hlučnosť. Hluk z ventilátorov je navyše konštantný a s pokojným tónom, takže po chvíli sme si prestali hlučnosť uvedomovať úplne.

Osobné dojmy a používanie

Notebook so svojimi rozmermi 17,3“ je príliš veľký na to, aby sa zmestil do väčšiny batohov. To však nevnímame ako negatívum, pretože vzhľadom na hmotnosť toto skrátka nie je notebook, ktorý by ste chceli so sebou brať každý deň.

Ak niečo výrobca mierne nedomyslel, sú konektory, najmä tie na pravej strane. Na tejto strane totiž väčšina hráčov manipuluje s myšou. Nie je to nejaký veľký nedostatok, no uberá to na pohodlí pri používaní, ak potrebujete použiť notebook aj na prácu.

Azda jediným veľkým nedostatkom touchpad. Áno, poviete si, ktorý hráč ho používa? Najprv som si myslel, že horšia kvalita touchpadu je spôsobená tým, že notebook nemusí byť v plnohodnotnej predajnej verzii. No vzhľadom na to, že som mal k dispozícii 2, môžem povedať, že touchpad je naozaj úbohý. Má značne pomalé odozvy, väčšina multidotykových gest sa podarí až na niekoľký pokus a otrasné tlačidlá, ktoré sa hýbu do každej strany, celkovo pôsobia lacným dojmom.

No na druhej strane sa veľmi vydarila klávesnica. Jej rozloženie je ideálne a pocit z písania je výborný. Chod klávesov je plynulý, pričom vyžadujú taký akurátny tlak na stlačenie, hlučnosť je veľmi nízka, podsvietenie je príjemné a nastaviteľné.

Displej je nádherný, má matný povrch, výborné farby, G-Sync a ešte aj zvýšenú obnovovaciu frekvenciu. Nemôžem nič než len pochváliť výrobcu za výborný výber.

Galéria

Naše hodnotenie

Slušný notebook s cenovkou na úrovni 2000€, čo rozhodne nie je malá čiastka. Oplatí sa? Ak sa zameriavate výlučne na výkon, v danej cene sa poväčšine pohybujú modely GTX1060, a tak by sa po stránke výkonu nekonalo žiadne terno. Rozhodne však musíme pochváliť vynikajúci displej a kvalitu spracovania tela. Nekvalitne spracovaný touchpad si však tento pekný stroj nezaslúžil. Rozloženie portov je tiež jedna z mála vecí, ktorú osobne milujem, pretože ju väčšina pravákov neznáša. 256GB SSD je dostačujúce a vždy je možnosť pridať druhé do voľného PCIe M.2 slotu. Je vám 16GB RAM málo? Nie je problém, máte k dispozícii ešte dva voľné sloty. Ak ste ochotní odpustiť pár menších chybičiek krásy, tak ste našli dosť zaujímavý notebook, po ktorom stojí za to „hodiť očko“.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • výkon
 • možnosti rozšírenia

Zápory

 • touchpad

Informácie o produkte

ASUS G752VY 2017

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 428 mm
 • Výška: 48 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 333 mm
 • Hmotnosť: 4600 g
 • Orientačná cena: 2050 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk