Nintendo Switch - Recenzia

Nintendo Switch - Recenzia

 

Zatiaľ len na polovicu plynu. Asi takto by som opísal nové zariadenie od Nintenda. Zo Switch, ako sa teda konzola nazýva, mám vcelku zmiešané pocity. Ani nie tak z toho, čo ponúka, ako z toho, čo som od nej očakával ja. Momentálne nie som presvedčený o tom, či vlastne Switch v niečom vyniká. No áno, máme nové zariadenie, na ktoré už vyšla asi tá najlepšia hra všetkých čias a mnoho potenciálnych peciek je ohlásených do budúcnosti, no teraz narážam skôr na jej hlavné prednosti, ktorými sa Nintendo pýšilo: hybridný dizajn a možnosť hrať kdekoľvek a kedykoľvek.

Nintendo, japonský herný gigant, musel v súčasnosti prísť po nepresvedčivo predávanom Nintendo Wii U s niečím, čím by prinavrátil dôveru zákazníkom a presvedčil aj spoločnosti tretích strán, aby prinášali svoje tituly na ich nové zariadenia. Nintendo Wii U pritom nebola vôbec zlá konzola, osobne ju mám veľmi rád, no Nintendo vtedy skôr zanedbalo kontakt s verejnosťou, ktorá nevedela, čo má od systému čakať.

Pri Nintendo Switch to už všetko bolo jasne definované. Tento nový produkt už od začiatku jasne naznačoval, čo bude jeho prioritou a na čo sa predovšetkým zameria. Switch je hybrid, ktorý vám aspoň teoreticky umožňuje hrať hru absolútne všade. A to či už na TV, alebo na cestách, bez nejakých obmedzení pri prechode z TV na tablet a naopak. Tablet sa navyše môže zmeniť aj na malú obrazovku so šikovným stojanom a odnímateľnými časťami ovládača – tzv. Joy-Conmi, ktoré je možné sformovať do jedného veľkého alebo nechať ich rozdelené na dva pre spoločné hranie.

Nintendo Switch v obraze

Tento nápad je skutočne revolučný a drieme v ňom obrovský potenciál. Bez pochýb. Vziať si rozohranú hru z TV do kapsy, vyraziť na cestu a tam pokračovať bez nutnosti zapájania konzoly na televízor je skvelý nápad, ktorý ocenia predovšetkým tí cestovaniachtiví, alebo radi hrajúci pred spaním v posteli po ležiačky. Slovo „drieme“ použité v prvej vete treba však brať úplne doslova. Nintendo Switch zatiaľ svoj potenciál totiž nenapĺňa. Chýbajú hry.

Nintendo Switch pozostáva z niekoľkých častí: tablet, dock, do ktorého ten tablet vkladáte, aby ste hrali na TV, dva Joy-Cony zasúvateľné do tabletu po jeho stranách, čím sa zmení na handheld a plastovú kostru na Joy-Cony, po ktorých zasunutí sa tá kostra zmení na klasický ovládač. Okrem toho je v balení aj HDMI kábel, AC adaptér, úchytky pre Joy-Cony potrebné pri hraní v dvojici a niekoľko brožúrok o samotnej konzole, jej používaní, bezpečnosti a podobných záležitostiach.

Konzola vyzerá krásne, má nádherný dizajn, je elegantne tvarovaná. A keď ju držíte v rukách, cítite jej váhu, čo dodáva skvelý pocit niečoho fakt kvalitného. Po tejto stránke konzola určite kvalitná je. Aj keď s tým pomenovaním konzola mám trocha problém. Switch je, ruku na srdce, vlastne normálny handheld. Handheld, ktorý má možnosť zapojenia do TV.

Tablet ponúka kvalitu i eleganciu

Tablet je klasickým tabletom s kapacitnou LCD dotykovou obrazovkou, kvalitným pojatím farieb a skvelým kontrastom. Ponúka kvalitný obraz, ktorý je čistý, jasný a ostrý, čiže na hranie hier úplne parádny. Má síce len rozlíšenie 720p, no to je na výkon samotnej konzoly pochopiteľný kompromis a navyše celkovému zážitku z hrania vôbec neuberá. Dotyková plocha reaguje okamžite a počas niekoľkých desiatok hodín som nezaregistroval žiadne problémy.
Toto je vlastne srdce celého zariadenia a na jeho dizajn a kvalitu môže byť Nintendo skutočne hrdé. Pre niekoho môže byť problémom výdrž batérie, ktorá sa pohybuje okolo troch hodín. Testoval som to na novej Zelde pri jasne displeja 75 – 80% a pri plnom nasadení a tých graficky najzložitejších scénach. Osobne som s výdržou spokojný, ak sa teda pozriem na osobné preferencie a využiteľnosť. Celkovo obrazovka ponúka viac než solídnu kvalitu, čo sa týka pomeru cena/kvalita.

Problematická stanica pre tablet

Ak chcete premeniť svoj tablet na plnohodnotnú konzolu, musíte ho zasunúť do stanice, tzv. docku, ktorá obsahuje viacero inputov: tri USB sloty a porty pre HDMI kábel a AC adaptér. Okrem dvoch USB slotov je zvyšok schovaný pekne vzadu so zaujímavým krytom na káble, ktorý vám ich dokáže udržať pekne pokope. Dock je prakticky len to. Nemá žiaden extra výkon, neobsahuje žiadne iné vychytávky, je to len stojan slúžiaci ako prostriedok na vysielanie hry z tabletu na TV.

Dock má však jednu veľkú slabinu. Tablet v ňom nesedí veľmi dobre a kýva sa v ňom. Najväčším problémom je zasúvanie a vysúvanie tabletu do docku a von z neho. Vašu obrazovku totiž pri tom nechráni vlastne nič, všetko, čo sa tam nachádza, je len plast a nič viac. Na vnútornej strane sa síce nachádzajú po oboch stranách výčnelky zabraňujúce priamemu dotyku obrazovky s telom stanice, no aj tie výčnelky sú z úplne rovnakého materiálu.

Preto sa tá najväčšia zbraň konzoly, a teda vkladanie a vyťahovanie tabletu z docku, keď sa vám v sekunde plynulo prepne obraz z tabletu na TV a naopak, stáva tou najrizikovejšou časťou celého hrania. Riziko, že si obrazovku poškriabete, je pomerne veľké. Pri týchto činnostiach, ktoré mali byť pre manipuláciu s konzolou úplne bežné, musíte byť veľmi opatrní, doslova až otravne opatrní, aby ste si svoju konzolu za niekoľko stovák eur okamžite neznehodnotili. V krabici sa navyše nenachádzajú žiadne ochranné prvky, napr. ochranná fólia na obrazovku, ktorá by ju chránila pred nežiaducimi škrabancami.

Škoda, že sa tablet do docku neuchytáva tak efektne ako napríklad Joy-Cony na tablete, to by sa riziko poškriabania obrazovky redukovalo prakticky na nulu.

Milé, no nie veľmi praktické Joy-Cony

Ak sa rozhodnete hrať v móde tablet, jednoducho na zariadenie nasadíte Joy-Cony, vyberiete tablet z docku a môžete hrať. Ak sa Joy-Cony nasadia na tablet, alebo na svoju kostričku, nie je problém s nimi ovládať akúkoľvek hru, ba čo viac, bol som až prekvapený, aký dobrý dojem vo mne vyvolali tieto ovládačiky nasadené na kostričke. Iste, majú sticky umiestnené priamo pod, respektíve nad šípkami, respektíve tlačidlami, no dá sa na to zvyknúť, aj keď sa palce v takejto pozícii rýchlejšie unavia. Hlavne ak celý čas fotíte screeny, no pre túto funkciu určené tlačidlo je schované dosť nešťastne dole.

Otázna je ich využiteľnosť v praxi pri ich rozdelení na dva samostatné ovládače. Na rovinu poviem, že hrať s nimi dlhšie ako pár minút mi prišlo ako utrpenie. Sú prekvapivo malé, v mojich rukách nesedia vôbec dobre a celkovo to, že sa na takej malej ploche blízko seba nachádzajú tlačidlá aj stick, mi nepríde prirodzené. Asi aj keď je to tiež len o zvyku, na hardcore hranie v spoločnosti viacerých už teraz zabudnite. Joy-Cony jednoducho nemajú ten šmrnc, ten potenciál na to, aby ste s nimi vyhrávali veľké boje v bojovkách ako Street Fighter či hrali zložitejšie hry než len klasické automobilové preteky. Povedal by som, že čím si hra vyžaduje menej úsilia a situačnej, rýchlej akcie, tým sa s nimi lepšie manipuluje a naopak.

Parádny Pro Controller

Chvály si zasluhuje klasický ovládač Pro Controller, ktorý bol evidentne inšpirovaný Xbox 360/Xbox One ovládačom od Microsoftu. Ak ste na tieto druhy gamepadov zvyknutí, s týmto sa okamžite zžijete. Mojou jedinou negatívnou pripomienkou je azda materiál tlačidiel, ktorý mi pripomenul dávne časy, počas ktorých som hrával na vietnamských falošných kópiách konzoly NES s názvom Sega Mega Drive 2. Materiál tlačidiel mi príde aj po mnohých hodinách jednoducho lacný a bez nádychu elegancie. Zvyšok je parádny, od pocitu pri jeho držaní cez rozloženie tlačidiel až po dizajn.

Pro Controller je bezdrôtový a nabíja sa prostredníctvom AC adaptéra, ktorým nabíjate aj samotnú konzolu. Treba upozorniť, že v základnom balení sa tento ovládač nenachádza a musí sa dokúpiť osobitne. Jeho cena je približne 70 eur, a to nie je rozhodne vôbec málo.

Prosté používateľské rozhranie

Bol som prekvapený, ako stroho vyzerá používateľské rozhranie konzoly. Možno Nintendo už nechcelo viac riskovať, aby rôzne technické vychytávky spomaľovali softvér ako v prípade Wii U či Nintendo 3DS, no osobne si myslím, že konzola je dostatočne výkonná na to, aby zvládala aj zložitejšie grafické prostredie, ktoré by bolo príjemnejšie na pohľad.

Nastaviť si môžete len svetlý a tmavý variant rozhrania a hlavná obrazovka ponúka okrem priečinkov s momentálne nainštalovanými hrami aj niekoľko malých ikoniek nachádzajúcich sa pod týmito priečinkami. Ide konkrétne o News, Nintendo eShop, Album, Controllers, System Settings a Sleep Mode.

News ponúka náhľad na najnovšie informácie a správy priamo z Nintenda. Nintendo eShop je klasickým eShopom s hrami, no chýba mi tu to, čo mi chýbalo napríklad aj na predchádzajúcich konzolách – prístup ku knižnici kúpených hier, ako napríklad na Steame. Vami kúpené hry sa nezaradzujú nikde do prehľadného zoznamu, a aj keď teraz sa to ešte dá odsledovať, v budúcnosti pri takých 50-tich tituloch už ani nebudete mať prehľad o tom, aké hry ste si vôbec kúpili.

Album zachytáva screeny z hier, ktoré môžete zatiaľ uploadnúť len na Facebook alebo Twitter. Obrázky už môžete obohatiť rôznymi nápismi, upravovať veľkosť textu a aj jeho umiestnenie či farbu. Funkcia je efektná, jednoduchá a veľmi zábavná. Priečinok Controllers zase slúži na spárovanie ovládačov, alebo náhľad na zostávajúcu výdrž batérií. System Settings ponúka mnoho nastavení, ako napríklad rodičovskú kontrolu, jas, uzamknutie obrazovky, mód Lietadlo, pripojenie na internet, manažment dát, vytvorenie používateľských kont, editovanie Mii, podporu amiibo, nastavenia rôznych notifikácií, mód spánku, TV výstup (rozsah farieb, rozlíšenie, veľkosť obrazovky či redukciu efektu Burn-in) a záležitosti týkajúce sa samotného systému ako možnosť updatu operačného systému, jazyk, čas, dátum či zvuk.s

Switch teda ponúka po tejto stránke dosť, no každopádne tomu chýba ešte pár funkcií. Privítal by som podporu internetového prehliadača, možnosť nastavovania si vlastných tapiet a možno aj hudby, ktorá by v menu hrala. Nutnosťou, ktorá tu už mala byť od začiatku a ktorú Nintendo určite musí zaviesť, je napríklad možnosť preniesť si savy z jedného zariadenia na druhé, alebo využívať moderný systém Cloud. Switch totiž neponúka zatiaľ ani jedno z toho.
Na druhej strane chválim to, že kúpené hry sa už viažu na jednotlivé účty, nie na konzolu ako takú. Dohromady môžete mať na jednom zariadení až 8 rôznych účtov, čo je určite dostačujúci počet.

Ponuku hier nezachraňuje ani Zelda

Na čo slúži každá jedna konzola, ak nie na hranie hier? Práve ponuka titulov je pre každú konzolu tým najdôležitejším aspektom a Nintendo Switch vyvoláva otázky aj tu. Iste, konzola si nemohla priať lepší launch titul ako The Legend of Zelda: Breath of the Wild, ktorý je jednou z najlepších hier všetkých čias vôbec, no okrem tejto hry sa tu nenachádza prakticky nič skutočne zaujímavé.

V súčasnosti sa na eShope nachádza približne 28 titulov, no okrem skvelej Zeldy, podivnosti 1-2-Switch, predraženého Bombermana R, nevýrazného manažmentu New Frontier Days, divných hier Othello a Vroom in the Night Sky a slušného racingu FAST RMX ide buď o indie tituly vydané už predtým na iné platformy, alebo o porty z automatov Neo Geo, porty 20 až 30 rokov starých hier. Uznávam, že tie staré automatovky dodnes nestratili nič zo svojich kvalít (recenzie pripravujeme), no kupovať si konzolu za 320 eur kvôli takým titulom? Dosť otázne.

Čo sa týka budúcnosti, rozhodne sa máme na čo tešiť. S úspechom Zeldy začínam mať pocit, ako keby sa vracali doby Nintendo 64, na ktorú vyšlo hneď niekoľko legendárnych titulov. Switch už má jeden vo vrecku, no rovnako podmanivo s označením „legendárna exkluzivita“ vyzerá aj niekoľko ďalších hier ako Mario Kart 8 Deluxe, Super Mario Odyssey, Xenoblade Chronicles 2, Octopath Traveler, nový titul Fire Emblem, ako aj nová hra série Shin Megami Tensei.

Pre Switch bola ohlásená približne stovka rôznych (a výborne vyzerajúcich) titulov, čiže o budúcnosť konzoly nemám žiadne obavy. Problémom ostáva súčasnosť, ktorá je na ponuku titulov skutočne slabá.

Naše hodnotenie

Nintendo Switch nie je v súčasnosti žiadne výnimočné terno. Nemá dostatočný výkon, nemá silný line-up hier, a rovnako jej zatiaľ chýbajú funkcie, ktorými také Wii U už dávno oplýva. Čo sa týka propagovanej funkcie hrania vonku s priateľmi, potenciál na to Switch rozhodne má, no je si treba zvyknúť na ovládače Joy-Cony, ktorých ergonómia a diskutabilná veľkosť môžu brániť v dlhšom hraní. Nintendo Switch by som v súčasnom stave opísal ako konzolu s potenciálom, ktorú musia ešte tvorcovia naplniť. Čo konzola momentálne potrebuje najviac? Updaty a hry.

Klady

 • hybridná konzola
 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild ako launch titul
 • kvalitný displej
 • krásny dizajn tabletu s Joy-Conmi
 • parádny Pro Controller

Zápory

 • dizajn docku
 • UI mohlo byť príťažlivejšie
 • slabý line-up hier
 • drahý Pro Controller

Informácie o produkte

Nintendo Switch 2016

 • Kategória: Herné konzoly
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 239 mm
 • Výška: 102 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 14 mm
 • Hmotnosť: 297 g
 • Farba: šedá
 • Orientačná cena: 320 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Nintendo

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk