AMD Ryzen 7 1800X - Recenzia

AMD Ryzen 7 1800X - Recenzia

 

Ako v posledných rokoch museli počítačoví nadšenci vzdychať od smútku. Pokrok vedený modrým tímom nebol nijako priekopnícky a keď už prišiel zaujímavý procesor z dielne Intelu, stál viac ako ojazdené auta. V dávnych dobách rokov 2005 až 2010 boli procesory od AMD skvelou alternatívou, ktorou sa mohli pochváliť svetaznalí milovníci výkonu. Od tých čias však AMD dostávalo na poli procesorov stále, takpovediac, na frak. Teraz je tu Ryzen a mútne, stojaté vody boli rozvírené.

Samozrejme, Ryzen nie je úplnou spásou celého ľudstva, ako sa mohlo prvotne zdať. Teraz už všetci poznajú jeho obmedzenia, výhody a nevýhody. To, čo sa však spoločnosti AMD podarilo, netreba brať na ľahkú váhu, nakoľko obchod s procesormi na X86 architektúre znovu začína zaváňať zdravou konkurenciou. Ku mne zavítal momentálny top bežnej ponuky, procesor Ryzen 7 1800X.

Úvod do Ryzen-u

Procesory z modelovej rady Ryzen sú postavené na 14nm Zen architektúre a podporujú všetky moderné funkcie, na ktoré si mohli bežní používatelia zvyknúť pri Intel Core procesoroch šiestej a siedmej generácie. To znamená DDR4 pamäť, 24 (PCIe 3.0) dráhy, podpora USB 3.1, a dokonca aj bonusy, ako napríklad natívna podpora ECC pamätí. AMD spravilo naozaj výrazný skok od predošlej generácie procesorov so socketom AM3+ a, hoci sa už začínam mierne opakovať, doskočilo na úroveň konkurencie. Čo je na procesoroch z rady Ryzen 7 najzaujímavejšie, je pomer ceny a výkonu.

Prvé dojmy z procesora a jeho zmysel

Ryzen 7 1800X je momentálne to najlepšie, čo je od AMD bežne dostupné a ponúka 8 fyzických jadier (16 logických) pri základnom takte 3,6GHz, s turbo taktom až 4,0GHz. Už pred oficiálnym predstavením zo strany AMD sa objavovali správy, že tento procesor je schopný konkurovať dvojnásobne drahšiemu kúsku s rovnakým počtom jadier od Intelu s označením i7-6900K a vo viacerých smeroch je to pravda, hoci sa objavuje stále viac “ale”. Ryzen sa totiž nevyhol problémom – slabo optimalizované BIOS-y od výrobcov matičných dosiek či problémy s podporou RAM a ich rýchlostí a v niektorých využitiach ho dokážu poraziť aj lacnejšie modely od konkurencie. To je väčšinou dané optimalizáciou hier a programov na špecifického výrobcu, alebo na procesory s menším počtom jadier, ktoré sú výkonnejšie. Pri procesoroch Ryzen 7 pri modeli 1800X dvojnásobne platí, že nie je určený čisto na hranie. Existuje príliš málo hier, ktoré by dokázali využiť viac ako dve alebo štyri jadrá a platiť rovno za 16 je nelogické. Určenie 1800X je skôr zamerané na profesionálov, na ľudí ktorí pracujú s videom, grafikou alebo veľkými číslami. Celkovo má 1800X našliapnuté dobrým smerom.

Taktovanie

Hoci sa dostali Ryzen-y do obchodov ešte v marci, výrobcom dosiek sa stále nepodarilo vychytať všetky muchy. Pokrivkáva napríklad podpora rýchlych RAM-iek niektorých značiek. To je určite nepríjemné, keď je Ryzen naozaj spokojný s čo najrýchlejšími RAM-kami a ich výkon sa dokáže odraziť aj na bežnom používaní. Osobne som nemal prístup k žiadnym pamätiam špecificky odsúhlaseným spoločnosťou AMD či MSI, na ktorej doskách som 1800X testoval. Hoci viem, že tieto pamäte (Adata XPG Z1) zvládajú na iných platformách aj výrobcom udávaných 2800MHz, cez hranicu 2400MHz som sa nedokázal dostať bez „znestabilnenia“ systému. Aj preto boli moje výsledky možno mierne nižšie. Druhým známym problémom Ryzen procesorov je ich rýchla degradácia pri ich prílišnom vyťažení. Niektorí recenzenti alebo bežní majitelia zvládli stabilne pretaktovať svoje kúsky na hranicu 4,1GHz, a dokonca výnimočne aj viac, ale u mňa sa objavila povestná stena BSOD-ov a odmietania fungovať už pri 4,0GHz. Kremíková lotéria, samozrejme, funguje a je taktiež možné, že tento zapožičaný procesor už testoval niekto, kto ho poriadne potrápil. 1800X teda, aspoň pri taktovaní, nie je žiadnym darom z nebies, ale skôr pokušením z pekla. A ten, komu ho sa podarí potlačiť až na samotnú hranicu, čoskoro zistí, že tá sa posunula o krok späť a bude sa musieť vrátiť do normálnejších hodnôt.

Testovanie

1800X svoju silu a prednosti najviac neukáže pri hraní, ale dá sa skôr otestovať pri syntetických testoch alebo pri profesionálnych činnostiach. Preto som sa naňho pozrel v programoch, ako je Cinebench 11.5, Cinebench R15, Handbrake, wPrime, Adobe Photoshop či WinRAR. A na ukážku herného výkonu som použil aj pár herných benchmarkov. V neposlednom rade som sa pozrel aj na odber elektriny a teploty ako v pokojnom režime, tak pod záťažou.

Naše hodnotenie

Zachránil príchod Ryzen 7 ľudstvo a počítačových nadšencov? Zďaleka nie. Zachránil reputáciu a možno aj samotnú spoločnosť AMD? Je to diskutabilné, no áno. Ryzen ukázal, že v AMD to stále vedia a 1800X je absolútne monštrum, čo sa týka produktivity a profesionálneho využitia. Pokiaľ doma alebo v práci renderujete obrovské 3D modely, hodiny exportujete 4K videa, alebo chcete mať pod palcom iné náročné procesy, ktoré dokážu využiť viac ako 10 jadier, tak viete, čo si môžete priať. Ak však hľadáte hernú alternatívu k ponuke od modrého tímu, počkajte si radšej na Ryzen 5, alebo siahnite po slabšom a hlavne lacnejšom z Ryzen 7 modelov.

Klady

  • cena
  • výkon vo viac-jadrových procesoch

Zápory

  • zatiaľ nedokonalá optimalizácia
  • nižšia kompatibilita s RAM
  • malé možnosti pretaktovania

Informácie o produkte

AMD Ryzen 7 1800X 2017

  • Kategória: Ostatné
  • Orientačná cena: 510 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk