TP-Link Archer C3200 – Recenzia

TP-Link Archer C3200 – Recenzia

 

Drahší router pre náročných používateľov či menšie firmy. Čo všetko ponúka?

Balenie a vzhľad

Router k nám dorazil v štandardnom predajnom balení, v ktorom sa nachádzal aj adaptér, 1m LAN kábel a dokumentácia. Hornej strane dominuje šesť vyklápateľných antén s logom výrobcu uprostred, zvyšok plochy je kvôli odvodu tepla perforovaný. Vpredu, s výnimkou indikačných LED diód, nájdeme aj trojicu tlačidiel na vypnutie Wi-Fi, WPS a vypnutie indikátorov. Na zadnej strane sa nachádza štvorica Gbit LAN portov + WAN, USB 2.0, USB 3.0, reset (schovaný vedľa USB 2.0), napájanie a, samozrejme, hlavný vypínač.

Tiež musíme uznať, že po dizajnovej stránke vyzerá router vynikajúco, a tak oživí stereotyp. Preto ho nieje nutné schovávať pred zrakom okolia.

Rozhranie a možnosti

Po prvotnom pripojení na lokálnu IP adresu routera sme ako prvé museli zvládnuť úvodné nastavenia, čo netrvalo ani minútu. A tak sme sa dostali na úvodnú obrazovku, kde sa nachádzajú všetky bežné nastavenia, ktoré poznáte aj z vlastného routera.

Po prejdení do okienka Advanced je to však už o niečom inom. Nachádza sa tu značné množstvo možností, ktoré dokážu mnohokrát milo prekvapiť, rozšírené možnosti zabezpečenia, možnosti vytvárania rôznych serverov (Print server, Media server, NAS) a pod.

Celkovo sú možnosti tohto router pre domácich používateľov viac než postačujúce. Zbystriť pozornosť by mohli i menšie firmy, ktoré nechcú platiť za nehorázne drahé Cisco či Mikrotikroutery.

Spôsob zapojenia

Ak je niečím firma UPC (ISP) známa, je to využívanie koaxiálnych káblov na pripojenie TV či internetu. TP-Link, žiaľ, koaxiálnym vstupom nedisponuje, a tak sme museli ponechať router od UPC a testovaný router sme zapojili priamo cez 1Gb/s linku. V praxi to však žiadne dopady na rýchlosť či latencie nemalo.

Technická stránka

O výkone toho výrobca príliš nehovorí, no minimálne vieme, že router disponuje dvojjadrovým CPU na takte 1GHz a pamäť RAM by sa mala pohybovať na úrovni 256MB. Podľa zahraničných portálov výrobca tento parameter oficiálne neoznámil.

Test

Test sme vykonali viac-menej zo zvedavosti. Nechali sme kopírovať hru z testovačky do notebooku pripojeného cez 5GHz pásmo. Výsledok moc neohuruje, pretože sme narazili na limitáciu adaptéra v notebooku (dáta sme kopírovali z SSD na SSD). No pri meraní rýchlosti internetu sme žiadne rozdiely oproti desktopu pripojenému cez LAN (rýchlosť môjho internetového pripojenia je 300Mbit) nespozorovali. Rozdiely neboli ani počas sťahovania cez Origin a súčasnom hraní online hry. Ping poctivo zostal počas celej doby na 30ms, čo je štandard aj na desktope (Wi-Fi pri vyššom vyťažení zvykne spomaľovať odozvy).

Pre koho je tento router?

Cenovo router rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie modely a vzhľadom na trojpásmovú Wi-Fi by sme router odporúčali skôr do väčších domácností, kde sa zvykne pripájať veľké množstvo bezdrôtových zariadení, ktoré, samozrejme, každým ďalším pripojením znížia maximálnu priepustnosť Wi-Fi, čo sa vo výsledku môže preukázať na pomalom pripojení do siete. Viacero pásiem tento problém, pravdaže, rieši.

Taktiež máte takých kamarátov, ktorí prídu na návštevu a prvé, čo si pýtajú, je heslo na Wi-Fi? A potom strávia väčšinu času na „fejsbúkoch“? Nieje problém, stačí nastaviť hosťovskú sieť, na ktorej (v prípade pomalšieho internetového pripojenia) môžete znížiť priepustnosť a zakázať prístup na niektoré stránky. Obmedzovanie prístupu na stránky platí aj pre rodičov, ktorí chcú mať nad svojimi ratolesťami kontrolu.

Galéria

Naše hodnotenie

Dobre vyzerajúci, namakaný router pre náročnejších používateľov, ktorí vyžadujú rozšírené funkcie administrácie. Router je primárne zameraný na využívanie bezdrôtových sietí a svoje uplatnenie rozhodne nájde vo väčších domácnostiach či menších firmách, a to najmä vďaka trojici jednotlivých Wi-Fi pásem, ktoré môžu slúžiť na rôzne účely.

Klady

 • vzhľad
 • pokročilé nastavenia
 • trojpásmová Wi-Fi

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

TP-Link Archer C3200 2017

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 200 mm
 • Výška: 200 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 39 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 220 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk