Gigabyte Aorus AX370-Gaming 5

Gigabyte Aorus AX370-Gaming 5

 

Základná doska k nám dorazila v štandardnom balení, ktoré si môžete kúpiť v obchodoch. Okrem dosky sa v ňom nachádza ešte bohaté príslušenstvo: 2× ext. teplotné čidlo, 4× SATA káble (2×90°), 2× pásky na káble zo suchého zipsu, redukcie na RGB LED, SLI mostík, nálepky na káble, manuály a nálepka na bedňu.

Pretože rok 2016 bol „rokom RGB“ a 2017 je rokom všetkého ostatného okrem RGB, nie je žiadnym prekvapením, že aj doska disponuje prvkami podsvietenia, ako sme už mohli vidieť na predchádzajúcich doskách na Intel platformu.

Vzhľad a konektivita

Doska je ladená do bielej a čiernej farebnej schémy, čo podľa môjho názoru vyzerá výborne. V spojení s podsvietením to pôsobí neutrálne, a tak nebude problém použiť ju v takmer akejkoľvek zostave.

Veľkým bonusom je plne integrované podsvietenie dosky, ktoré je prekvapivo dobré, a v niektorých aplikáciach vďaka tomu nebolo ani potrebné používať ďalšie LED pásiky.

Ak niečo robí dobrú dosku, sú to detaily, na ktorých si v tomto prípade dal výrobca značne záležať, čo sa aj podpísalo na bohatom množstve všemožných interných konektorov. Zaujímavým detailom sú spevnené PCIe sloty, ktoré sú vzhľadovo neutrálnejšie a dokážu bez problémov udržať tie najťažšie grafické karty bez prehýbania.V prípade RAM slotov ide o čisto vizuálnu záležitosť.

Jeden z vítaných detailov, ktoré sa vyskytujú na väčšine dosiek od Gigabyte, je Dual-Bios.Dokáže v mnohých prípadoch výrazne zjednodušiť život, keďže platforma Ryzen naďalej prechádza značným vývojom a s tým prichádzajú aj aktualizácie BIOS-u, ktoré nemusia vždy dopadnúť podľa plánov(alebo keď chcete použiť inú verziu BIOS-u, stačí zmeniť polohu prepínača).

Na doske sa tiež nachádza vypínač, reset, OC mód a CMOS reset, na spodnej strane nájdete dvojsegmentový displej na veľmi jednoduchú diagnostiku v prípade, keď sa nepodarí POST.

Na zadnom paneli disponuje doska úctyhodnými šiestimi USB3.0 konektormi, z čoho má dvojica posilnené napájanie (žlté), 3×USB3.1G2 a USB Type-C, HDMI, nasleduje dvojica 1Gbit sieťových kariet, konkrétne Intel Gbe LAN a Killer E2500, a 8-kanálová zvuková karta Creative Sound Blaster X-Fi.

Po vnútornej strane nájdeme šialené možnosti konektivity, medzi ktoré patrí: 3×PCIe (x16,x8,x4), ktoré sú pre prípad SLI/CFX od seba oddelené dvomi slotmi, vďaka čomu sa v prípade vzduchového chladenia zlepší prietok vzduchu k vrchnej grafike, ďalej NVMe M.2 slot, 2×USB 3.0 pre predný panel (4 porty) a osem 4-pinových konektorov na ventilátory. Celkovo je doska veľmi slušne vybavená pre potreby takmer každého používateľa, či už hovoríme o hráčovi, alebo profesionálovi.

Pretaktovanie a stabilita

Pretože základné dosky veľmi testami neprechádzajú, musel som si vymyslieť jeden vlastný, a tým je pretaktovanie. Treba hneď na začiatok upozorniť, že každý čip je iný, a tak sa vaše takty nemusia zhodovať s tými mojimi.

Ak ste sa zaujímali o Ryzen architektúru, iste vám neunikol ani známy problém s podporou pamätí RAM.Osobne som sa o tom presvedčil, keď som použil OEM kit z Alienwaru ako aj od kolegu kit Adata XPG Z1 DDR4 2800, v oboch prípadoch nebolo možné sa posunúť zo základných 2133Mhz.

Po nahlásení problému som však obdržal Corsair Vengeance LPX 16GB 3000MHz, ktoré fungovali na pomyselnú 1*, takže odporúčam sa rozhliadnuť po kompatibilnom kite alebo si stačí počkať na novšie verzie BIOS-u, na ktorých výrobca aktívne pracuje.

Na taktovanie som používal Ryzen 7 1700, ktorý disponuje taktom 3GHz.Takt som bol schopný zvýšiť bez najmenšieho problému na 3,8GHz a procesor bol stabilný aj po štyroch hodinách záťaže.Milým prekvapením bola jednoduchosť pretaktovania vzhľadom na to, že som nemusel spraviť nič iné, ako zvýšiť násobič na ×38.

Pokračoval som, samozrejme, aj ďalej do chvíle, keď som už musel zvýšiť napätie procesora na 1,4v, pri ktorom sa mi úspešne podarilo udržať stabilný takt 4141MHz.Potrebné bolo aj využitie Load Line Calibration na úrovni high (4/5), čím som obmedzil nestabilitu pri dlhších testoch. A aby som nezabudol, vďaka danému taktu sa mi podarilo (dočasne) získať prvé miesto v benchmarku SuperPI na Hwbote.

Ak chcete taktovať, rozhodne sa s touto základnou doskou nemáte čoho obávať. Ryzen aj pri mojom taktovaní dosiahol najvyššiu spotrebu 110W, čo je na pomery 6+2 napájacej kaskády dobrý výkon. Počas môjho testovania sa zohriala kaskáda na najvyššiu teplotu 49°C.

Ak ma niečo mrzí, je to absencia možnosti pretaktovania či zmeny BCLK (základný takt), ktorý je veľmi užitočný pri pokročilom taktovaní. Absenciu tejto možnosti, žiaľ, nieje možné nahradiť, keďže je na to potrebný externý generátor taktu (pre intel a AMD 100MHz).Túto možnosť však ponúkajú dosky z vyššej rady Gigabyte.

Naše hodnotenie

Ak hľadáte vážne nadupanú základnú dosku do svojej budúcej Ryzen zostavy, rozhodne musíme odporúčať testovanú Gaming päťku.Za 220€ sa radí medzi tie drahšie, no stále mána oplátku čo ponúknuť. Niektoré absencie možno nepotešia overclockerov, no to je iba malá skupina ľudí.Pre tých ostatných pripravil Gigabyte veľmi slušný základ akejkoľvek zostavy vďaka prekvapivej nádielke interných, no aj externých konektorov, čo ocení asi každý.Pre tých náročnejších je tu aj plnohodnotná podpora ECC pamätí. Nesmieme zabudnúť ani na vynikajúco implementované RGB podsvietenie.

Klady

  • Konektorová výbava
  • RGB podsvietenie
  • Vzhľad
  • Stabilita pretaktovania

Zápory

  • Nič podstatné

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus AX370-Gaming 5 2017

  • Kategória: Základné dosky
  • Šírka: 244 mm
  • Výška: 305 mm
  • Orientačná cena: 220 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk