MSI B350 Tomahawk - Recenzia

MSI B350 Tomahawk - Recenzia

 

AMDčku to s Ryzenom podľa posledných správ vychádza viac než dobre, čo sú skvelé správy pre všetkých počítačových fanúšikov. Úplný top bežnej ponuky od AMD, ktorému momentálne kraľuje procesor Ryzen 7 1800X, si pýta aj kvalitnú a plne vybavenú dosku. Nie každý má dostatočný rozpočet či využitie pre takto výkonný a drahý procesor. Preto sú tu, samozrejme, aj procesory nižšej rady a k nim, logicky, aj dosky, ktoré ponúkajú všetko potrebné za oveľa priaznivejšiu cenu. To sľubuje aj matičná doska s označením Tomahawk a čipsetom B350 od spoločnosti MSI.

Správny počítač, to je hlavne nájdenie rovnováhy medzi všetkými komponentami. Preto nie je rozumné kupovať procesor za 500€ a osadiť ho na dosku za 100€ alebo ho inak brzdiť. Čipset B350 nie je pre bežných používateľov zaujímavý len svojimi parametrami či cenou, ale aj faktom, že stále povoľuje pretaktovanie procesorov. Doska MSI B350 Tomahawk začína cenou pod 100€ a podľa parametrov sa hodí najmä k procesorom z rady Ryzen 5. Parametrom ale, samozrejme, v Gamesite neveríme, a preto tento kúsok putoval do testovacieho počítača a ja som sa na ňu poriadne pozrel ako pri bežnej prevádzke, tak aj pod záťažou.

Obal a jeho obsah

Tmavému obalu dominujú detaily ako červený pásik, názov produktu a nejaké tie logá. Trochu som sa ale musel pozastaviť nad obrázkom rakety zobrazenej v strede prednej časti. Na fakt, že ide o raketu, som totiž prišiel až pri bližšom skúmaní. Z diaľky tento obrázok pripomína najskôr tyčinku na čistenie uší, alebo istý predmet určený na ženskú hygienu. Nejde o veľký problém a následne som si uvedomil, že Tomahawk je názov americkej balistickej strely, ale určite by sa dala zobraziť aj vernejšie, alebo pochopiteľnejšie. Okrem toho sa v krabici nachádzajú všetky dôležité náležitosti ako kryt zadného panelu, brožúrky, CDčko s drivermy, či dva SATA káble.

Prvé dojmy a spracovanie

PCB dosky je na prvý pohľad dostatočne pevné a jeho prednú stranu zdobí šedočierna grafika, ktorá sa hodí k celkovému vzhľadu. Ten je dotváraný chladičom čipsetu či chladením VRM a tiež sa nesie v kombinácií tmavších či svetlejších odtieňov šedej. Na doske je vidieť aj miesta, ktoré sú po zapnutí vysvietené. Pri tomto modeli ide iba o jednotné červené podsvietenie, ale pri tej cene som nečakal ani to.

Rozvrhnutie dosky a komponenty

V balení dosky absentujú SLI mostíky a na doske samotnej je v spevnenom prevedení iba najvrchnejší PCIe Gen 3.0 slot. To už dopredu indikuje, že táto doska si s dvoma grafickými kartami neporadí len tak ľahko. Dobrou správou ale je, že chýba iba podpora SLI pre karty značky Nvidia, CrossfireX, ktorým disponujú AMD grafické karty, je plne podporovaný. Kto ale rozmýšľa nad procesormi rady Ryzen 5 na lacnejšej doske aj tak určite neplánuje pracovať s dvoma grafickými kartami. Hoci tých, ktorí už dve Nvidia grafiky majú a rozmýšľali nad prechodom na AM4 platformu môže tento fakt odradiť. Na doske poteší aj M.2 slot s podporou NVM diskov, alebo 4 PIN-ový konektor RGB LED podsvietenia. Hoci ale MSI hovorí o RGB podsvietení, ak ku tejto doske pripojíte RGB LED pásik, na výber budete mať iba zo siedmych prednastavených farieb a červenú na doske tiež neprestavíte. Netreba teda očakávať žiadne nadpriemerné možnosti prispôsobenia, ale je to stále bonus navyše. Menším sklamaním bolo zakomponovanie zvukového čipu Realtek ALC892, ktorý má za sebou už niekoľko rokov od vydania, ale stále ide o funkčný hardvér a rozdiel medzi podaním cez tento čip a novší model si všimnú iba ľudia s kvalitnými slúchadlami, či reproduktormi.

UEFI a taktovanie

MSI to so svojím UEFI vie a vždy, keď som na doskách od tejto spoločnosti potreboval meniť nastavenia na tejto úrovni alebo som priamo potreboval pretaktovať procesor, nemal som žiadne obavy, že by som sa stratil alebo nevedel nájsť hľadanú možnosť. Inak to nie je ani pri doske B350 Tomahawk. Nastavenie základných, alebo aj krajne špecifických vecí, zaberie len pár sekúnd a užívateľské rozhranie je celkovo veľmi príjemné. Čo sa taktovania týka, dosku som testoval s procesorom Ryzen 7 1800X, ktorý si už zažil svoje aj pri predošlých testoch v mojich rukách na doske MSI X370 Gaming Pro Carbon. Na tejto doske sa mi ho podarilo stabilne pretaktovať na 3.95 GHz, čo je o niečo menej ako na spomínanom drahšom kúsku, ale stále príjemne prekvapila stabilita a mierne nižšia voltáž, než akú som musel použiť na doske s X370 čipsetom.

Galéria

Naše hodnotenie

Tak ako nie každý siahne po 500 eurovom procesore, tak nie každý počítačový nadšenec potrebuje 200 eurovú matičnú dosku. V MSI ukázali, že aj doska s cenou začínajúcou pod sto eur dokáže ponúknuť veľa. Hoci nie je perfektná a nehodí sa každému, ako stabilný základ aj výkonnejšieho počítača s jednou grafickou kartou a Ryzen procesorom určite postačí.

Klady

 • cena
 • dizajn
 • všetka potrebná funkcionalita
 • možnosti taktovania
 • stabilita

Zápory

 • starší audio čip
 • mierne zavádzajúce tvrdenie o podpore RGB podsvietenia

Informácie o produkte

MSI B350 Tomahawk 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 244 mm
 • Výška: 305 mm
 • Farba: Čierna/Strieborná
 • Orientačná cena: 95 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk