Fractal Design Focus G - Recenzia

Fractal Design Focus G - Recenzia

 

Spoločnosť Fractal Design nemusí poznať každý počítačový nadšenec. Možno je to preto, že pri svojich produktoch väčšinou dbajú skôr na funkcionalitu než na výstredný vzhľad či extravagantné vychytávky. Vodné chladenie či zdroje od tejto spoločnosti nemajú žiadne RGB podsvietenie a skrinky sa väčšinou držia zaužívaných rozmerov, nenápadných farieb a kockatej formy. Vďaka inteligentnému vnútornému rozvrhnutiu a modernému dizajnu sú ale tieto skrinky obľúbené u všetkých nadšencov, ktorí dbajú skôr na výkon vo vnútri, než na senzačný obal ukrývajúci slabé komponenty.

Najnovší prírastok do rodiny skriniek od Fractal Design sa pridržiava zaužívaných pravidiel, no predsa do radu celkom nezapadá. Počítačová skrinka s označením Focus G určená primárne pre ATXové matičné dosky totiž stojí menej ako by ste čakali a je dodávaná s dvoma podsvietenými ventilátormi.

Obal a jeho obsah

Ako je to u počítačových skriniek pravidlom, obal pozostáva z obyčajného kartónu, na ktorom sa skvejú iba obyčajné čierne nápisy a všedná grafika. Samozrejme, to dôležité sa ukrýva vo vnútri. V robustnom polystyrénovom obale sa nachádza samotná skrinka. Okrem skrinky toho ale veľa nečakajte. Príslušenstvo je uchytené v jej vnútri a pri vybaľovaní som narazil iba na manuál chránený plastovým obalom.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vybalení a odstránení všetkých ochranných plastov ma privítala celkom fešná skrinka. K nám sa na testovanie dostal čierny variant, ale Focus G by mal byť dostupný aj v červenej a bielej farbe. Vcelku ma prekvapil mierne odlišný dizajn, než na aký som si už mohol pri skrinkách od Fractal Design zvyknúť. Prekvapil ma však v pozitívnom zmysle slova. Skrinka je celkom ľahká, váži takmer 5 kíl a jej perforované čelo sľubuje dostatočný prístup vzduchu k vopred namontovaným ventilátorom. Na prvý pohľad vyzerá skrinka robustne, čomu mierne protirečí jej menšia váha, ale na poli bežných midi towerov nie je robustnosť až taká dôležitá. Poteší aj priehľadná bočnica, vďaka ktorej sa môže každý pokochať hardvérom vo vnútri. Ten bude dozaista osvetlený aj vďaka spomínaným ventilátorom.

Rozvrhnutie a vnútorné možnosti

Na testovanie tejto skrinky som si prichystal vcelku rozmerný hardvér a zaujímalo ma, ako si dokáže poradiť s prémiovou doskou formátu ATX a 240 milimetrovým radiátorom vodného chladenia. Toto majú ale našťastie vo Fractal Design dostatočne zmáknuté. Inštalácia hardvéru prebehla bez väčších problémov. Radiátor je možné uchytiť na prednú stranu, ak oželiete minimálne jednu 5.25 šachtu, ale nakoniec som sa rozhodol pre vrchnú pozíciu. Problémy nastali pri upratovaní káblov. Focus G totiž neponúka ani “pivnicu”, ktorá by dokázala ukryť zdroj a jeho káble, ani plnú zadnú stenu či aspoň dostatočne hrubý priestor za matičnou doskou, kam by sa dali upratať. Rozumiem tejto stavbe, nakoľko je skrinka užšia a na prednej strane ponúka možnosť uchytenia radiátora. To ale nič nemení na fakte, že ak niekto bude rozmýšľať nad skrinkou s priehľadným bokom, bude chcieť ukázať svetu nadupaný počítač a nie spleť káblov. A ten, kto bude uvažovať nad skrinkou pod 50 eur, neinvestuje desiatky eur do pekne vyzerajúcich káblov na mieru. Mne sa nakoniec ako tak podarilo dostať káble mimo dosahu zraku, ale nebol to taký jednoduchý proces, na aký som bol pri tejto značke zvyknutý.

Galéria

Naše hodnotenie

Midi tower skrinka od uznávanej značky s priehľadnou stenou, dobrou podporou nielen vodného chladenia a pod 50 eur? Fractal Design ukazuje, že sa to dá. Pribalené LED ventilátory sú iba bonusom navyše. Hoci nie je Focus G perfektná skrinka, v mnohých smeroch exceluje alebo aspoň uspokojí nároky. Pokiaľ ale plánujete kúpu počítača s väčším množstvom komponentov a prekážajú vám ľahko viditeľné káble, radšej siahnite po jednej z väčších skriniek alebo po takej, ktorá ponúka možnosť ukryť ich.

Klady

 • cena
 • dizajn
 • podpora chladenia
 • 2 podsvietené ventilátory v balení

Zápory

 • zložitejšie upratanie káblov
 • menej robustná konštrukcia

Informácie o produkte

Fractal Design Focus G 2017

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 205 mm
 • Výška: 444 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 464 mm
 • Hmotnosť: 4500 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 47 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk