Creative Sound BlasterX Kratos S5 - Recenzia

Creative Sound BlasterX Kratos S5 - Recenzia

 

Reproduktorová sústava Kratos S5 sleduje jediný cieľ, a to sprostredkovať rýdzi herný zážitok. Creative tieto reproduktory navrhol tak, aby si každý hráč prišiel na svoje. Ponúka virtuálny priestorový 7.1 zvuk, RGB podsvietenie a softvér BlasterX Engine. Patrí Kratos S5 práve medzi tie reproduktory, po ktorých túži každé herné srdce ?

Obsah balenia a prvý dojem

Sústava Kratos S5 prichádza v červeno-čiernej škatuli ladenej napohľad do agresívneho štýlu. Na prednej strane je vyobrazená veľká ilustrácia samotnej sústavy a po bokoch, ako už býva zvykom, sú uvedené technické špecifikácie. Balenie váži približne 5 kilogramov.

V balení nájdeme dva satelity, jeden subwoofer, ku ktorému je pevne pripojený ovládací panel, napájací adaptér, microUSB kábel a inštruktážne manuály.

Po rozbalení sa nám naskytá pohľad na dočierna ladenú reprosústavu. Dizajn reproduktorov je na vysokej úrovni a ladiace logo BlasterX to len potvrdzuje. Na spodnej strane satelitov nájdeme dokonca osvetlenie Aurora Lighting, ktoré sa dá regulovať pomocou ovládačov.

Konštrukčne sú reproduktory naozaj pevné a dobre zložené. Skrine reproduktorov sú z dreva, čo poskytuje teplejší a prirodzenejší zvuk. Jedinou nevýhodou sú skutočne ostré hrany.

Oba satelity sa pripájajú do subwoofera a ten sa pomocou pribaleného microUSB prepája s počítačom. Na zadnej strane nájdeme aj LED tlačidlo, ktoré mení farebné profily, taktiež regulátor subwoofera, zvukový vstup v podobe 3,5mm Jacku, port pre microUSB, posuvník, ktorý ovláda samo-vypnutie reproduktorov pri neaktivite a AC vstup.

Zvuk a softvér Sound Blaster Connect

Po prvom pripojení a nainštalovaní ovládačov v podobe aplikácie Sound Blaster Connect nám reproduktory poskytnú všetko, čo je v ich silách.

Pomocou aplikácie SBC získavame prístup k BlasterX Acoustic Engine, čiže k súhrnu nastavení, ktoré zlepšujú celkový zvuk. Kratos S5 majú štyri módy, a to Immersion, Crystalizer, Smart vol a Dialog+. Prvý z menovaných módov sa snaží vylepšiť kvalitu virtuálneho priestorového zvuku, ktorým KratosS5 disponuje. Crystalizer vylepšuje zvukovú čistotu. Smart Vol je klasický limitér, ktorý nastavuje maximálnu hlasitosť pre všetky aplikácie a Dialog+ vylepšuje hudobné i filmové vokály.

SBC ponúka aj prednastavené profily pre hry, no ak si počas hry pustíte nejakú hudbu, niektoré znejú príšerne.

Za samozrejmosť môžeme považovať prítomnosť ekvalizéra a Scout módu. Scout mode monitoruje, akú hudbu užívateľ počúva a podľa nej nastavuje hodnoty efektov tak, aby znela čo najlepšie.

Keďže reproduktory disponujú osvetlením, farba by sa mala, prirodzene, dať upraviť. Úpravu farieb preto nájdeme aj v ovládačoch SBC. Okrem prednastavených efektov si môžeme individuálne vybrať 8 farieb a spustiť prechod ich spektrom. Tieto farby sú plne nastaviteľné či už pomocou farebného kruhu, alebo podľa RGB hodnôt.

Reproduktory majú kombinovaný RMS 60W(v špičke až 120W), čo je viac než dosť na bežne veľkú izbu. Z kvality zvuku budete veľmi príjemne prekvapení. Jemne dunivé bassy zo subwoofera nepotláčajú zvuk produkovaný satelitmi. Ale aj keby subwoofer príliš rušil satelity, je možné jeho výkon regulovať pomocou ladiča vzadu. Na kvalite zvuku má určite svoj podiel aj drevená konštrukcia. Reproduktory majú dostatočne silný kombinovaný zvuk a v bežnej miestnosti sa nedostanete ani nad 50% dráhy otočného ovládacieho panela.

Môžete si tak užívať hry plné výbuchov a efektov, ktoré slúchadlá často nesimulujú úplne najlepšie, no Kratos S5 sa predviedli kvalitou, ktorá je vzhľadom na ich cenu nadpriemerná.

Výstup pre mikrofón a vstup pre slúchadlá na ovládacom paneli môžeme považovať za výborný nápad, no jedna nevýhoda sa predsa len nájde. Keď pripojíte slúchadlá, ich zvuk sa upraví podľa BlasterX enginu, ktorý pre slúchadlá nie je určený a zvuk tak neznie dobre. Je teda nutné manuálne ho vypnúť.

Za skvelý doplnok tiež môžeme považovať automatický režim stand-by, ktorý po 20 minútovej neaktivite vypne podsvietenie na reproduktoroch, aby nesvietilo zbytočne.

Naše hodnotenie

Sound BlasterX Kratos S5 je naozaj výborná sústava reproduktorov, ktorá poskytuje nadpriemerný zvukový prejav. Oživí každú hru či hudbu. Ak by niekto so zvukom nebol spokojný, môže si ho upraviť v softvéri Sound Blaster Connect, ktorý ponúka viacero možností v úpravy zvuku. Drobnosti v podobe vyvedených výstupov do ovládacieho panelu, stand-by režimu a virtuálneho 7.1 zvuku sú len plusom. Za cenu 150€ sú veľmi silnou konkurenciou na trhu.

Klady

 • pevnosť konštrukcie
 • kvalita zvuku
 • softvér Sound Blaster Connect
 • osvetlenie

Zápory

 • ostré hrany reproduktorov
 • drobné nedostatky softvéru

Informácie o produkte

Creative Sound BlasterX Kratos S5 2017

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 5000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 149 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk