TP-Link Archer C5 AC1200 – Recenzia

TP-Link Archer C5 AC1200 – Recenzia

Na prvý pohľad bežný domáci router. Dokáže nás presvedčiť o opaku?

Balenie

Router k nám dorazil v štandardnom predajnom balení, v ktorom sa nachádzal router, adaptér, 1m LAN kábel a dokumentácia.

Poďme sa pozrieť bližšie. Na prednej strane sa nachádza 10 indikačných LED diód, vzadu štvorica Gbit LAN portov + WAN, USB 2.0, reset, napájanie, WPS/Wifi on off, a, samozrejme, hlavný vypínač. Ak niečo mohol výrobca upraviť, tak pridať tlačidlo dedikované pre WiFi.

Na vrchu routera je lesklý čierny plast. Je to skrátka magnet na každý odtlačok prsta či lapač prachu. Trojica antén znie tiež zaujímavo, pod „kapotou“ sa ukrýva 2,4Ghz Wi-Fi a 5Ghz modul.

Rozhranie a možnosti

Po prvotnom pripojení na lokálnu IP adresu routera som musel zvládnuť prvotné nastavenia, čo netrvalo ani minútu a dostal som sa na úvodnú obrazovku. Tu sa nachádzajú všetky bežné nastavenia, ktoré poznáte aj z vlastného routera.

Po prejdení do okienka Advanced je to však už o niečom inom. Ponúka značné množstvo možností, ktoré dokážu mnohokrát milo prekvapiť, rozšírené možnosti zabezpečenia, možnosti vytvárania rôznych serverov (Print server, NAS). Celkovo sú možnosti tohto routera pre domácich používateľov postačujúce.

Spôsob zapojenia

Ak je niečím firma UPC (ISP) známa, je to využívanie koaxiálnych káblov na pripojenie TV či internetu. TP-Link, žiaľ, koaxiálnym vstupom nedisponuje, a tak som musel nechať router od UPC a testovaný router som zapojil priamo cez 1Gb/s linku. V praxi to však žiadne dopady na rýchlosť či latencie nemalo.

Pre koho je router určený?

Mnoho používateľov rýchleho internetového pripojenia (100mbit+) vyžaduje router, ktorý je schopný prenášať dáta s rýchlosťou 1Gbit, čo tento router v spojení s 5Ghz Wi-Fi pásmom ponúka. Dosah signálu by som však nazval priemerným, vo veľkej domácnosti sa nájdu „hluché“ miesta bez pokrytia, čo hráči nemusia oceniť. Tiež je možné nastaviť hosťovskú sieť, znížiť priepustnosť a zakázať prístup na vami vybrané internetové stránky.

Galéria

Naše hodnotenie

Ide o bežný router do domácností s „pozlátkom“. Osobne mám rád piano lesklú čiernu farbu, no má svoje nevýhody, ktoré nevyzerajú najlepšie. Dualband je tiež vítaným bonusom, vďaka ktorému je možné využívať plný potenciál internetového pripojenia s teoretickou priepustnosťou Wi-Fi siete 1200Mbit/s, od čoho je aj odvodené modelové označenie. S dosahom pripojenia je potrebné sa zmieriť. V bežnom byte je tento router vynikajúce riešenie, vo väčšom rodinnom dome sa však už situácia môže zmeniť. Pokročilé nastavenia routera poskytujú tiež množstvo vynikajúco využiteľných možností.

Klady

 • Gbit LAN
 • možnosti manažmentu
 • Dualband

Zápory

 • priemerný dosah

Informácie o produkte

TP-Link Archer C5 AC1200i 2017

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 240 mm
 • Výška: 160 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 35 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk