NVIDIA SHIELD TV (2017) - Recenzia

NVIDIA SHIELD TV (2017) - Recenzia

Predpokladám, že pre našich čitateľov nie je zariadenie s názvom NVIDIA SHIELD TV žiadna neznáma. Produkt sa síce objavil na trhu už v roku 2015, no k slovenským zákazníkom sa prakticky nedostal. Teraz sa situácia mení, NVIDIA vydáva upravenú verziu a ponúka ju aj na našom trhu, a to v tej najlepšej možnej forme.

NVIDIA SHIELD TV v sebe ukrýva komplexné multimediálne centrum modernej domácnosti v spojení s konzolou. Oproti svojmu predchodcovi však zmenila len svoju veľkosť, a to o zhruba 40%. Menšia technická úprava sa dočkala len v prípade odstránenia microUSB a microSD portu, všetky ostatné špecifikácie ostali bezo zmien.

Vysoký výkon

Môžete sa tak spoľahnúť na skutočne výkonný (aj na dnešnú dobu) Tegra X1 procesor, ktorému sekunduje 3GB operačná pamäť. V tomto spojení sú reakčné časy NVIDIA SHIELD TV na perfektnej úrovni a aplikácie v ňom bežia svižne.

Možno trochu problémovým sa môže zdať interné úložisko, ktoré je v základnej edície len s kapacitou 16GB, avšak na účely používania plne postačuje. Rozšírenie je možné v prípade použitia USB kľúča či externého disku. K dispozícii sú hneď dva USB 3.0 porty, takže prenosových rýchlostí sa obávať nemusíte. Ak sa vám aj napriek tomu 16GB máli, môžete siahnuť po PRO modeli, priplatíte si však zhruba 110€ za model s 500GB interným diskom.

Konektivitu v prípade káblového pripojenia zabezpečuje jeden gigabitový ethernet, to bezdrôtové má na starosti zabudovaná WiFi so štandardom 802.11ac. Komunikáciu so svojimi perifériami sprostredkováva Bluetooth 4.1. Dôležitý je, samozrejme, aj HDMI konektor, ktorý je v štandarde HDMI 2.0 a podporou HDCP 2.2. Samotné zariadenie je napájané cez samostatný zdroj a svoj vlastný konektor.

Skvelé periférie

Okrem samotného zariadenia nájdete v balení aj bezdrôtový gamepad a, samozrejme, diaľkové ovládanie. Práve gamepad zaznamenal značné úpravy, predovšetkým v rámci svojho vzhľadu. Oproti svojmu staršiemu bratovi je výrazne agresívnejšie tvarovaný. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no v rukách sa drží príjemne a svojou dlhotrvajúcou výdržou (až 50 hodín na jedno nabitie) si na jeho služby určite ľahko zvyknete.

Diaľkové ovládanie ostáva bezo zmien, no je to len dobre. Aj pôvodný model plne vyhovoval a fungoval bezchybne. Spoľahnúť sa teda môžete na vstavaný mikrofón, ktorý použijete v prípade hlasového vyhľadávania a taktiež nechýba stredová dotyková plocha na spodku ovládača, slúžiaca na úpravu hlasitosti, aj keď miestami vie nahnevať svojou reakciou.

Nemenej podstatná je softvérová časť. Dušou zariadenia je operačný systém Android 7.0 s nadstavbou Android TV. Je nutné dodať, že túto softvérovú aktualizáciu získal aj pôvodný NVIDIA SHIELD TV z roku 2015.

V tomto smere ponúka softvérová aktualizácia konečne funkčnú podporu HDMI-CEC, takže môžete SHIELD TV ovládať jedným diaľkovým ovládačom od televízora.

All-in-one

Keďže je NVIDIA SHIELD TV predovšetkým multimediálne zariadenie, alfou a omegou je podpora rôznych formátov. Pokiaľ doma disponujete 4K televízorom, nebudete ukrátení. SHIELD TV plne podporuje 4K rozlíšenie, a to aj s HDR. Dokáže spracovať 60fps pri 4K HDR, čo určite poteší všetkých filmových fajnšmekrov. No ani ten najzarytejší audiofil neodíde nakrátko. Samozrejmosťou je podpora 5.1 a 7.1 viackanálového zvuku s DTS-X, DTS-HD, Dolby Atmos a Dolby TrueHD.

Po prvotnom spustení na vás čakajú povinné aktualizácie a reštart, potom vám už nestojí nič v ceste. Výborné prehľadné a intuitívne menu sa skladá prakticky zo štyroch častí.

Prvá sekcia vám zobrazuje odporúčaný obsah, ktorý je závislý od vašich aktivít a aplikácií. Pod touto sekciou nájdete všetok multimediálny obsah, respektíve aplikácie, takže nechýbajú bežné veci ako YouTube, Netflix, Google Play (Movies, Music a Game).

Môžete pridať napríklad aj Amazon Prime a sledovať tak obsah v 4K rozlíšení, rovnako ako aj v prípade služby Netflix. Bezproblémovo fungujú aj aplikácie AntikTV a Magio GO, čo je obrovská výhoda. Ani v prípade HBO Go nebudete ukrátení, castovanie funguje bezchybne. Mňa osobne potešila funkčnosť aplikácie stream.cz, keďže je to služba s perfektným obsahom dokumentov.

Za zmienku určite stojí aj obľúbený Plex. SHIELD TV môže slúžiť ako plnohodnotný Plex server a vy si tak môžete vychutnať svoj multimediálny obsah, aj keď nie ste doma. Vyskúšali sme aj pripojenie Plexu na už stávajúci server, v našom prípade bežiaci na NAS Synology, a taktiež bol chod bez zádrhov. V takomto prípade celkom určite odporúčam SHIELD TV pripojiť pomocou sieťového kábla k vašej sieťovej štruktúre, čím vdýchnete spracovávaniu dát úplne iný rozmer.

NVIDIA SHIELD TV je okrem multimediálneho zariadenia aj hernou konzolou. Mnohí si možno poviete, že podobných riešení fungujúcich na Android platforme je mnoho, no tu SHIELD TV ukazuje svoju silu, predovšetkým vďaka službám spoločnosti NVIDIA.

Prekvapivo zaujímavá konzola na hranie

Tretia sekcia tak slúži na hry. A musím povedať, že ponuka a možnosti úplne presiahli moje očakávania.

Perfektne funguje služba Geforce NOW, o ktorej sme už niekoľkokrát na našom webe písali. Streamovacia služba spoločnosti NVIDIA ponúka za prívetivé predplatné slušnú nádielku hier. Nájdete v nej aj také tituly ako Ultra Street Fighter IV, Tomb Raider alebo Batman: Arkham Origins. Pokiaľ si priplatíte a kúpite si ponúkanú hru v tejto službe osobitne, získate ju natrvalo v rámci služby. Môžete si tak zahrať tretieho Zaklínača a pritom nepotrebujete žiadny výkonný počítač. Všetko je to však v rámci streamovaného hrania, takže to nemusí vyhovovať každému. Netreba zabudnúť, že musíte disponovať rýchlym a stabilným internetovým pripojením.

Zaujímavým využitím tak môže byť aj podobná aplikácia GameStream. Umožní vám streamovať hry z vášho počítača priamo do SHIELD TV. My sme vyskúšali hru Limbo alebo náročnejší Battlefield 1 a ostali sme prekvapení, ako bezproblémovo všetko fungovalo. Dokonca sme nezaznamenali ani žiadne lagy a oneskorenie.

Ďalšou kapitolou v rámci hier sú samostatné Android hry, ktoré sú pre SHIELD TV šité na mieru. Aj tu nájdete pestrú ponuku menších, ale aj plnohodnotných AAA hier. Je logické, že si tieto tituly musíte kúpiť, no svojou cenou nie sú najhoršou voľbou. Nájdete tu napríklad zaujímavý Contrast, ikonické Final Fantasy IX, Rush Rally 2 alebo aj úspešný reboot Lary Croft v titule Tomb Raider.

Retro hranie

Za zmienku určite stojí aj náš malý test. Nainštalovali sme do SHIELD Tv emulátor ePSXe, ktorý emuluje prvú generáciu konzoly PlayStation. Dodáme, že od inštalácie až po prvotné nastavenie všetko fungovalo na prvý záťah. V aplikácii si viete zvoliť gamepad SHIELD-u, ten sa automaticky namapuje a vy si tak môžete plnohodnotne vychutnať obrovskú kolekciu PlayStation titulov. My sme skúšali Metal Gear Solid či Crash Bandicoot – všetko bežalo pri stabilnom snímkovaní a bez akýchkoľvek problémov.

Druhým emulátorom bol PPSSPP, ten zas dokáže emulovať hry handheldu PlayStation Portable. Taktiež vynikajúca aplikácia, dobre zvládnutá emulácia a automatická detekcia pripojeného gamepadu. Zahrať si tak môžete Little Big Planet alebo iné zaujímavé hry. Android ponúka nespočetné množstvo emulátorov a dá sa predpokladať, že budú fungovať rovnako dobre. Výkon čipu Tegra X1 je dostačujúci, takže nebude problém s emuláciou NES/SNES a iných starších konzol. Aj takýmto spôsobom si môžete rozšíriť ponuku hier, ktoré NVIDIA SHIELD TV dokáže ponúknuť.

Na úplnom spodku menu SHIELD TV nájdete už tradičné záležitosti, ako je nastavenie systému, informácie o stave pripojenia a pripojených periférií, kde môžete skontrolovať stav batérií. V nastaveniach potešila napríklad možnosť upraviť intenzitu LED osvetlenia samotného zariadenia, takže ak vám prekáža pôvodná intenzita, môžete si ju upraviť.

Poslednou položkou je možnosť vypnutia, lepšie povedané uspatia SHIELD TV, prípadne jeho reštartovanie. Prebudenie zo spánku je okamžité a pamätá si všetko podstatné, takže sa viete vrátiť späť k rozpozeranému seriálu na Netflixe.

Naše hodnotenie

NVIDIA SHIELD TV svojou upravenou verziu ponúka presne to, čo potrebujete. V rámci softvéru sa upravili a opravili všetky neduhy pôvodného zariadenia a kozmetické zmeny v rámci dizajnu nového SHIELD TV robia z malej škatuľky veľké a dravé zviera. Ak ste fanúšikmi hier, filmov, seriálov, máte radi nové technológie a veci na jednom mieste, je NVIDIA SHIELD TV (2017) tou najlepšou voľbou.

Klady

 • dizajn
 • rýchly hardvér
 • ponúkané služby
 • all-in-one

Zápory

 • niekedy hnevá dotyková plocha diaľkového ovládača

Informácie o produkte

NVIDIA SHIELD TV (2017) 2017

 • Kategória: Herné konzoly
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 159 mm
 • Výška: 98 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26 mm
 • Hmotnosť: 250 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 220 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Nvidia

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk