Gigabyte Z270 Gaming K3 - Recenzia

Gigabyte Z270 Gaming K3 - Recenzia

 

Vo svete počítačového hardvéru je už tradíciou, že najviac pozornosti a času sa venuje komponentom s tonou funkcií, dychberúcim dizajnom a prehnanou cenovkou. Každý správny znalec však vie oceniť kúsok technológie, ktorý sa nepotrebuje na nič hrať, ponúka drvivú väčšinu nutných funkcií a je zhovievavý k peňaženkám potenciálnych majiteľov. Začiatkom roka sme priniesli recenzie na kvalitné high-end matičné dosky značky Gigabyte z rady Aorus. Gigabyte ale nezabúda ani na svojich fanúšikov s nižším rozpočtom, no s veľkou chuťou pretaktovávať procesory, a tak vo svojom portfóliu ponúka aj matičnú dosku s označením Z270 Gaming K3.

Keď sa človek racionálne zamyslí nad tým, čo naozaj potrebuje ako základ v kvalitnom počítači, nie je to možnosť nastaviť si na desiatich rôznych miestach rôzne podsvietenie dosky s iným efektom. Nie je to ani trilión možností pripojenia alebo podpora štyroch grafických kariet. Áno, niektoré tieto možnosti sú vítané a niektoré funkcie dokážu uľahčiť život, alebo poskytnú možnosť pochváliť sa kamarátom. Na skvelý základ ale postačí presne to. Skvelý základ s výberom funkcií, konektivity a stabilný výkon. Tentoraz som mal šancu presvedčiť sa, či pri cenovke pod 150 eur dokáže Z270 Gaming K3 uspokojiť aj náročnejšie požiadavky počítačového nadšenca, alebo ju pri výrobe v snahe znížiť cenu okresali až príliš.

Obal a jeho obsah

Pri Gigabyte zariadeniach je už prevažne čierny obal úspešnou tradíciou. Pravdou je, že oproti drahším modelom je povrch krabice Gaming K3 bohatší na informácie a logá podporovaných funkcií. Ale tak to už pri výrobkoch určených na masový predaj býva. Je treba naozaj zaujať zákazníka, aby vôbec zavadil pohľadom o produkt. Jediný problém s balením som objavil až neskôr, po zapojení dosky. Je o tom, že veľké logo Gaming na prednej strane krabice je prevedené v dúhových farbách, čo vo mne už akosi automaticky evokovalo RGB podsvietenie dosky. Toho sa však na tomto modeli nikto nedočká, hoci aj podsvietenie jednou farbou (v tomto prípade červenou) má stále niečo do seba. Vnútri sa nachádzajú všetky očakávané brožúrky, návody, drivery a príslušenstvo, ktoré by mala matičná doska obsahovať. Nič navyše sa pri tejto cenovej hladine ani nedá čakať.

Prvé dojmy a rozvrhnutie dosky

Hoci ide cenovo dostupný model, kvitujem spracovanie a pocit, aký doska vzbudzuje v rukách. Tam síce veľa času nestrávi, ale vždy sa oplatí na vlastné oči skontrolovať, čo všetko sa na dosku zmestilo, respektíve, čo na ňu výrobca umiestnil. Gaming K3 sa takmer nijako nevymyká štandardu, aspoň čo sa rozvrhnutia týka, ale okamžite som si všimol, že taký obľúbený a na Gigabyte doskách často používaný PCIe Armor (kovové vystuženie PCIe slotov) je na tomto modeli použité iba na najrýchlejšom slote. Krátke skontrolovanie špecifikácií dosky a moje podozrenie, že doska nepodporuje režim SLI pre grafické karty od Nvidie je potvrdené. Fanúšikov AMD kariet však poteší podpora CrossFire, hoci je pravda, že hráči prizerajúci viac na rozpočet nemajú vo zvyku fungovať na systémoch s viacerými grafickými kartami. Inak sa na doske na moje prekvapenie vyníma kvalitný zvukový čip Realtek ALC1220, hoci iné spoločnosti dávajú na dosky pod 150 eur modelovú radu 800, ktorá ale neposkytuje ani zďaleka také dobré výsledky a zvukový zážitok. Potešia aj ASMedia USB 3.1 Gen 2 Typ-A a Typ-C porty, ktoré na lacnejších modeloch často absentujú úplne.

Vzhľad a personalizácia

Hoci nie je doska vybavená RGB podsvietením, v skrinke NZXT S340 s priehľadnou bočnicou sa vôbec nestratila a stále dokázala sekundovať podsvieteniu vodného chladenia. Kto o podsvietenie nemá záujem, môže ho veľmi jednoducho vypnúť a fungovať takpovediac potme. Podsvietenie je čisto osobnou záležitosťou každého záujemcu a jeho zabudovanie je v tomto prípade bonusom navyše. Na pohľad Gaming K3 nejde do žiadnych extrémov a kombinácia čierneho základu s červenými prvkami nikoho neurazí. Možno by som ocenil kryt zadného panelu s konektormi, ale to je stále až na pár výnimiek bežným úkazom až na oveľa drahších doskách.

Stabilita, taktovanie a testovanie

Dosku som otestoval s procesorom i7-6700K Skylake, nakoľko chipset Z270 podporuje najnovšiu siedmu generáciu Intel procesorov s označením Kaby Lake aj šiestu známu ako Skylake. V rámci testov som nezachytil takmer žiaden problém pri dosahovaní hodnoty 4,8GHz, hoci voltáž procesora musela mať na stabilné výsledky hodnotu 1,390V. To je stále nižšie ako najviac odporúčaná hodnota 1,450V, ktorú udáva väčšina výrobcov ako bezpečné maximum. Stabilitu som už tradične odskúšal ako bežným používaním, tak aj syntetickým testom Aida64, ktorý bez zaváhaní zvládol takmer 24 hodín namáhať CPU, FPU, RAM a cache. Tak ako pri Aorus doskách aj tu môžem zopakovať, že oproti predošlej generácii dosiek pre Intel procesory sa toho nezmenilo až tak veľa, aby bol citeľne poznať rozdiel medzi hraním či bežným fungovaním pod touto generáciou. Preto ani nebolo treba vytvárať porovnávacie grafy FPS pri hrách na tejto generácii čipsetov a generácii predošlej.

Galéria

Naše hodnotenie

Nie každý hráč plánuje hrať v 4K rozlíšení, na dvoch GTX 1080-kach a popri tom ešte renderovať video na i7 procesore. Práve pre tých hráčov, ale aj bežných počítačových používateľov je táto doska ako stvorená. V spojení s odomknutým i5 procesorom šiestej alebo siedmej generácie a obstojnou grafickou kartou ako Radeon RX 480 alebo Nvidia GTX 1060 dokáže Gaming K3 poskytnúť stabilný základ pre kvalitný herný/počítačový zážitok. V Gigabyte vedia, ako skresať pridané funkcie na doske tak, aby neovplyvnili bežné fungovanie pri normálnych podmienkach. Pri tomto modeli sa im dokonca podarilo ponúknuť aj viacero skvelých stránok ako výkonné audio, USB 3.1 Gen 2 alebo Killer LAN a pritom nastaviť cenu na veľmi konkurencieschopných 140 eur.

Klady

 • kvalitné audio
 • cena pod 150 eur
 • podsvietenie
 • dobré možnosti pretaktovania
 • Killer LAN NIC

Zápory

 • iba jeden PCIe Armor slot
 • absencia podpory NVIDIA SLI

Informácie o produkte

Gigabyte Z270 Gaming K3 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Orientačná cena: 141 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk