MSI Z270 XPOWER Gaming Titanium - Recenzia

MSI Z270 XPOWER Gaming Titanium - Recenzia

 

Tak ako sú v ponuke lacné matičné dosky určené na kancelárske použitie či krajšie dizajnové kúsky, ktoré už ponúkajú aj pár funkcií navyše, tak musia existovať aj extrémne kúsky zamerané na nadšencov, ktorí chcú zo svojho systému dostať čo najviac. Spoločnosť MSI tento rok uviedla jednu z najdrahších dosiek s čipsetom Z270 určenú primárne pre fanúšikov taktovania. Oplatí sa do dosky investovať viac ako 300 eur? A v čom sú vlastne jej výhody?

Čipset Z270 je určený hlavne pre Intel procesory končiacich na K alebo X. To znamená, že sa dajú pretaktovať a záleží hlavne na doske, aký jednoduchý bude celý tento proces. Lacnejšie dosky môžu síce ponúkať Z270 čipset, ale nemusia byť vybavené dostatočne stabilnými komponentmi, aby bezpečne zvládli dlhodobejšie extrémnejšie takty. MSI Z270 XPOWER Gaming Titanium s pomerne vysokou cenovkou sľubuje to najlepšie, čo sa na poli bežných spotrebných matičných dosiek dá zohnať.

Obal a jeho obsah

Pri počítačových komponentoch dokáže o cene či „nadupanosti“ produktu čo-to vypovedať už obal. Táto doska je zabalená v naozaj oku lahodiacej krabici striebornej farby. Ako je zvykom pri prémiových komponentoch, nejde o obyčajnú škatuľu, pocit jedinečnosti vyvoláva už možnosť odklopiť prednú stranu a pozrieť sa cez dve vrstvy plastu na produkt. Kto miluje množstvo doplnkov, toho táto doska naozaj poteší. Po otvorení priečinku sa okrem dosky ukáže šesť SATA 6Gb/s káblov, šesť v-check káblov, SLI konektor, IO kryt, DVD s drivermi, pár brožúrok, 1-na-2 RGB LED Y kábel, OC Dashboard, OC dashboard kábel, balíček modulárnych skrutiek, USB Xpander, USB Xpander kábel a nálepky na SATA káble. Samotná doska sa nachádza v separátnom oddelení a nachádza sa na nej posledný z doplnkov, ktorým je kovový kryt M.2 slotu sľubujúci lepšie chladenie výkonných M.2 SSD diskov. Jeho výhodou je aj možnosť skryť vizuálne nepríťažlivejšie SSD-čka.

Prvé dojmy a spracovanie

Doska je ladená v kombinácii bielej a striebornej so zopár doplnkami v čiernej farbe. Zladiť tieto farby nie je obvykle také jednoduché, no musím povedať, že tento kúsok sa vydaril. PCB dosky je robustné a ako pri manipulácii, tak aj pri inštalácii som nemal akýkoľvek strach, že by mohlo dôjsť k jej poškodeniu. Pri drahších doskách je už pravidlom, zadný IO panel je zakrytý veľmi vkusným kovovým krytom, na ktorom je vyrezaná grafika so slovom Titanium. Celkový vizuálny dojem z dosky je naozaj pozitívny.

Rozvrhnutie dosky a konektorov

Doska ponúka štyri PCI-E sloty, pričom každý z nich je vystužený kovovou objímkou. Prvé tri sú prepojené priamo s procesorom a fungujú na rýchlostiach x16/x0/x0, x8/x0/x8 alebo x8/x4/x4. Posledný x16 slot operuje ako x4 a je prepojený s PCH s kódovým označením Union Point. Všetky PCI-E sloty podporujú pásmo PCI-E gen 3. Ďalej doska ponúka 6 SATA6GB/s portov, dva USB 3.0 interné konektory, a dokonca aj U.2 port. Na poli M.2 portov si v MSI povedali, že nebude stačiť jeden ani dva porty, preto sú tu porty rovno tri a môžu byť využívané všetky v rovnakom čase. Samozrejmosťou je integrácia dvoch interných USB 2.0 konektorov, ktoré sa dajú vďaka USB expandéru rozšíriť až na 5. Na doske je taktiež RGB LED konektor, POST kód displej a viacero tlačidiel, ako napríklad Game Boost na rýchle volenie taktovacích nastavení, on/off a reset či prepínače na deaktivovanie PCI-E slotov. O zvuk sa stará osvedčený čip Realtek ALC1220 v spojení so zosilňovačom Texas Instruments OP1652 a s pár Nichicon audio kondenzátormi. Ku kvalite týchto komponentov pomáha aj oddelenie od zvyšku PCB matičnej dosky. Na zadnom IO paneli sa nachádzajú zvyčajné USB 2.0, USB 3.0 a aj dva USB 3.1 porty, z ktorých jeden je typu A a jeden typu C či bonusy ako tlačidlo Clear CMOS a dedikovaný USB port pre BIOS Flashback. O bezproblémové fungovanie na internete sa dokážu postarať dve INTEL NICky i211AT and i219 PHY a pre výstup vizuálnych signálov mimo grafickej karty disponuje Z270 XPOWER jedným HDMI a jedným DisplayPort slotom.

BIOS/UEFI

UEFI BIOS je jeden z najdôležitejších systémov na nastavenie všetkých dôležitých funkcií. V MSI to vedia, a preto rok čo rok svoj MSI CLICK BIOS 5 vylepšujú. Jeho prehľadné menu, ktoré sa veľmi dobre zobrazuje na monitoroch s menším rozlíšením aj na 4K monštrách, ponúka všetky možnosti, ktoré môže hráč alebo počítačový nadšenec chcieť. V EZ móde sú všetky bežné funkcie na pár prehľadných stránkach a hlavu som nestratil, ani keď som sa prepol do pokročilého módu. Tam sa však už nachádza úplne všetko, čo by niekto, pokúšajúci sa vyžmýkať ešte trochu výkonu zo svojho počítača, potreboval.

Komponenty a funkcionalita pre taktovanie

Doska je ozaj pekná a už po prvých momentoch zisťujem, že aj nadupaná funkcionalitou a bonusmi, ktoré dokážu oceniť (nie)len ozajstní nadšenci. Hneď na prvý pohľad je vidieť, že táto doska toho ponúkne a zvládne veľa. Tam, kde bežné kúsky vystačia s jedným 24-PINovým a 8-PINovým káblom na napájanie komponentov a procesora, si MSI Z270 XPOWER pýta ďalší 4 a 6 PIN. Zo zadnej strany dosky pozorné oko nájde malú dierku pod procesorom, do ktorej môžu zanietení milovníci taktovania nainštalovať termočlánok na presné meranie teploty. VRM-ky pre CPU + iGPU na doske sú v konfigurácii 10 + 4 a do DDR4 RAM-iek dodáva elektrinu Primarion PV3205 v spojení s Nikos MOSFET pre dvojfázové VRM. Celé rozvrhnutie systému dodávania elektriny je na tejto doske jedným z najsilnejších a najkvalitnejších, aké som doposiaľ na bežne dostupných kúskoch videl. Pre prípad problémov pri taktovaní disponuje doska dvoma BIOS ROM-kami, ktoré držia 16MB UEFI. A na zjednodušenie taktovania ponúka MSI veľmi šikovnú OC dashboard panel, ktorý môže byť osadený priamo na doske, alebo vďaka priloženému káblu ukrytý na menej viditeľnom mieste. Vďaka tomuto naozaj stabilnému systému napájania (no napríklad aj vďaka možnosti navoliť si, či sa má frekvencia procesora meniť s vyťažením, alebo ostávať pevná), je taktovanie na tejto doske naozaj jedna báseň. Tam, kde som na predošlých doskách narážal na problémy a nestabilitu, preplávala MSI X270 XPOWER Gaming Titanium majestátne okolo bežných taktov. A keby som dosku aj procesor vlastnil, nebál by som sa s nimi vydať sa aj do čísel nad 5,0GHz.

Galéria

 

Naše hodnotenie

Je pravdou, že na bežné fungovanie či menšiu zábavu s taktovaním stačia aj dosky, čo stoja polovicu. Dvojnásobná cena v tomto prípade naozaj znamená, že potenciálny zákazník dostáva viac ako dvojnásobný produkt. Od pozornosti, ktorá bola venovaná aj tým najmenším detailom cez skvelý vizuál celej dosky až po neskutočnú stabilitu a možnosti taktovania MSI Z270 XPOWER Gaming Titanium je skvelou voľbou pre všetkých bláznov, ktorí berú 5,0GHz ako odrazový mostík a nie ako hrubý múr, ktorý nikdy neplánujú preskočiť.

Klady

 • podarený dizajn
 • neuveriteľné možnosti taktovania
 • množstvo kvalitných komponentov

Zápory

 • cena
 • absencia zabudovanej Wi-Fi

Informácie o produkte

MSI Z270 XPOWER Gaming Titanium 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 244 mm
 • Výška: 305 mm
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 310 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk