TP-Link Archer VR400 - Recenzia

TP-Link Archer VR400 - Recenzia

 

Nie každý má možnosť pripojiť svoju domácnosť na sieť s optickým internetom, pritom však bežný DSL internet už nemusí postačovať na pohodlné fungovanie. Pre takýchto ľudí je tu VDSL pripojenie, kde V na začiatku skratky síce v angličtine znamená niečo technologicky špecifické, ale pokojne sa dá zameniť za slovo “vylepšené” DSL. Výhodou sú vyššie rýchlosti sťahovania a odosielania, hoci na druhej strane treba špeciálny router, ktorý túto technológiu podporuje.

Tu do hry vstupuje Archer VR400 od spoločnosti TP-Link, ktorý sa dokáže postarať o signály z VDSL či VDSL2 linky. A nielen to. Archer VR400 totiž nie je iba DSL router, ale podľa výrobcu zvládne aj rýchlosti optického internetu či 3G/4G pripojenie.

Obal a jeho obsah

Vnútri domodra ladenej krabice sa ukrýva router v lesklom čiernom prevedení s vopred namontovanými anténami, pár brožúrok, napájací adaptér, dva RJ11 DSL (telefónne) káble, jeden RJ45 (LAN) kábel a VDSL rozbočovač. Všetky súčiastky aj zariadenie sú chránené štandardným tvarovaným kartónom z recyklovaného papiera.

Prvé dojmy a spracovanie

Fascináciu technologických spoločností lesklým čiernym plastom snáď netreba spomínať a hoci je magnetom na odtlačky (na takomto povrchu priťahuje pozornosť oka každé zrnko prachu), VR400 vyzerá v tomto prevedení naozaj pekne. Dizajn samotného zariadenia na druhej strane ničím neprekvapuje, pretože v tomto šate vyrába a predáva TP-Link svoje routre už niekoľko rokov. Nebyť zadnej strany a malého loga na prednej strane indikujúcej maximálne rýchlosti, je možné pomýliť si toto zariadenie s jedným zo starších modelov. Nehovorím síce, že každý router má vyzerať ako kríženec Transformera a havarovaného raketoplánu, ale aspoň menšia snaha o inovovanie by sa hodila.

Vizuál, materiál a rozvrhnutie

Ako som už spomenul, povrch zariadenia ja vyhotovený v lesklej čiernej, ktorá nevyzerá zle, no môže niektorých ľudí, bývajúcich v prašnejších oblastiach, odradiť. Router samotný ale vyzerá kvalitne. Antény síce nie sú univerzálne odnímateľné, ale výkon to nijako neovplyvňuje. Na zadnej strane VR400ky sa nachádza DSL vstup, 3 LAN porty očíslované 1 až 3 a LAN/WAN port. Okrem týchto portov disponuje VR400 aj USB vstupom pre 3G/4G modul alebo print server. Na záver sú na zadnej strane bežné tlačidlá ako ON/OFF, WPS a Wi-Fi. Na prednej strane sú v jednom rade zvyčajné indikátory.

Softvér, inštalácia a používanie

Používateľské rozhranie si pochvaľujeme vždy, keď k nám zariadenie od tejto spoločnosti príde. Jeho prehľadnosť zaručuje rýchlu inštaláciu, ale aj jednoduché nastavenie všetkých dôležitých či menej vitálnych parametrov. Pri VR400 som sa pozrel na funkcionalitu pod VDSL sieťou a aj po pripojení NAS úložiska a 3G modulu. S radosťou môžem referovať, že tento router nesklamal, hoci jeho rýchlosti neohúria nikoho náročnejšieho. Verzatílnosť ale VR400 predurčuje hlavne na bežné používanie a tomu sú podriadené jeho vlastnosti a v konečnom dôsledku aj cena. Komu stačia bežné rýchlosti a nepotrebuje držať desať pripojených zariadení plne využívajúcich linky, tomu VR400 bohato postačí. Fanatici na prenosové rýchlosti, počet zariadení či dosah sa musia poobzerať po výkonnejších kúskoch.

Naše hodnotenie

S cenou začínajúcou pod 90 eur a množstvom funkcií či s podporou veľkého množstva typov pripojení je TP-Link VR400 veľmi zaujímavé zariadenie pre bežných ľudí, ktorí nechcú router “zadarmo” od poskytovateľa internetu alebo sa im zdajú byť ponúkané routre málo výkonné. VR400 sa dokáže postarať o stabilné pokrytie bytu či menšieho domu, a to v dvojpásmovom režime, no nemožno od neho čakať žiadne zázraky.

Klady

 • všestrannosť
 • podpora množstva štandardov
 • stabilita
 • obstojný dosah
 • podpora 2.4 GHz aj 5 GHz pásma

Zápory

 • lesklý čierny materiál zariadenia

Informácie o produkte

TP-Link Archer VR400 2017

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 243,5 mm
 • Výška: 167,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 32,7 mm
 • Hmotnosť: 400 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 90 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk