Creative Sound BlasterX Vanguard K08 - Recenzia

Creative Sound BlasterX Vanguard K08 - Recenzia

 

V predchádzajúcej recenzii na hernú myš Siege M04 som naznačil, že z dielne spoločnosti Creative ide o prvé kroky v oblasti herných periférií, ako sú napríklad myši a klávesnice. Herná myška Sound BlasterX Siege M04 ma príjemne prekvapila, tak ako sa bude dariť hernej klávesnici Vanguard K08?

Balenie

Balenie sa nesie v podobnom štýle, aké bolo u myši, odhliadnuc od rozmerov. Má takmer identický obal v červeno-čiernom farebnom prevedení, peknú grafiku a množstvo technických informácií. Škoda, že pri klávesnici nenájdeme otvárateľnú vrchnú časť, vďaka ktorej by sme mohli nazrieť dnu. Vo vnútri balenia nájdeme okrem klávesnice aj lakťovú opierku a technickú dokumentáciu.

Dizajn, prevedenie

Keďže sa výrobca v dizajne nemal o čo oprieť, bolo preňho určite zložitejšie zaujať potenciálneho zákazníka. V tomto prípade sa Creative nechal opäť inšpirovať dizajnom rôznych výrobcov a začal tak éru vlastnej dizajnovej línie. Výrobca v tomto smere stavil na jednoduchosť. Za seba musím povedať, že to bol veľmi dobrý krok. Línie klávesnice sú čisté a s ostrými hranami. Rozmery sú 215×465×37,6mm s lakťovou opierkou, resp. 149×465×37,6mm bez lakťovej opierky, ktorá je teda odnímateľná. Tá sa ku klávesnici pripája v spodnej časti pomocou kolíčkov na oboch stranách. Zospodu nájdeme celkovo osem protišmykových podložiek a dvojicu nožičiek, ktoré umožňujú sklon klávesnice v dvoch úrovniach. Klávesnica je mechanická, a preto je hmotnosť o niečo vyššia, približne 1230g bez lakťovej opierky. Farebne je ladená podobne ako bola myš, a to do čiernej matnej farby, ktorá je klasikou.

Klávesnica sa predáva s americkou lokalizáciou. Nachádza sa na nej 116 tlačidiel, z ktorých je 109 plne programovateľných, vrátane pätice tlačidiel označených ako M1-M5, ktoré sa vo zvislom stĺpci nachádzajú na ľavej strane klávesnice. Prístup k nim je bezproblémový a ich prítomnosť je vítaná, keďže u iných výrobcov tieto programovateľné tlačidlá často chýbajú. Multimediálne tlačidlá sú umiestnené trochu netradične, a to na akomsi paneli, ktorý sa nachádza v pravej hornej polovici. V hornej časti, nad týmto panelom vystupuje opletaný USB kábel, ktorý meria 2 metre. Tento panel je v lesklom prevedení, čo v kontraste s matným povrchom okolia vyzerá naozaj dobre. Nachádza sa tu síce len zopár klávesov, no k ich multimediálnym funkciám je priamy prístup bez nutnosti kombinovania s klávesom Fn. Pomocou neho si na niektoré zo zvyšných tlačidiel priradíte ostatné funkcie, ktoré budete využívať. Na tomto paneli sa nachádza aj podsvietené logo výrobcu a podsvietené ukazovatele zapnutia Num Locku, Caps Locku a Scroll Locku. Medzi multimediálnym panelom a numerickým panelom sa nachádza veľké tlačidlo vypnutia/zapnutia zvuku a valček na reguláciu hlasitosti. Prístup k nim je opäť veľmi dobrý a pre mňa boli pri používaní klávesnice prínosom. Čo mi však na klávesnici chýbalo, boli minimálne USB a jack porty pre headset, čo by som pri danej cene očakával.

Technické okienko

Výrobcov mechanických spínačov je niekoľko. Niektoré spoločnosti si dokonca vyvíjajú vlastné spínače, ale Creative sa rozhodol ísť cestou spolupráce so spoločnosťou Omron. Na rozdiel od ostatných výrobcov Omron svoje spínače vybavil dvomi napájacími konektormi, vďaka čomu garantuje stopercentnú funkčnosť aj pri poškodení jedného z konektorov, v dôsledku jeho oxidácie alebo znečistenia. Creative so svojimi tvrdeniami zachádza až tak ďaleko, že ich klávesnica by mohla byť prvá, ktorá by prežila aj piesočnú búrku a naďalej by bola plne funkčná. Možno aj preto Creative uvádza životnosť spínačov na 70miliónov úderov. Spínače Omron sú s aktivačnou silou 45g ekvivalentom červených mechanických spínačov, no oproti tradičným spínačom ponúknu nižšiu aktivačnú vzdialenosť, a to 1,5mm (celková vzdialenosť 3,5mm), ktorá je o 0,5mm menšia ako u väčšiny konkurenčných spínačov. Poskytne vám to rýchlejšiu reakciu vo videohrách a umožní vám aj rýchlejšie písať texty. Klávesy Vanguard K08 okrem toho umožňujú tzv. 26-key rollover, čo znamená, že klávesnica je schopná korektne zaznamenať až 26 rôzne stlačených klávesov súčasne.

Softvér

Herné periférie od Creativu združuje softvér s príznačným názvom Sound Blaster Connect. Prostredie softvéru je jednoduché. V ľavej časti sa nachádzajú 3 stĺpce s ponukou nastavení podsvietenia, výkonu a makier. Nastavenie podsvietenia obsahuje 9 prednastavených profilov podsvietenia. Každé jedno si môžete upraviť podľa vašich predstáv, prípadne si môžete vytvoriť aj vlastné podsvietenie. Každý profil obsahuje nasledujúce parametre nastavenia podsvietenia: pohyb, smer, farba a rýchlosť. Pohyb obsahuje efekty podsvietenia solo, mood (nálada), vlna a pulzovanie. Nachádza sa tu aj profil personal (vlastný), vďaka ktorému môžete ku každému klávesu priradiť inú farbu či druh podsvietenia, trvalé, pulzovanie alebo vypnuté. Ponuka vlastnej úpravy podsvietenia je teda veľmi chabá. Medzi ďalšie negatíva patrí i pomalá reakcia softvéru na prevedené zmeny. Ďalší stĺpec obsahuje nastavenie výkonu, kde sa nachádza nastavenie polling rate v rozmedzí 125 – 1000Hz, repeat delay a repeat rate. Stĺpček s nastaveniami makier ponúka, samozrejme, možnosť nastavenia makier či pridelenie rôznych funkcií rôznym klávesom na klávesnici.

Naše hodnotenie

Musím povedať, že aj v tomto prípade som bol príjemne prekvapený. Sound BlasterX Vanguard K08 prekonala väčšinu mojich očakávaní. Má naozaj vydarený dizajn, dobré rozmiestnenie multimediálnych a programovateľných klávesov, ich mechanické prevedenie, ktoré sa na poli herných klávesníc stáva čoraz populárnejšie, podsvietenie či lakťovú opierku. Toto všetko pridáva klávesnici v hodnotení plusové body. Creative použil mechanické spínače spoločnosti Omron, ktoré majú duálne napájanie, zabezpečujú korektný chod klávesnice aj v prípade poškodenia jedného napájacieho obvodu. Spínače dokonca majú v porovnaní s konkurenciou o 0,5mm menšiu aktivačnú vzdialenosť, ktorá počas hrania dokáže hypoteticky o máličko zrýchliť vašu reakciu v porovnaní s nepriateľom.

Čo ma na klávesnici sklamalo, je absencia USB alebo jack portov pre pripojenie headsetu, ktoré by bolo čerešničkou na torte. Takisto som nebol spokojný ani s pomerne chudobnou ponukou softvéru, hlavne s podsvietením, ale aj jeho spomalenými reakciami na vykonanú zmenu. Nemilo ma prekvapila cena, ktorá konkuruje klávesniciam Razeru či SteelSeries, ktoré sú aspoň v mojich očiach značky s bohatými skúsenosťami a históriou v oblastí herných klávesníc, preto dávam Vanguard K08 „len“ štyri hviezdičky.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • lakťová opierka
 • full RGB podsvietenie
 • integrovaný USB port

Zápory

 • chudobné nastavenia softvéru
 • vyššia cena

Informácie o produkte

Creative Sound BlasterX Vanguard K08 2017

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 149 mm
 • Výška: 465 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 37,6 mm
 • Hmotnosť: 1230 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 135 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: AndRea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk