Lenovo IdeaCentre Y710 Cube - Recenzia

Lenovo IdeaCentre Y710 Cube - Recenzia

 

Existuje veľa spoločností ponúkajúcich počítačové komponenty alebo notebooky, ale už menej ich ponúka aj dopredu zložené herné počítače. Možno je to tým, že naozaj nabúchané desktopy si hráči radšej skladajú sami, alebo sa obracajú na profesionálov. Alebo je to tým, že pri desktopoch je ťažšie ponúknuť tú správnu kombináciu výkonu, dizajnu a niečoho navyše. V Lenovo sa očividne výziev neboja, a tak sme v redakcii dostali možnosť otestovať model Y710, ponúkajúci zaujímavé komponenty v kompaktnom balení.

Poskladať stolný počítač nie je naozaj nič ťažké, stačí na to pár základných komponentov, trošku úpravy podľa svojich predstáv a môže sa hrať. Problémom už je poskladať vyvážený počítač, ktorý nesklame a vydrží bez vylepšovania aj pár rokov do budúcnosti. IdeaCentre Y710 Cube sľubuje byť výkonným pracantom, ktorý zvládne nielen najnovšie hry, ale poradí si aj s virtuálnou realitou a nebude ho ťažké nosiť so sebou ani na LAN party.

Obal a jeho obsah

Cube prišiel zabalený vo väčšej krabici, uložený do polotvrdej peny, ktorá by ho mala ochrániť aj proti tým najviac sa ponáhľajúcim kuriérom. Okrem počítača sa v balení nachádzajú brožúrky, napájací kábel a aj základná klávesnica s myšou, čo určite poteší potenciálnych majiteľov, ktorí si chcú kúpiť počítač a okamžite hrať.

Prvé dojmy a spracovanie

Na počítači okamžite prekvapia rozmery a rozvrhnutie skrinky. Lenovo stavilo na kockatejší formát, vďaka ktorému sa Y710 Cube pekne vyníma aj na stole. Poteší aj zabudovaná rúčka, ktorá sa na prvý pohľad zdá ako dizajnový doplnok, ale na ten druhý už vidieť, že ide o naozaj pevnú súčasť konštrukcie. Pri prenášaní som nemal akékoľvek pochybnosti, že do cieľa dorazí Cube bezpečne.

Vizuál, materiál a rozvrhnutie

Dizajnovo sa Cube radí na veľmi tenkú hranicu medzi príliš agresívny dizajn pripomínajúcim trosky po zrážke dvoch raketoplánov a prílišnú striedmosť, ktorá by sa dala očakávať v advokátskej kancelárii, alebo na pohrebe. Cube by si nemal mať problém umiestniť na alebo pod stôl ani podnikateľ, ani mladý hráč, ktorý chce ohurovať svojich rovesníkov. Čierny povrch počítača nie je všade taký istý, na vrchnej strane dominuje matný soft-touch plast, boky sú z lesklejšieho materiálu a prednej strane dominuje čierna kovová mriežka. Celá skrinka bola očividne koncipovaná s chladením komponentovi, nakoľko prieduchy sa nachádzajú z každej jednej strany a počítač sa pri používaní príliš nezahrieval, alebo zvukovo neohlasoval ani pod poriadnou záťažou.

Komponenty

Vnútri tejto perforovanej skrinky, aspoň verzie, ktorú sme testovali my, sa ukrýva procesor i7-6700, grafická karta Nvidia GeForce GTX 1070 Founders Edition a 8GB DDR4 RAM. Na rýchlosť operačného systému a programov ponúkol Cube 128GB SSD disk a na ukladanie dát harddisk s kapacitou 1TB. Všetky tieto komponenty bežia vďaka matičnej doske s čipsetom Intel H170 a 450W zdroji od spoločnosti AcBel s klasifikáciou 80 Plus Bronze. Na zahraničných stránkach sa predávajú aj verzie s 256GB SSD, 2TB HDD a až 16GB RAM.

Softvér a UEFI BIOS

Na jednu stranu musím Lenovo určite pochváliť, keďže na svoje počítače neinštalujú až tak veľa nepotrebných aplikácií. Na tej druhej pre mňa boli programy Lenovo Nerve Centre a Lenovo Artery, s ktorými som počas používania Y710 prišiel do kontaktu, ťažko pochopiteľné. Hoci ide o jednoduché programy ovládajúce len pár nastavení v počítači, ktoré dokážu z(ne)príjemniť život, sa mi ich rozhranie zdalo neprehľadné a aj pri hľadaní takej jednoduchej veci ako vypnutie červeného podsvietenia na prednej maske mi trvalo pekných pár minút. Inak je Cube vybavený stabilným operačným systémom Windows 10, ktorý je stále tým najlepším pre hráčov hrajúcich tie najnovšie tituly. BIOS-om Lenovo celkom prekvapilo, na sekundu som mal síce dojem, že ide naozaj o zastaraný BIOS spred desiatich rokov, ale je to, našťastie, spôsobené len retro vzhľadom a za ním sa ukrýva stabilný UEFI základ. Majitelia už predskladaných počítačov nemajú veľa dôvodov, prečo BIOS navštevovať, ale ak by chceli v budúcnosti zmeniť nastavenia bootovania, alebo iné maličkosti, túto možnosť, samozrejme, majú.

Testovanie a výsledky

Nakoľko ide o počítač s primárne herným zameraním, aj testy boli zamerané na ukážku, koľko FPS Cube zvládne v 1080P a 1440P rozlíšení. Na 4K rozlíšenie ešte tento počítač pre grafickú kartu nemá, a preto sa ani vo výsledkoch nespomína. Okrem tradičných testov v hrách bol počítač otestovaný aj syntetickými benchmarkami a výsledky si môžete pozrieť na obrázkoch nižšie.

Možnosti vylepšenia

Ešte pred záverom musím spomenúť jednu vec, ktorá (nielen mňa osobne) doteraz odrádza od kúpenia už zloženého počítača. Pri vlastnoručne zloženom počítači si totiž môže majiteľ každý jeden komponent vylepšiť, hneď ako bude mať chuť, alebo potrebu. Pri už poskladaných počítačoch to funguje troche inak a ani Y710 Cube nie je výnimkou. Na začiatku som spomínal, že počítač poskladať problém nie je, ale ponúknuť vyvážené komponenty je tak trocha umenie. Na Y710 sa mi zdá nelogické ponúknutie silného procesora a grafickej karty v spojení s iba 8GB RAM, ktoré sú na dnešnú dobu už nutné minimum. A nakoľko ide o počítač poskladaný spoločnosťou, nie je také jednoduché si ho vylepšiť svojpomocne, keďže tým by mohla zaniknúť záruka. Zo spoločnosti Lenovo sme dostali vyjadrenie, že v prípade záujmu sa dajú nové komponenty nainštalovať za menší poplatok autorizovaným Lenovo servisom, čo je určite lepšie, ako byť na spomínaných 8GB RAM viazaný dva roky.

Galéria

Naše hodnotenie

IdeaCentre Y710 Cube je spoločník na dlhé večery, ale aj na LAN party. Výkonom úplne neohúri a 8GB RAM sa už niektorým hrám značne máli, no po rozrátaní ceny jednotlivých komponentov sa Cube oplatí nielen cenovo, ale aj dizajnovo. Ak sa vám nechce počítač skladať a budete nad týmto počítačom rozmýšľať, určite si dopredu zistite, či nie je dostupná aj verzia so 16GB RAM. A ak áno, tak tento počítač vrelo odporúčam.

Klady

 • pomer cena/výkon
 • dizajn
 • takmer čistý Windows

Zápory

 • testovaná verzie len s 8GB RAM

Informácie o produkte

Lenovo IdeaCentre Y710 Cube 2017

 • Kategória: Herné stolové počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 252,3 mm
 • Výška: 314,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 393,3 mm
 • Hmotnosť: 7400 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk