Asus Zenbook 3 - Recenzia

Asus Zenbook 3 - Recenzia

 

Tenkých notebookov sú plné police obchodov. Takisto aj výkonných notebookov je značné množstvo. Čo spraviť, ak niekto hľadá maximálne tenký notebook, ktorý vnútri ukrýva použiteľný hardvér? Máloktorá spoločnosť si trúfa plávať vo vodách kovových tiel s hrúbkou pod 12 milimetrov a váhou pod jeden kilogram. Odvážlivci prinášajú prevažne počítače, ktorým by výkonovo dokázali konkurovať aj lacnejšie tablety. V spoločnosti Asus sa rozhodli nestavať čisto na dizajne, a tak ešte minulý rok predstavili svoju novú radu Zenbookov s procesormi i5 a i7.

Do redakcie zavítal model Asus Zenbook 3 UX390UA osadený procesorom Intel Core i7-7500U, 8GB RAM a 500GB PCIe SSD diskom. Príchod tohto notebooku som sledoval už od jeho ohlásenia, a dokonca som sa v mene Gamesite.sk zúčastnil na večierku na počesť jeho predstavenia. Už vtedy sa mi spojenie dizajnu, tenkosti a výkonu pozdávalo, ale chcel som si na vlastné oči a ruky dlhodobejšie vyskúšať, aký je život s takýmto zariadením. Preto som sa s chuťou pustil do testovania. Zisťoval som, či by takýto kúsok dokázal nahradiť moje doterajšie predstavy o spoločníkovi na bežnú prácu a na cesty.

Obal a jeho obsah

Dizajnová stránka zariadenia začína už pri obale, ktorý je ladený do veľmi príťažlivej tmavomodrej. Po odklopení vrchu, odložení puzdra na prenášanie v tvare obálky už vyťahujem Zenbook 3 z plastového obalu. Od predstavenia sa nič nezmenilo, Zenbook 3 je v tomto prevedení stále ľahší ako jeden kilogram, a tak sa takmer stráca v ruke. Jeho telo je po prvom vytiahnutí príjemne chladné, čo indikuje kovovú konštrukciu. Okrem notebooku a obalu sa v balení nachádza ešte kompaktná nabíjačka s USB-C zakončením, pár brožúrok a, čo takmer okamžite uvítam, takzvaný dongle, alebo rozbočovač, poskytujúci ďalšiu funkcionalitu, nakoľko Zenbook 3 ponúka len jeden USB-C port a jeden 3,5mm jack.

Prvé dojmy a spracovanie

Samotný Zenbook je všetko, vďaka čomu by mohlo srdce každého znalca módy a trendov zaplesať. Pracovne vyťažené sekretárky, manažéri permanentne na cestách alebo trendy mamičky posedávajúce v nákupnom centre chváliace sa novými fotkami na Instagrame. Konštrukcia je dostatočne odolná voči ohýbaniu, ochranu displeja sľubuje Gorilla Glass 5 a ani s batériou by to nemalo byť také zlé. Srdce neposkočí profesionálom, nakoľko práca s klávesnicou a touchpadom neprináša žiadnu radosť. Som si plne vedomý limitov, ktoré sú na tieto komponenty dané hlavne vzhľadom na tenkosť celého zariadenia, ale vždy by som radšej uvítal milimeter či dva hrúbky navyše za perfektný zážitok pri písaní, ako pocit nekonzistentnosti medzi klávesmi. Druhá vec, ktorá ma zarazila, je, že akokoľvek sa Zenbook 3 prezentuje ako silný dizajnový kúsok, pribalený dongle s USB, HDMI a USB-C portom je biely. Moje rozhorčenie nemusí byť na prvý pohľad zjavné, ale keď si idem kúpiť zariadenie s cenovkou začínajúcou na 1400-eurách, je dodané v krásnej, farebne ladiacej krabici s čiernou nabíjačkou a tmavým obalom na prenášanie, nečakám, že mi k nemu niekto akoby náhodou prihodí dôležité príslušenstvo v bielej farbe, ktoré jednoducho kričí „na sto honov“.

Komponenty

Po stránke výkonu stavuje Zenbook 3 na ponuku procesorov Intel Core i7-7500U alebo v lacnejších verziách na Intel Core i5-7200U, ktoré sú postavené na architektúre Kaby Lake. Zaujímavosťou je, že oba procesory majú dve fyzické jadrá a hyperthreading, hoci by mal podľa zvyklostí i7 procesor obsahovať štyri fyzické jadrá a osem logických. Výkonovo sa ale dokáže porovnávať s predošlou generáciou i7-6700HQ a spotrebuje na to menej energie pri menšom tepelnom výdaji, čo je pre tenké zariadenie asi najdôležitejšie. Pri grafickejšie náročných programoch a činnostiach si procesor vypomáha integrovaným grafickým čipom Intel HD Graphics 620, na ktorom si síce najnovšie tituly v 1080P 60 FPS nezahráte, ale bežné MMORPG a staršie herné pecky zvládne ľavou zadnou. Samozrejme, treba myslieť na to, že takto tenký notebook s výkonnejšími komponentmi potrebuje aktívne chladenie, ktoré sa pri väčšej záťaži dokáže prejaviť na zvuku. Hlučnosť ale nie je taká hrozná ako pri niektorých oveľa hrubších notebookoch. Po stránke RAM je Zenbook 3 ponúkaný v 8GB, alebo v 16GB verzii, ale aj tá s menšou kapacitou si poradí so všetkými bežnými nástrahami života. Nakoniec sa vo vnútri môže ukrývať SATA SSD s kapacitou 512GB alebo PCIe Gen3 SSD s rovnakou kapacitou, no viac ako s trojnásobnou rýchlosťou prenosu dát. Spojenie tohto hardvéru sa stará o okamžitú odozvu a zobrazenie všetkého potrebného obsahu na 12,5-palcovom 1080P paneli, ktorý naozaj žiari farbami a ponúka skvelé pozorovacie uhly. Menším sklamaním je 40-Watt-hodinová batéria, ktorá pri mojom používaní vydržala maximálne niečo nad 9 a pol hodiny, ale je to stále viac ako použitie zariadenia počas bežného pracovného dňa.

Funkcionalita a funkčnosť

Mať so sebou takmer plnohodnotný notebook a takmer o ňom nevedieť bolo niečo, na čo som si musel pár dní zvykať. Kde som predtým bežne chodil rozmýšľajúc, či si vziať ťažký notebook, alebo si vystačím s poznámkovým blokom, som teraz automaticky chytil takmer nič nevážiaci notebook. Klávesnica aj touchpad majú síce ďaleko k dokonalosti a čítačka prstov umiestnená na touchpade mi príde ako veľmi zlé riešenie, no je vždy lepšie mať so sebou ľahký notebook s pár nedostatkami ako vláčiť so sebou tri tony výkonného hardvéru. Vďaka integrovanej čítačke prstov som mohol otestovať aj systém Windows Hello, ktorý mi dodal dostatočný pocit bezpečia, bez nutnosti pri každom odomykaní počítača zadávať moje dlhé heslo. Pred začiatkom používania som ešte musel odinštalovať tonu aplikácií a programov, ktoré Asus automaticky dodáva spolu so zariadením, ale nie je to nič, čo by rýchla návšteva do nastavení počítača nevyriešila. A hoci mi farba pribaleného rozbočovača naozaj prekážala, bolo skvelé, že som mohol bez problémov pripojiť externý monitor, myš alebo USB a pritom aj notebook napájať bez toho, aby som musel míňať peniaze na ďalšie príslušenstvo. Takisto musím kvitovať zvládnutie audio stránky zariadenia, nakoľko sa na ňom napriek tenkosti nachádza samostatný 3,5mm jack a dva reproduktory od spoločnosti Harman Kardon. Tie, samozrejme, nepostačia na žiadnu divokú diskotéku, ale sú dostatočne hlasné a bez „oloveného“ zvuku.

Galéria

Naše hodnotenie

Zenbook 3 sa snaží osloviť špecifickú skupinu ľudí a to sa mu aj darí. Množstvo ľudí ho porovnáva ku 12-palcovému Macbooku a po stránke dizajnu aj majú prečo. Kebyže na jeho kryte nesvieti veľké logo Asus, asi by som nemal problém presvedčiť nejedného neznalého človeka, že ide o výrobok od spoločnosti Apple. Nechápem, prečo by sa mal krajší, o dosť drahší a oveľa výkonnejší stroj prirovnávať ku glorifikovanému tabletu. Na druhú stranu som si mohol plne vyskúšať viacero nedostatkov, ktorými Zenbook 3 trpí a ktoré, ako sa obávam, vznikli iba kvôli snahe o čo najväčšie zoštíhlenie zariadenia. Pokiaľ naozaj nutne potrebujete silno dizajnový počítač s váhou pod jeden kilogram a tenký len 11,9 milimetrov, Asus Zenbook 3 nesklame. Pokiaľ sa dokážete zmieriť s pár gramami a nejakým tým milimetrom navyše, existujú aj lacnejšie a možno kvalitnejšie alternatívy.

Klady

 • rozmery a váha
 • kovové telo
 • kvalitné komponenty
 • dizajn

Zápory

 • cena
 • klávesnica a touchpad
 • biely dongle
 • nainštalovaný Asus bloatware

Informácie o produkte

Asus Zenbook 3 2017

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 296 mm
 • Výška: 191,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 11,9 mm
 • Hmotnosť: 910 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk