ROCCAT LEADR - Recenzia

ROCCAT LEADR - Recenzia

 

Nová myš od spoločnosti Roccat, ktorá nesie označenie Leadr, je jednou z najdrahších herných myší aktuálne predávaných na našom trhu. Pri obrovskej cene, konkrétne 160€, očakávame aj množstvo funkcií a veľkú hodnotu, ktorá by sa nám mala pri takej investícii vrátiť. O tom, či je Leadr ozajstným lídrom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch...

Obsah balenia a prvý dojem

Myš Roccat Leadr prichádza vo veľmi peknej škatuli. Je trochu zvláštne tvarovaná, no zanecháva dobrý dojem. Na prednej strane nájdeme ilustráciu myši s jej nabíjacím dokom a, samozrejme, s vypichnutými kľúčovými vlastnosťami, ktoré nájdeme na jej bokoch.

Obsah balenia je celkom skromný. Okrem myši, doku, micro-USB kábla, manuálov a sady samolepiek v ňom nenájdeme nič viac. Za takúto cenu by som očakával aspoň sadu náhradných pojazdov, keďže sú atypické a budú sa dosť ťažko zháňať.

Po vybalení myši a doku z bielych plastových obalov ju stačí len pripojiť a je pripravená. Zariadenie ponúka dva typy pripojení – jeden bezdrôtový pomocou doku a druhý, keď ju pripojíte priamo káblom.

Na prvý pohľad myš nepôsobila úplne prémiovo, no po prvej polhodine používania som zmenil názor.

Na samotnom tele sa nachádza 14 aktívnych tlačidiel, z toho 12 plne programovateľných. Na spodnej časti myši nájdeme párovacie tlačidlo, ktoré slúži na spárovanie myši s jej dokovacou stanicou. Nad ním sa nachádza dvojpolohový prepínač aktivity myši. Vedľa nich sa nachádzajú kontakty na dobíjanie myši dokovacou stanicou a, samozrejme, srdce myši – jej senzor.

Na vrchnej strane nájdeme štandardnú dvojicu pravého a ľavého tlačidla. Medzi nimi sídli koliesko, ktoré má príjemné drážkovanie a zanecháva dobrú haptickú odozvu. Jeho pohyb je istý a nemá tendenciu sa zasekávať. Pod kolieskom je umiestnený smerový prepínač, ktorý posúva horizontálny posuvník, napríklad pri prehliadaní webu.

Na ľavej strane ľavého tlačidla sa nachádza dvojica tlačidiel slúžiacich na zmenu DPI. Pri pravom tlačidle sa nachádza rovnaká dvojica slúžiaca na prepínanie profilov myši.

Okrem štandardných tlačidiel, ktoré využívame pri prehliadaní webu ako krok späť a krok ďalej, na ľavom boku nájdeme aj analógový posúvač, ktorý uľahčuje prácu tým, že nie je nutné presúvať ukazovák na koliesko. Posledným tlačidlom je EasyShift(+), ktoré sa nachádza pod umiestnením palca.

Telo myši je vyrobené z hrubých plastov, čo ju robí mimoriadne pevnou. Boky majú zdrsnený povrch pre dobrý úchop, zatiaľ čo vrch pripomína svojou povrchovou úpravou mäkčený plast, vďaka čomu je pohodlná.

Myš je podsvietená a, samozrejme, podporuje RGB, teda spektrum 16.7 miliónov farieb. Môžeme si to všimnúť na logu a aj na koliesku myši, ktoré svietia.

Ergonómia, senzor Owl-Eye, batéria

Som pravák s celkom veľkou rukou a preferujem „claw“ uchopenie myši. Leadr s mojimi potrebami nemal žiaden problém. Myš mi jednoducho padla do ruky. Tlačidlá sú ergonomicky umiestnené a je potrebné len minimálne prehmatávanie. Stisk všetkých tlačidiel je istý. Iba pri EasyShift(+)-e mám pocit, akoby som tlačil palec do blata a tlačidlo sa chcelo zlomiť. Zlú správu mám žiaľ pre ľavákov, pretože táto myš pre nich nie je tvarovaná.

Roccat Leadr je po technickej stránke možné zaradiť do myšej elity.

Senzor, ktorý Roccat nazval Owl-eye (Oko sovy), ponúka maximálne rozlíšenie snímača, až 12 000 DPI, čo je dosť veľa aj na presun medzi tromi 4K obrazovkami. Presnosť senzora je naozaj na vysokej úrovni. Nedochádza k traseniu ani k nepresnostiam snímania.

Roccat sa pýši tým, že myš Leadr nemá žiadnu latenciu pri bezdrôtovom používaní. Počas testovania sa mi to potvrdilo, keďže som ani raz nepocítil, že by mala myš nejakú latenciu.

Jednou z vychytávok, ktorá by mala hrať Roccatu do kariet je funkcia EasyShift(+). S touto funkciou sa zdvojnásobuje počet možných akcií tlačidiel, keďže prakticky spúšťa druhú ovládaciu schému tlačidiel, ktorú, je možné upraviť v softvéri Roccat Swarm. nie je nič jednoduchšie, než stlačiť tlačidlo EasyShift(+) a stlačiť jedno z tlačidiel s priradenou funkciou.

Čo ma na myši trochu sklamalo je systém ukazovateľa batérie. Zistiť aktuálny stav batérie sa dá len dvoma spôsobmi – buď využijete ukazovateľ na dokovacej stanici, alebo si môžete v softvéri Swarm nastaviť farbu podsvietenia podľa aktuálneho stavu batérie. Keďže nikde v softvéri som nenašiel presné percento aktuálneho nabitia, bol som nútený spoliehať sa na ukazovateľ na dokovacej stanici. Ten má štyri stupne. Nemyslím si, že každý stupeň predstavuje 25% nabitia. Samozrejme, stalo sa mi to, že mi počas bitky v hre Paragon došla batéria a kým som myš prepojil pomocou USB, stihol som zomrieť.

Z hľadiska výdrže batérie je na tom Leadr celkom dobre. Na plnom nabití vydrží dlhú 20-hodinovú šichtu, čo stačí aj tomu najzarytejšiemu hráčovi.

Softvér Roccat Swarm

Samozrejmosťou každej hernej myši je istá možnosť softvérovej úpravy. V prípade Leadr to ponúka softvér Roccat Swarm. Ten je dobre známy už z iných produktov tejto značky. Po prvom pripojení myši mi aplikácia navrhla aktualizáciu firmvéru, dokovacej stanice, či samotnej myši. V softvéri nájdete všetko, čo by ste mohli ako hráči potrebovať.

Swarm ponúka 5 DPI profilov. Keďže je senzor kvalitný, máme prístup k rozsahu 100 – 12 000DPI so 100DPI stupienkom, čo predstavuje 120 možností DPI. Taktiež je možné korigovať citlivosť kolieska myši a rýchlosť ukazovateľa vo Windowse. Okrem toho je možné konfigurovať a kalibrovať horizontálny analógový ovládač, ktorý je na boku myši.

Premapovať môžete všetky tlačidlá, no vždy musíte zachovať aspoň dve tlačidlá vykonávajúce funkciu pravého a ľavého tlačidla, takže efektívne máte možnosť premapovať 12 tlačidiel.

Teší ma prítomnosť možnosti nastaviť si výšku snímania. Okrem tohto tu nájdete aj možnosti komunikačnej rýchlosti a podsvietenia.

Keďže myš má na svojom tele podsvietené len dva body (logo a koliesko), nie je tu veľa možností efektov. Máte na výber plne rozsvietenú myš, blikanie, efekt dýchania, efekt pripomínajúci bitie srdca alebo efekt signalizácie batérie. Všetky môžu cirkulovať spektrom farieb.

Vytvoriť makro na tejto myši dokáže snáď každý, pretože je to extrémne jednoduché. V niektorých prípadoch to ani nebude potrebné, keďže Roccat vopred pripravil makrá pre paletu známych hier. Tie možno manuálne nahrávať, nastavovať im časové rozostupy medzi ich krokmi a je možné ich opakovať až 255-krát. Po vytvorení makra ho stačí jednoducho prideliť nejakému tlačidlu, poprípade schéme EasyShift(+).

Všetky nastavenia možno ukladať do profilov a je možné mať profily pre niekoľko hier.

Naše hodnotenie

Myš Roccat Leadr patrí do myšej elity. Naozaj sa chce presadiť, ibaže Roccat trochu nevychytal cenovú hladinu a zariadenie prehodil tak vysoko, že je dostupná len pre maličkú skupinku ľudí. Každopádne, ak sa rozhodnete minúť takýto veľký peniaz, nesklamete sa. Výborný senzor a dizajn je podporený pevnou konštrukciou. Ak ste profesionálnym hráčom počítačových hier, táto myš je pre Vás, no istotne stojí za to zvážiť aj konkurenciu, ktorá ponúka podobné funkcie ako Leadr za prijateľnejšiu cenu.

Klady

 • makrá
 • počet tlačidiel
 • ergonómia
 • konštrukcia
 • senzor
 • možnosť pripojenia káblom alebo bezdrôtovo
 • EasyShift

Zápory

 • cena
 • nepresná indikácia stavu batérie

Informácie o produkte

ROCCAT LEADR 2017

 • Kategória: Myši
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Roccat

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk