SanDisk Extreme 900 480GB - Recenzia

SanDisk Extreme 900 480GB - Recenzia

 

SSD disky zaujmú hlavne svojou rýchlosťou a odolnosťou voči nárazom vďaka absencii pohyblivých častí. To z nich robí nielen dobré interné komponenty, ale aj najlepších spoločníkov na cesty. Počítače a zariadenia s konektivitou USB-C sa na trhu objavili len nedávno a externé disky plne podporujúce a využívajúce tento štandard stále chýbajú. Oplatí sa zainvestovať až o tretinu viac do rovnakej kapacity za prísľub vyššej rýchlosti alebo ide iba o staré známe výkonnostné sľuby, ktoré pri rýchlostiach udávajú všetky spoločnosti?

Spoločnosť SanDisk sa pri tvorbe výrobkov svojho radu Extreme zamerala na skutočne náročných zákazníkov. Hovoríme nie len o odolných zariadeniach, ale i o diskoch, ktoré sľubujú použitie najnovších technológií. SSD s označením Extreme 900 nepatrí medzi najmenšie disky a hoci má kovové telo s gumeným okrajom, ani medzi najodolnejšie. Výrobca však sľubuje extrémne vysoké prenosové rýchlosti.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Keďže ide o jedno z prémiových a zároveň drahších zariadení, balenie je celkom pekne navrhnuté. Krabička je zväčša čiernej farby a pod otvárateľnou prednou stranou ukrýva disk v kovovom puzdre striebornej farby s čiernou mäkkou gumou po okrajoch. Aj keď si nedovolíme zámerne hodiť disk na zem, pevne veríme, že náhodný pád alebo menej šetrné prenášanie disk prežije bez ujmy. Na celom zariadení sa nachádza iba jeden nekrytý otvor, a to pre USB-C konektor. Okrem loga spoločnosti na prednej strane a informácií o modeli na spodnej časti, výzor zariadenia nič neruší. Kovové telo aj komponenty vo vnútri sa podpísali na mierne vyššej váhe, než na akú sú bežní zákazníci pri SSD diskoch zvyknutí, ale pri nosení to neucítite a aspoň disk náhodne neskĺzne zo stola.

Komponenty diskov a avizované parametre

Hoci má disk iba USB-C port, netreba sa obávať, že by nebol kompatibilný so všetkými zariadeniami. SanDisk totiž v balení dodáva dva káble, jeden USB-C - USB-C a druhý, bežnejší typ USB-C - USB-A. Disk je ťažší aj preto, že vo vnútri kovového tela sa neukrýva jeden SSD disk, ale rovno dva. Disky sú prepojené systémom RAID 0, takže polovica dát sa ukladá na jeden a polovica na druhý disk. Vďaka tomu sa môže SanDisk vystatovať prenosovými rýchlosťami až 850MB/s, čo je až 9-krát viac ako pri bežných externých hard diskoch. Oba SSD disky sú prepojené čipsetom ASMedia 1352R v spojení s prepínačom 1542 pre spätnú konektivitu a koncový počítač tak vidí celé zariadenie ako jeden samostatný disk. Treba ale myslieť na to, že na využitie najvyšších možných rýchlostí je nutné používať USB 3.1 Gen2, hoci už príliš nezáleží, či ide o USB vstup typu A alebo C.

Softvér

Disk môžete používať ihneď po vybalení, ale jeho súčasťou je aj zakomponovaný softvér SanDisk Secure Access 3.0, ktorý sa nachádza na disku priamo z výroby. Po jeho inštalácií získa zákazník zadarmo možnosť AES 128-bit šifrovania súborov. Prípadne môžete zaplatiť 13 dolárov (približne 12 eur) a získať tak rad ďalších funkcií, či už bezpečnejšie šifrovanie až do AES 1024-bit, automatické zálohovanie alebo synchronizáciu súborov medzi zariadeniami. Keďže nejde o hardvérové šifrovanie ale o softvérové šifrovanie s pomocou samotného Marwell ovládača, 128 bitové šifrovanie by malo postačovať. Takáto možnosť za sumu, ktorú požadujú, určite poteší každého majiteľa disku.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Opakované testy prebehli 10-krát a výsledok je spriemerovaný. Otestovali sme rýchlosti pre štandardný USB 3.0 port, ale aj pre USB 3.1 Typ A a Typ C.

Naše hodnotenie

Mierne väčšie rozmery a prémiová cena tohto disku by niektorých mohli odradiť, ale SanDisk oba tieto neduhy plne vynahradzuje neskutočnými rýchlosťami. Tie sú najvyššie, samozrejme, pri presúvaní väčších blokov súborov, keďže pri presúvaní menších dát sa prejavuje RAID 0 a rýchlosť mierne zaostáva. Ale s najvyššími nameranými rýchlosťami v susedstve 900MB/s a v niektorých testoch dokonca 1GB/s tento disk osloví množstvo profesionálov a náročných používateľov, ktorí by však zrejme mali siahnuť po vyššej kapacite.

Klady

 • nepredstaviteľne vysoké rýchlosti prenosu
 • odolná a pekná konštrukcia
 • použité komponenty

Zápory

 • prémiová cena
 • nižší výkon pri množstve menších súboroch

Informácie o produkte

SanDisk Extreme 900 480GB 2017

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 82,55 mm
 • Výška: 133,35 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,78 mm
 • Hmotnosť: 210,40 g
 • Farba: Strieborná/Čierna
 • Orientačná cena: 320 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk