Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard - Recenzia

Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard - Recenzia

 

Značka Lenovo si srdcia hráčov aj bežných používateľov získava už nejaký čas. Najznámejšia je hlavne vďaka notebookom, ale v posledných rokoch expanduje na trhy s rozmanitým príslušenstvom. Preto sú už bežne dostupné Lenovo tablety, smartfóny, monitory a v neposlednom rade aj počítačové periférie. Na hráčov sa Lenovo začalo naozaj zameriavať až pomerne nedávno, a to napríklad ohlásením novej rady produktov s označením Legion a do redakcie sme dostali hneď viacero Lenovo produktov. Ako prvú som si na mušku vzal mechanickú klávesnicu, ktorá prišla z dielne Lenovo ešte minulý rok a ktorá sa pýši ľubozvučným menom Y Gaming Mechanical Switch Keyboard.

Vtipy bokom, označenie tejto klávesnice okamžite napovedá, že ide o hernú klávesnicu s mechanickými spínačmi a viacerými vychytávkami, ktoré by mali hráčom uľahčiť život a pomôcť zlepšiť výkonnosť.

Obal a jeho obsah

Vnútri obalu ladeného v kombinácii čiernej a červenej sa nachádza dostatočne chránená klávesnica. Rovnako ladená do tmavých farieb a s podsvieteným Y logom, umiestneným v strednej časti, na prvý pohľad evokuje pojem “hráč”. V balení sa okrem klávesnice nachádza aj pripojiteľná podložka pod zápästia a pár brožúrok, čiže žiadne prekvapenie oproti štandardu.

Prvé dojmy a spracovanie

Hneď po otvorení krabice som nevedel uveriť tomu, aká je táto klávesnica veľká. Aj bez toho, aby som ju položil vedľa inej klávesnice, som sa nevedel zbaviť predstavy, že je mierne prerastená. Tomu určite napomáha neštandardný pôdorys, ktorý sa smerom k používateľovi rozširuje a ktorého opodstatnenie som okrem dizajnovej stránky nedokázal pochopiť. Na druhej strane som po zodvihnutí klávesnice necítil takmer žiaden dojem robustnosti, alebo dostatočnej váhy, ktorý je, aspoň pre mňa, pri klávesniciach naozaj dôležitý. Povrch je na dotyk príjemný a poteší aj iná textúra použitá na medzerníku.

Vizuál, materiál a rozvrhnutie

Po stránke lahodenia oku je Y Gaming Mechanical celkom vydarený kúsok. Samozrejme, každému môže vyhovovať niečo iné a aj ja som si najprv na všetky ostré uhly, ktoré sa na nej ukrývajú, musel chvíľu zvykať, ale kvalitné červené podsvietenie pod každým spínačom v kombinácii s čiernym povrchom spolu ladia. Ešte pred vybalením som sa na obale dozvedel, že spínače použité v tejto klávesnici nie sú rozšírenejšie a hráčmi obľúbené Cherry MX, ale sú od spoločnosti Kailh vo verzii Red. Kvalitou sa Kailh spínače posledných rokov približujú k Cherry a s normovanou výdržou 50 miliónov stlačení by nemali sklamať tak skoro. No hoci sa môžu vyrovnať kvalitou, mňa osobne ako používateľa Cherry MX Blue a Red spínačov nedokázali chytiť za srdce a presvedčiť, že sa im vyrovnajú aj pocitom. Slovami sa to ťažko vysvetľuje, ale stlačenia klávesov sa mi zdali príliš gumené, nedostatočne presné a akčné. Pri Cherry MX Red jednoducho viete, že môžete ísť na doraz a pri Blue, ktoré používam denne na písanie, je prítomný pocit a zvuk kliknutia. Pri Kailh Red som si veľakrát nebol istý, či som kláves stlačil, a tak som strácal čas dvojitou kontrolou aj pri akčných pasážach v hrách. Y Gaming Mechanical na druhú stranu potešila rozvrhnutím a systémom makro tlačidiel, ktoré som sa veľmi rýchlo naučil mapovať a používať vo viacerých hrách aj pri bežnej práci a ktoré mi po prechode na moju bežne používanú klávesnicu mierne chýbajú.

Softvér a vychytávky

Čo sa softvéru týka, nutnosť stiahnuť a nainštalovať drivery z Lenovo stránky na využívanie makier a odomknutie rozšírených nastavení klávesnice zaváňa rokom 2010, ale samotný softvér je dostatočne prehľadný a nastavenie rýchle. Spočiatku používania Y Gaming Mechanical som sa hneval na Y logo, ktorého pulzujúce podsvietenie som nevedel vypnúť a vo viacerých prípadoch mi liezlo na nervy, ale po spustení softvéru ma potešila možnosť upraviť aj tento aspekt klávesnice. Inak je softvér vcelku limitovaný. Na klávesnici potešia aj samostatné tlačidlá na ovládanie multimédií a, čo je u herných klávesníc štandardom, možnosť zablokovať kláves Windows, aby sa hráči v tých najdôležitejších momentoch omylom neprepli na plochu. V neposlednom rade je v klávesnici zabudovaný audio a USB HUB, ktorý robí z 1,8-metrového kábla vedúceho z klávesnice hrubého, neohybného hada.

Galéria

Naše hodnotenie

Niektoré klávesnice sú iba kusom plastu na bežné používanie v kancelárii, iné sú precíznymi nástrojmi garantujúcimi akčné zážitky. Lenovo Y Gaming Mechanical však patrí do tej horšej polovice. Snaží sa tváriť ako kvalitný kúsok určený pre najnáročnejších profi hráčov, ale priveľké rozmery, váha a pocit pri používaní, ktorému sa nedarí vzbudzovať dôveru, poukazujú na príliš veľké ústupky, ktoré podstúpila funkcionalita na úkor dizajnu. Lenovo s touto klávesnicou nepredviedlo nič závratné a žiadne zázraky od nej neradno čakať. Navyše, za cenu, za ktorú sa tento kúsok predáva, vieme odporučiť viacero lepších kúskov aj s originálnymi Cherry MX spínačmi.

Klady

 • dobrý makro systém

Zápory

 • cena
 • veľkosť
 • málo možností softvéru
 • menšia robustnosť

Informácie o produkte

Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard 2017

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 530,8 mm
 • Výška: 28 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 230,8 mm
 • Hmotnosť: 1550 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 95 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk