SanDisk Extreme 510 480GB - Recenzia

SanDisk Extreme 510 480GB - Recenzia

 

Neustále cestujete? Pohybujete sa často vo vlhkom prostredí? V taške máte miesto akurát pre pudrenku a preferujete rýchlo dostupné dáta? Ak ste aspoň na jednu z otázok prikývli, zariadenie, ktoré ponúka spoločnosť SanDisk, je pre vás ako stvorené. SSD disk SanDisk Extreme 510 osloví zákazníka svojimi parametrami a odolnosťou a zároveň slovko Extreme predznamenáva aj zaujímavé parametre a vychytávky. V našej redakcii sme sa naň pozreli bližšie.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Na prvý pohľad prekvapí pomerne menší obal, ale o rozmeroch tohto 480GB disku veľa nenapovie. Po odklopení vrchnej časti zbadáte krabičku s rozmermi pudrenky. I keď sa vám môže na prvý pohľad zdať, že ak sú bočné rozmery disku také malé, určite musí byť široký, opak je pravdou. Extreme 510 a jeho rozmery veľkosťou naozaj pripomínajú dámske zrkadielko. Po vytiahnutí z modernej papierovej krabičky vás privíta zmes mäkkého a tvrdého plastu a avizované kovové uško, aby ste si ho mohli pripnúť na kľúče alebo tašku. Extreme 510 sa môže pochváliť odolnosťou voči prachu a vode IP55 vďaka špeciálnej konštrukcii. Takisto aj odolnosť voči nárazom je na vysokej úrovni, nakoľko ide o malé, ľahké zariadenie bez pohyblivých častí a po celom jeho okraji je aplikovaný nárazník z mäkkého plastu.

Komponenty diskov a avizované parametre

Vnútro disku je postavené na základe modelu SanDisk Ultra II, čiže má ovládač Marvell Renoir 88SS9189 SSD a 128Gbit 19nm TLC NAND pamäť. Prepojenie s počítačom je postavené na USB 3.0, takže rýchlosti by sa mali pohybovať približne vo výrobcom udávaných maximálnych hodnotách, teda 430 MB/s. Keďže disk má kapacitu 480GB, poteší vás aj mierne vyššia nCache SLC vyrovnávacia pamäť, ktorá má v tomto zariadení 20GB. To znamená, že pokiaľ na tento disk nebudete presúvať Blu-ray filmy alebo obrovské zložky, rýchlosť by klesnúť nemala.

Softvér

Pri SanDisk zariadeniach je zvykom, že po ich zakúpení dostanete i príjemný bonus v podobe zakomponovaného softvéru SanDisk Secure Access 3.0. Ten sa na disku nachádza priamo z výroby a po jeho inštalácií získa zákazník zadarmo možnosť AES 128-bit šifrovania svojich súborov. Môžete tiež zaplatiť 13 dolárov (približne 12 eur) a získať ďalšie funkcie, akými sú bezpečnejšie šifrovanie až do AES 1024-bit, automatické zálohovanie alebo synchronizácia súborov medzi zariadeniami. Keďže ide o softvérové šifrovanie a nie hardvérové šifrovanie za pomoci samotného Marwell ovládača, 128 bitové šifrovanie by malo stačiť. Za 13 dolárov je však táto možnosť prijateľná.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Opakované testy sa vykonali 10 krát a ich výsledok je spriemerovaný.

Naše hodnotenie

Maličký, odolný a pritom nadmieru výkonný. Vo svojej cenovej kategórii nemá Extreme 510 konkurenciu, ktorá by prekonala jeho vlastnosti. Síce nájdete na trhu aj lacnejšie disky s podobnou alebo mierne vyššou kapacitou, ale buď nie sú také odolné alebo sa nemôžu pochváliť takými malými rozmermi. Pokiaľ je SanDisk na čele týchto produktov a určuje, akým smerom sa prenosné dátové úložiská uberajú, mohli by sme sa v tejto oblasti dočkať sľubnej budúcnosti. Navyše, fotografi, kameramani či ďalší, ktorí potrebujú jednoducho zálohovať fotky či videá, sa už tešia na ďalší vývoj.

Klady

 • malé rozmery
 • pomerne vysoké rýchlosti prenosu
 • odolnosť voči prachu a vode IP55
 • pomer ceny a výkonu

Zápory

 • v ponuke iba 480 GB kapacita

Informácie o produkte

SanDisk Extreme 510 480GB 2017

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 75,69 mm
 • Výška: 75,69 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 10,76 mm
 • Hmotnosť: 78,9 g
 • Farba: Čierna/červená
 • Orientačná cena: 230 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk