HP Omen 17 - Recenzia

HP Omen 17 - Recenzia

 

Medzi hráčmi koluje legenda o tom, že notebook sa nikdy nemôže výkonom v hrách vyrovnať desktopom. Je to mýtus a HP Omen 17 s grafikou Nvidia GTX1070 8GB to dokázal aj v našom teste.

Dizajn a vyhotovenie

Dizajn notebooku tak trochu klame telom. Pôsobí konzervatívne, vážne a fakt, že ide o herný stroj, odhalíte len vďaka plastickému logu radu Omen na jeho kryte. Ten je vyrobený z tvrdého plastu, pričom pánty displejovej časti sú kovové. Vzhľad teda v porovnaní s konkurentmi nie je to, čo poteší oko náročného hráča dychtiaceho napríklad po vetraní vzhľadovo simulujúcom dýzy vesmírnej lode. Oceniť však treba robustnosť konštrukcie a páčia sa nám aj jemné textúry, ktorými je ozdobený nielen kryt, ale aj oblasť okolo klávesnice. Táto časť má úplne hladký povrch a na rozdiel od vrchného krytu sme tu zaznamenali istú náchylnosť k odtlačkom prstov, našťastie, v prijateľnej miere.

Klávesnicu výrobca umiestnil bližšie k používateľovi, čo rozhodne oceňujeme. Keďže hráči spravidla veľmi touchpad nevyužívajú, jeho mierne zmenšenie je správny krok smerom k väčšiemu pohodliu pri hraní. Celá plocha touchpadu funguje ako tlačidlo, vďaka čomu aj pri jemnom položení prsta vydáva zvuk. Je to trochu rušivé, no výsledný dojem z notebooku to zásadne neovplyvní. Klávesnica je na červeno podsvietená a keby vám ku šťastiu chýbala numerická časť, žiadne strachy, Omen 17 ju má. To ocenia napríklad fanúšikovia lietania v GTA.

Čo však nepochybne ocenia všetci, je nadpriemerne kvalitný displej. Je matného typu s vysokou svietivosťou, takže jeho obsah uvidíte aj pri použití v exteriéri. Najviac sa nám však zapáčila zvýšená sýtosť farieb a pozorovacie uhly. Tie sú prakticky dokonalé vďaka použitému panelu typu UWVA (Ultra Wide Viewing Angle). Nech notebook otáčate akokoľvek, obraz na displeji je stále rovnako kvalitný, bez straty farby či iného skreslenia. A to za pozornosť určite stojí, hlavne ak radi čosi predvádzate kamarátom, alebo ukazujete priateľke tie skvelé achievementy... Možno ste si predstavili, že otáčať herný notebook nie je až také ľahké, no v tomto prípade je hmotnosť iba niečo vyše 3kg, a to sa blíži k hmotnostiam bežných modelov. Takže ak nemáte svaly ako utkané z rannej rosy, nemala by byť manipulácia problém.

Hardvérová výbava

Čo z Omen 17 robí viac ako bežný model? V prvom rade už spomenutá grafická karta. Ale ani ostatné komponenty nezaostávajú. O hlavný prísun výkonu sa stará štvorjadrový procesor radu Core i7, ktorému sekunduje 16GB RAM, takže si prídete na svoje aj v prípade, že okrem hrania trebárs renderujete videá. Keby ste silou-mocou potrebovali externé monitory, nájdete tu HDMI a mini DisplayPort. No zabudovaný displej, ako ste si už asi podľa názvu domysleli, má uhlopriečku 17,3“ s rozlíšením FHD. Vďaka tomu rozmerovo aj rozlíšením postačí tiež na sledovanie filmov. Pritom navyše oceníte výborný zvuk od Bang&Olufsen. Reproduktory sú štyri a rozhodne musíme oceniť ich schopnosť reprodukovať basové frekvencie, aj vytvoriť dostatočne vysokú hlasitosť. Takže ak si chcete vychutnať film či hudbu, vôbec nemusíte použiť slúchadlá. Pochopiteľne, že môžete, keďže ich výstup má rovnakú kvalitu ako výstup z reproduktorov. Audio pri oboch výstupoch možno doladiť podľa svojej chuti pomocou softvéru od B&O, ktorý je vybavený aj zjednodušenou verziou ekvalizéra.

Na ukladanie hier je tu kombinácia 256GB SSD a 1TB HDD. Väčšinu asi bude lákať čo najviac titulov natlačiť na rýchly systémový SSD. Niečo sa tam zmestí, a môžeme byť radi, že už doba pokročila od štandardu 120GB SSD, no pri dnešných kapacitách hier ani 256GB nie je extrémne veľa a ocenili by sme kapacitu okolo 500GB. Napríklad nami zvolený Fallout 4 s balíkom textúr s vysokým rozlíšením si z disku odkrojí približne 80GB, GTA V si tiež zoberie takmer 60GB, takže je dobre, že je tu aj 1TB klasický disk. Ten je na pomery notebookov nadštandardne rýchly, keďže jeho platne sa otáčajú rýchlosťou 7200ot./min. Spomenieme tiež porty USB, ktoré sú štandardu 3.1, čo je dobre. No sú iba tri, takže ak pripojíte povedzme myš, externý harddisk a ak ste profi hráč, možno aj externú klávesnicu, obsadíte ich všetky. Najviac vás ale isto zaujíma, aké výkony v hrách sme konkrétne namerali, takže poďme na to.

G-Sync a výkony v hrách

Metodiku sme použili vo všetkých zvolených hrách rovnakú. Rozlíšenie 1920×1080p a maximálne nastaviteľné detaily. Čiže v niektorých prípadoch ešte vyššie ako možnosť Ultra. Treba upozorniť, že displej ešte nevytiahol všetky esá z rukáva. Podporuje totiž technológiu G-Sync od Nvidie, ktorá sa postará o stabilizáciu obrazu, resp. synchronizáciu frekvencie výstupu z grafickej karty a displeja. Jeho natívna frekvencia je 75Hz a G-Sync sa snaží zabezpečiť rovnakú frekvenciu grafiky. Keby tá nedokázala dosiahnuť 75Hz (čiže 75fps), napríklad preto, že notebook prevádzkujete bez pripojenia k elektrickej sieti, G-Sync sa prispôsobí a stabilizuje frekvencie na 30Hz. Prevádzka na batériu však u herného notebooku spôsobuje výrazný pokles frekvencie fps pre nedostatok energie, takže za normálnych okolností si budete užívať stabilný obraz so 75fps, ktorý zabezpečí, že vaše hráčske očká nebudú podliate krvou. Okrem vnímania stability obrazu a zníženia únavy očí sa navyše vyhnete input lagu, a to ocenia nielen hráči FPS. Na účely testu sme túto funkciu, pochopiteľne, deaktivovali.

Najskôr sme testovali vo Fallout 4, ktorý je síce trošku postarší, no stále sa teší podpore hráčov aj výrobcu, o čom svedčí bezplatný prídavok s high-res textúrami. Na plynulý chod s týmto balíkom sa odporúča GTX1080, no napriek tomu si mobilná 1070-ka poradila veľmi dobre. Maximálne frekvencie sme zaznamenali okolo hodnoty 79fps, pričom priemer sa pohyboval na 75fps. Vďaka tomu G-Sync nemal problém so stabilizáciou. Minimá v podobe framedropov sme voľným okom nezaznamenali, no podľa meraní sa občas vyskytli podľa typu scény medzi 57 a 71fps. V treťom Zaklínačovi si notebook poradil dokonca o čosi lepšie. Frekvenčné maximá sa pohybovali na úrovni 82 až 91fps. To aj napriek tomu, že sme nastavili 8-násobný antialiasing efektu Nvidia HairWorks a ambientnú oklúziu HBAO+, čo je pre grafiku slušná záťaž, a je to viac ako zvolí sama hra pri najvyššom nastavení.

Aby sme otestovali tiež výkon v DirectX12, vyskúšali sme realtime stratégiu Ashes of the singularity, ktorá dokáže grafickej karte množstvom náročných súbojov a záplavou pohybujúcich sa objektov a grafických efektov riadne naložiť. V tomto prípade poslúžil zabudovaný podrobný benchmark, ktorý ukázal, že v priemere sa nám zobrazovalo 51fps. Na porovnanie po prepnutí na DX11 bol priemer 62,5fps. Stabilných 75fps pre G-Sync sme síce nedosiahli, no aj tak ide o plynulý chod. Napokon v GTA V, ktoré vie oceniť veľkú videopamäť sme sa pri maximálnych nastaveniach pohybovali okolo 67 až 74fps. Priemerne sa zobrazovalo okolo 53 až 59fps, takže aj fanúšikom kultu „60fps alebo smrť“ by to malo stačiť. Syntetické benchmarky takisto potvrdili, že model prekonáva aj herné PC spĺňajúce odporúčané požiadavky headsetov na VR, takže ak hľadáte notebook na virtuálnu realitu, práve ste ho našli.

Testy teplôt a spotreby

Z pohľadu chladenia je Omen 17 pomerne dobre disponovaný. Trvá relatívne dlho, kým sa počítač hraním zahreje natoľko, aby chladenie bežalo na maximum. Schladenie na normálne teploty je naopak veľmi rýchle a pri nízkych otáčkach neveľmi hlučné. Pri bežnej činnosti, ako je prezeranie sociálnych sietí, odpovedanie na e-maily, sledovanie krátkych videí a pod. sa teploty CPU pohybovali medzi 35 a 54°C so spotrebou do 19W. Grafické jadro malo od 33 do 40°C a príkon do príjemných 27W. Takže prekonať v takomto režime výdrž 6 hodín by pre väčšinu používateľov nemal byť problém.

To sa, pochopiteľne, zmenilo po pripojení adaptéra, ktorý je naozaj masívny. Iný by ani nezvládal zásobovať takúto náročnú mašinku, keďže v hernom režime si GPU „cuclo“ úctyhodných 144W a zohrialo sa na 77°C. Tu sme narazili na jednu drobnú nedokonalosť chladenia. CPU sa v plnej hernej záťaži dokáže zahriať na viac ako 90, ba niekedy aj viac ako 99°C, čo vedie k tzv. throttlingu. Ide o znižovanie pracovnej frekvencie, aby sa zabránilo prehriatiu procesora. Reálne to v hre cítiť nebolo, takisto sme to nepociťovali ani po kontrole šasi dotykom rúk. Znamená to iba toľko, že procesor je viac zaťažovaný teplotou a chladenie CPU je asi jediný aspekt na tomto výbornom hernom notebooku, ktorý by v budúcnosti mohol výrobca zlepšiť.

Galéria

Naše hodnotenie

HP Omen 17-w100nc je stroj s veľkým „S“! Čo viac si môžete priať? Všetky hry vám pôjdu na maximálnych detailoch, môžete veselo strihať videá, sledovať filmy, počúvať hudbu, pohybovať sa vo VR... a popri tom aj cestovať. Najviac sme ocenili výborný displej a kvalitný zvukový subsystém. Notebook si vieme predstaviť tiež v rukách majiteľa, ktorého práca na PC živí a extravagantné dizajny konkurenčných modelov by ho pred kolegami privádzali do rozpakov. Spoločnosť HP vytvorila skvelú alternatívu herného stolového PC a po dôkladnom otestovaní Omen 17 jednoznačne odporúčame každému, kto nerobí kompromisy.

Klady

 • FHD grafika bez kompromisov
 • výborný displej
 • pevné šasi
 • kvalitný priestorový zvuk
 • prijateľná hmotnosť
 • rýchle disky
 • relatívne tiché chladenie

Zápory

 • iba 3 porty USB
 • slabšie chladenie CPU

Informácie o produkte

HP Omen 17 2017

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 416 mm
 • Výška: 279 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 32,9 mm
 • Hmotnosť: 3350 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1849 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk