Cooler Master: MasterCase Maker 5T - Recenzia

Cooler Master: MasterCase Maker 5T - Recenzia

 

Agresívny vzhľad, kovové prevedenie čiernej a červenej farby, úchyt, podsvietenie, duálne temperované sklo, a to všetko skĺbené v skrini MasterCase Maker s FreeForm modulárnym systémom. Predstavujeme novú skriňu od CoolerMaster, ktorá naozaj stojí za to!

OBAL A JEHO OBSAH

Výrobca pri obale zvolil kartón s čiernobielou potlačou. Vo vnútri kartónu je umiestnená samotná skriňa, ktorá je chránená dvomi polystyrénovými výplňami. Ochranný obal chráni aj časti zo skla. Vo vnútri sa nachádza ešte rýchla príručka a zvyšné príslušenstvo v originálnej kovovej škatuľke.

PRVÉ DOJMY A SPRACOVANIE

Skriňa na prvý pohľad vyzerá spracovaná veľmi kvalitne a profesionálne. Celá je odetá do čiernej matnej farby s niekoľkými časťami v sýto červenej farbe. Veľkú plochu skrine taktiež zaberá čierne tmavé sklo. Prevládajú tu kovové prvky ako rámy, úchyty, pláty, ale nachádzajú sa tu i plastové prvky ako predný panel a vrchný panel. Disponuje pogumovanou rúčkou na prenášanie.

Predná časť je osadená mohutným vyberateľným panelom s predným a spodným nasávaním vzduchu. Má hranatý tvar a dominuje na nej červené orámovanie. Za túto časť je možné osadiť 3 – 14cm veľké ventilátory.
Vo vrchnej časti sa nachádza priestor pre ďalšie dva 14cm ventilátory. Vrchná časť plní funkciu viacerých úchytov, ale aj odvetrávania. Odnímateľná časť s dierovaným profilom a filtrom/plným plastom je taktiež ľahko odnímateľná. Obsahuje magnet, ktorý diel perfektne prichytí späť na svoje miesto a zároveň aj rúčku na jednoduché prenášanie skrine. Všetky diely sú ľahko odnímateľné a dajú sa upraviť. Taktiež je tu panel s LED indikátormi stavu PC, štyri USB 3.0 porty, dva 3,5mm jack konektory, tlačidlá pre riadenie otáčok, prepínač LED a tlačidlo zapnutia/resetovania.

Zadná časť má svoj profil kompletne vyrobený z veľkých celistvých dier, ktoré zabezpečujú takmer stopercentné prúdenie vzduchu. Do zadnej časti je možné osadiť jeden maximálne 14cm veľký ventilátor. Spodná časť obsahuje veľké vysoké červené a hranaté podstavce. Taktiež tu nechýba vyberateľný filter pre počítačový zdroj, ktorý ale filtruje len časť zdroja.

Obe bočnice sú v ich plnej šírke a dĺžke presklené tmavým temperovaným sklom. Obsahujú i zámok. Po odomknutí sa pribaleným kľúčikom bočnica pootvorí smerom nahor do cca 30-stupňového uhla. Keďže takéto spracovanie vidíme prvýkrát, je potrebné dbať na perfektný káblový manažment (presklená plocha je aj vzadu). V balení skrine sa nachádza aj LED pásik so samolepiacimi páskami, kontrolór pre LED a ventilátory umiestnený v zadnej časti skrine.

VNÚTORNÉ ROZLOŽENIE

Vnútorné rozloženie skrine pozostáva z oddelenej spodnej časti, kde sa nachádza zdroj s prieduchom a možnosťou určitej prispôsobivosti. Miesto je určené káblovému manažmentu, dvom 3,5-palcovým harddiskom a zdroju. Na oddeľujúcom plechu sú z vrchu umiestnené dve gumové mriežky pre káblový manažment a dve malé mriežky určené hlavne pre 2,5-palcové disky spolu s ich držiakmi.

Po pravej strane vo zvislej polohe vedľa umiestnenia základnej dosky sa nachádzajú až tri široké podlhovasté otvory pre káblový manažment a ventilátory. Nad základnou doskou sú ďalšie dva menšie a užšie otvory. Zo zadnej strany za základnou doskou je priestor pre montáž troch 2,5-palcových diskov. Priestor pod doskou nie je ani veľký, ani malý, ale taký akurát. Pre rozloženie celého káblového manažmentu je tu približne 3cm priestor.

Pri osadených predných ventilátoroch je možné osadiť 41cm GPU. Po vybratí ventilátora je nemožné túto hodnotu navýšiť, pretože plech, v ktorom sú namontované ventilátory, nie je odnímateľný.

Nachádza sa tu aj držiak pre GPU karty, ktorý je odnímateľný a ľahko prispôsobiteľný. Pre optickú mechaniku alebo iné príslušenstvo vo veľkosti 5,25 palca výrobca umiestnil držiak. Držiak slúži dvom zariadeniam v hornej prednej časti skrine. Je ľahko odnímateľný a pri namontovaní optickej mechaniky je možné odklopiť predný panel skrine tak, aby nebránil otvoreniu danej mechaniky.

MOŽNOSTI CHLADENIA

Celá skriňa je priedušná a navrhnutá tak, aby sa eliminovalo zvyškové teplo a prieduch vzduchu bol čo najlepší. Osadenie ventilátorov hovorí za seba. Základná konfigurácia ventilátorov pozostáva z dvoch ventilátorov vpredu a jedného vzadu. Všetky ventilátory sú 14cm veľké a majú 3-pinový konektor. Taktiež kontrolór pre ventilátory má len 3-pinové konektory na ich prepojenie. Priestor v skrini je dostačujúci a po menšej úprave je možné osadiť aj uzavreté vodné chladenie pre CPU a GPU. Dopredu je možné osadiť dva ventilátory. Pri experimente a uchytený tretieho ventilátora len dvomi skrutkami sa nám podarilo osadiť až tri ventilátory. Do vrchnej pozície sa dajú osadiť tiež dva a vzadu jeden ventilátor. Celkový priestor je navrhnutý tak, aby bolo možné osadiť ventilátory do maximálnej veľkosti 14cm.

Naše hodnotenie

Skriňa má veľmi dobre zvládnutý vnútorný priestor a rozloženie komponentov, čo je azda najdôležitejšie. Túto praktickú vlastnosť si zachováva už len málo výrobcov. Skriňa je ľahko rozoberateľná a je vyhotovená z kvalitných materiálov. Vyberanie presklených bočníc je náročnejšie, ako by bolo potrebné. Údržba týchto plôch je nutná pri každej manipulácii s bočnicami. Pre náročného používateľa bude dostatočne dobrá, a zároveň sa dá aj ľahko upraviť. Možnosť osadiť do skrini 5/6×14cm ventilátory alebo vodné chladenie z nej robí ozajstné „monštrum“. Celková kvalita zostavy je na vysokej úrovni, ale cena je prestrelená o niekoľko desiatok eur.

Klady

 • dizajn, použité materiály
 • príslušenstvo
 • veľké množstvo priestoru a úchytov pre káble
 • prachové filtre (umiestnenie)
 • možnosť vlastnej prispôsobivosti
 • farebné prevedenie
 • temperované sklo po oboch stranách

Zápory

 • zložité vyberanie bočníc (nutná údržba)
 • vysoká cena

Informácie o produkte

Cooler Master: MasterCase Maker 5T 2017

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 242 mm
 • Výška: 574 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 544 mm
 • Hmotnosť: 13500 g
 • Farba: čierno-červená
 • Orientačná cena: 220 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cooler Master

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: AndRea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk