Creative Sound BlasterX Siege M04 - Recenzia

Creative Sound BlasterX Siege M04 - Recenzia

 

Keď som sa dozvedel, že idem recenzovať nejaké produkty od Creative, spočiatku som si myslel, že pôjde o nejaké headsety, alebo iné záležitosti zvukového charakteru. Ostal som teda prekvapený, keď z toho vzišla kombinácia hernej myši a klávesnice. V dnešnej recenzii si predstavíme myšku, klávesnica príde na rad po nej. Creative týmito perifériami zabŕdol ešte ďalej do vôd gamingu a má od týchto produktov veľké očakávania. Ako sa mu podarili prvé kroky? Čítajte ďalej.

Balenie

Krabička je ladená do čierno-červenej farebnej kombinácie, je zdobená peknou grafikou a nachádza sa na nej množstvo technických informácií a parametrov. Vnútri balenia okrem myši nájdete len technickú dokumentáciu a trojicu kartičiek s poďakovaním, že ste si myš zakúpili, predstavenie produktu a grafiku s návodom, že štvorica klzných plôch myši je vymeniteľná. Creative sa nechal výborne inšpirovať otváracou prednou časťou krabičky, ktorá drží pomocou suchého zipsu a po jej otvorení umožňuje nahliadnuť na myšku bez nutnosti otvárania obalu. Prvý dojem je teda dobrý.

Dizajn, prevedenie

Keďže z dielne Creative ide o prvý počin v oblasti herných myší, výrobca mal o to ťažšiu úlohu, aby skĺbil zaujímavý dizajn, funkčnosť a ergonómiu do jedného rozumného celku. Čo sa samotného dizajnu týka, Creative zobral od každého výrobcu kúsok a zahrnul ho do M04-ky. V konečnom dôsledku, musím povedať, dizajn je v celku vydarený. Rozmery myši sú 136×68×43mm, pričom typ držania myši je palm gripový, to znamená, že celá dlaň leží na tele myši a prsty sú zároveň vyrovnané. Takýto „úchop“ myši nemusí však vyhovovať každému, mne do ruky nesadla úplne ideálne, pričom takéto problémy nemávam. Do istej miery to však ovplyvňuje pravá strana myši, ktorá by mohla byť podľa môjho názoru zaoblenejšia alebo inak tvarovaná, pretože mi neumožňovala uchopiť myš dostatočne pohodlne. Ide však len o môj subjektívny pocit, druhému zase môže takýto úchop vyhovovať. Hmotnosť je príjemných 110g bez kábla, s káblom 143g. Jeho dĺžka je 2 metre a je opletaný. Telo myši je zhotovené z plastu, no pôsobí robustným a pevným dojmom. Povrchová úprava je matná, výrobca ju označuje ako odolnú voči odtlačkom prstov, skutočnosť je však trochu iná. Povrch možno dokáže eliminovať odtlačky prstov len do určitej miery, navyše, s vlhkými či mastnými prstami si neporadí. Bočné „opierky“ pre palec a malíček sú pogumované. Na chrbte myši sa nachádza logo v podobe písmena X, ktoré je podsvietené. Podsvietený je okrem toho aj takmer celý obvod myši, a to v podobe pásika umiestneného v spodnej časti. Spodná časť obsahuje 4 kĺzne plôšky, ktoré sa dajú vymeniť a optický senzor.

Na M04-ke sa nachádza celkovo 7 programovateľných tlačidiel, pričom jedno z nich je umiestnené možno trochu netypicky, na úrovni, kde máte položený palec. Sound Blaster ho označuje pod názvom „sniperské“ tlačidlo. Prítomnosť takéhoto tlačidla vítam, v hrách za určitých situácií určite nájde uplatnenie, navyše je k nemu veľmi dobrý prístup, trošku horšie sú však na tom postranné tlačidlá, pretože ak chcete stlačiť vnútorné tlačidlo, musíte palec poohýbať trochu viac. Horšie na tom budú dlhoprstí hráči, tí si budú musieť precvičiť gymnastiku. Šikovne je vyriešené tlačidlo na zmenu hodnoty DPI, ktoré má vlastný ukazovateľ zvolenej úrovne DPI v podobe „paličiek“.

Technické okienko

Srdcom M04-ky je optický snímač PMW3360 z dielne PixArt, ktorý využíva viacero popredných výrobcov vo svojich TOP herných myšiach, preto sa po technickej stránke Siege M04 líšiť veľmi nebude. V tomto prípade pôjde skôr o to, či sa podarí výrobcovi zaujať zákazníka po celkovej stránke. Kvalitný optický snímač tomu určite dopomáha. Čo sa ďalších parametrov týka, Siege M04 podporuje rozlíšenie v rozmedzí 100 – 12000DPI, zvláda zrýchlenie 50G, zachytáva pohyb 250 palcov za sekundu (IPS) či polling rate na úrovni 1000Hz. Výrobca uvádza ďalej životnosť tlačidiel 50 miliónov kliknutí. Čo sa teda parametrov týka, M04-ka za konkurenciou rozhodne nezaostáva.

Softvér

K hernej myši prináleží aj patričný softvér, výrobca ho v tomto prípade nazval celkom jednoducho, ale výstižne, Sound Blaster Connect. Z názvu vyplýva, že tento softvér združuje všetky periférie, ktoré majú jeho podporu.

Prostredie softvéru je jednoduché. V ľavej časti sa nachádzajú 3 stĺpce, s ponukou nastavení podsvietenia, výkonu a makier. Prvé z nich, nastavenie podsvietenia, obsahuje 9 prednastavených profilov podsvietenia. Každé jedno si môže doupraviť podľa vašich predstáv, prípadne si vytvoriť vlastné podsvietenie. Každý profil obsahuje nasledujúce parametre nastavenia podsvietenia: pohyb, smer, farba a rýchlosť. Parameter pohyb obsahuje efekty podsvietenia solo, mood (nálada), vlna a pulzovanie. Zaujímavým efektom je mood (nálada), ktorý rozdeľuje podsvietený pásik do siedmich trvalo podsvietených zón, pričom pre každú z nich si môžete zvoliť ľubovoľnú farbu. Takmer identickým efektom je pulzovanie, ktorý takisto rozdeľuje pásik do siedmich zón, v tomto prípade ale podsvietenie pulzuje. Je dobré spomenúť, že Siege M04 podporuje full RGB škálu podsvietenia, v číselnom ponímaní ide o 16,8-milióna farieb. Pre každú farbu je pritom možné na stupnici nastavovať aj jej nepriehľadnosť. Na myši je pritom podsvietených hneď niekoľko častí, už spomínaný pásik, logo, koliesko a ukazovateľ zvolenej úrovne DPI. Úpravy podsvietenia, čo sa farieb týka, je možné prevádzať len pre pásik, logo svieti vždy len na červeno a koliesko s ukazovateľom úrovne DPI zase len na bielo.

Ďalšia možnosť nastavenia softvéru obsahuje položku výkon. Tu si upravujete parametre nastavenia úrovní DPI (celkovo 3 úrovne), v rozmedzí od 100 – 12000, pričom rozstupy medzi nimi sú po stovkách. Okrem toho sa tu nachádza nastavenie akcelerácie, dekcelerácie, polling rate, nastavenie vzdialenosti zdvihu (2 alebo 3mm) alebo tzv. angle snapping.

Posledný stĺpec obsahuje nastavenie makier a úpravu funkcií jednotlivých tlačidiel. V jednej z predošlých kapitol som spomínal tzv. sniperské tlačidlo. Jeho funkciou je dočasne (len počas jeho stlačenia) zmeniť úroveň DPI na vami navolenú hodnotu, pričom sa nemusíte zdržiavať preklikávaním tlačidla na zmenu úrovne DPI, čo vám v určitých prípadoch môže priniesť hernú výhodu.

Naše hodnotenie

Väčšina dôležitého už bola asi spomenutá. Myslím si, že zo strany Creativu išlo o správny krok, čo sa pokusu o hernú myš týka, pretože po technickej stránke dokáže konkurovať aj renomovanejším značkám, len za podstatne nižšiu cenu. Celkom podarené je aj podsvietenie, ktoré lemuje takmer celú spodnú časť myši. Ako veľmi dobrý nápad vnímam tzv. sniperské tlačidlo, ktoré je jednak šikovne umiestnené a ktoré vám umožní akýsi DPI boost bez potreby prepnutia zvolenej úrovne. Ak je reč o úrovniach DPI, takisto aj taká maličkosť, ako je ukazovateľ zvolenej úrovne DPI, je veľmi dobrý nápad, síce len vo forme troch podsvietených paličiek, ale predsa. Herný softvér Sound Blaster Connect by síce mohol vyzerať používateľsky zaujímavejšie, ale ten priamo funkčnosť myši neovplyvňuje, hlavne, že obsahuje tie najdôležitejšie nastavenia. Chcel by som povedať, že sa mi s myšou pracovalo dobre, no klamal by som. Mne do ruky kvôli jej tvaru nesadla úplne ideálne, a to značne ovplyvňovalo aj prácu s ňou. Nemôžem povedať, že by bola zlá, pretože ide o môj subjektívny názor, len pred kúpou by bolo fajn si ju dopredu vyskúšať, pretože nemusí sadnúť do ruky každému. Inak ma Siege M04 milo prekvapila, teším sa na klávesnicu.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • príjemná cena
 • sniperské tlačidlo
 • podsvietenie

Zápory

 • nič závažné

Informácie o produkte

Creative Sound BlasterX Siege M04 2017

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 68 mm
 • Výška: 43 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 136 mm
 • Hmotnosť: 110g/ 143g (bez kábla/ s káblom) g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: od 53 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk