Gigabyte X299 Aorus Gaming 3 - Recenzia

Gigabyte X299 Aorus Gaming 3 - Recenzia

 

Spoločnosť Intel reagovala na ponuku mnohojadrových procesorov od AMDčka, a tak sa chipset X299 a procesory rady i9 už pomaly usádzajú v počítačových zostavách profesionálov a nadšencov. Už minulý mesiac sme vám priniesli recenziu na jednu z prvých X299 matičných dosiek od spoločnosti Gigabyte. No keďže sa jej cena vyšplhala nad 400 eur, nemusí osloviť každého, a Gigabyte preto ponúka aj lacnejšiu variantu s názvom Gigabyte X299 Aorus Gaming 3. Tá vo svojich sľuboch stále ponúka všetku funkcionalitu, ktorú môžu nároční užívatelia očakávať.

Všetky funkcie a vychytávky musia samozrejme pracovať na stabilnom základe a kvalitných komponentoch. V Gigabyte túto skutočnosť určite veľmi dobre poznajú, a tak ma veľmi zaujímalo, v ktorých smeroch sa rozhodli túto dosku “okresať”, či ktoré funkcie boli pri jej dizajnovaní vypustené, aby sa jej cena zmestila pod 300 eur. A oplatí sa vôbec kupovať takúto dosku, ak je zákazník ochotný zaplatiť minimálne trojnásobok za i9 procesory? To sa samozrejme dočítate v riadkoch nižšie.

Obal a jeho obsah

Prvé náznaky šetrenia sa ukazujú už na samotnom balení dosky. Samozrejme, nemyslím to v zlom. Gigabyte svoje dosky vždy balí dostatočne bezpečne a inak tomu nie je ani v tomto prípade, ale pri vyšších modeloch býva krabica rozmernejšia, za čo môže aj viac príslušenstva v balení. X299 Aorus Gaming 3 si musí vystačiť “len” so štyrmi SATA 6GB/s káblami, G-Connectorom, nálepkami a logom Aorus na skrinku, s krytom zadného IO panelu, manuálom a DVDčkom s drivermi. Pre bežnú matičnú dosku je to osvedčená a obvyklá ponuka, ale pri doske za takmer 300 eur by sa dalo čakať aj viac.

Prvé dojmy a spracovanie

Vždy je ale lepšie, pokiaľ výrobca ušetrí pár eur na tretkách a doplnkoch, ako keby ponúkal menej kvalitný výrobok. Doska samotná našťastie vzbudzuje len pozitívne pocity, čomu dopomáhajú aj pevné PCB, chladič mosfetov, kryt zadného panelu a naozaj rozmerný chladič chipsetu. Kombináciu čiernej, šedej a bielej je ľahké doladiť s akýmikoľvek komponentmi a taktiež poteší aj RGB podsvietenie, hoci aj to bolo, asi s prihliadnutím na výslednú cenu, oproti Gaming 7ke mierne okresané. Vo výsledku sú podsvietené len dva hlavné PCIe sloty, chladič chipsetu a časť dosky s audio komponentmi. Aj to však stačí na dostatočné navodenie atmosféry. Navyše, profesionáli, ktorí hľadajú hlavne výkon za dobrú cenu, si s RGB podsvietením asi ani veľkú hlavu robiť nebudú.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

X299 Aorus Gaming 3 si trúfa aj na tie najvýkonnejšie i9 procesory, ktoré ponúkajú až 44 PCIe liniek, no netreba zabúdať, že pri takomto procesore budú hlavné PCIe sloty (pokiaľ si odmyslíme dva PCIe x4 sloty) pracovať s rýchlosťami x16/x16/x8. Procesory podporujúce 28 liniek zvládnu x16/x8/x0 a 16 linkové procesory budú fungovať len v režime x8/x4/x0. Pokiaľ si k tomu človek pripočíta fakt, že sa na doske nachádzajú dva M.2 sloty podporujúce prenosové rýchlosti až do 32GB\s, z ktorých jeden zdieľa všetky linky s bežnými SATA portami číslo 4 až 7, vstupuje do hry zopár potenciálnych obmedzení, na ktoré treba pri kúpe alebo skladaní budúceho počítača myslieť. Inak sa môže jednoducho stať, že by bol na doske osadený výkonný procesor schopný poháňať silný hardvér, ale grafické karty či dátové úložiská by nedokázali dosahovať svoje plné rýchlosti. Tiež musím poznamenať, že o napájanie procesorov sa stará len jeden 8-PINový konektor, čo plne postačuje na bežné rýchlosti alebo aj turbo všetkých i9 procesorov. Na poriadne taktovanie sa ale treba porozhliadnuť po drahších kúskoch. Nové i9 procesory sú, aspoň čo sa týka elektriny pri taktovaní, naozaj pahltné, takže hoci sú na tejto doske veľmi kvalitné komponenty osvedčených značiek ako Infineon či Cooper Bussmann, neodporúčal by som ich na tejto doske tlačiť na doraz.

Funkcionalita

Čo sa týka funkcionality, Gaming 3 uspokojí aj tých najnáročnejších profesionálov. S podporou DDR4 pamätí až do taktov 4333 MHz pri celkovom počte 8 slotov, so spomínanými dvoma M.2 slotmi, ponukou ako USB 3.1 Gen 1, tak aj USB-C 3.1 Gen 2 a kvalitným audio čipom Realtek ALC1220 nebude treba investovať ďalšie peniaze do rozširovacích kariet. Samozrejmosťou je veľmi používateľsky príjemný UEFI-BIOS a rad voliteľných aplikácií z Gigabyte App Center, vďaka ktorým sa dá doska prispôsobiť aj tým najextravagantnejším predstavám. Náročných zákazníkov poteší až 8 konektorov na ventilátory, z čoho všetky podporujú PWM a jeden dokonca ponúka napätie 3A, čo poteší majiteľov vodného chladenia. Takisto má aj dva konektory na termálne sondy, vďaka čomu je monitorovanie a správna starostlivosť aj o tie najvýkonnejšie procesory hračka. A v neposlednom rade, pokiaľ by náhodou nestačilo RGB podsvietenie na samotnej doske, je k dispozícií aj RGB LED konektor pre LED pásiky či iné doplnky.

Galéria

Naše hodnotenie

Gigabyte X299 Aorus Gaming 3 nie je žiadny priekopník na poli matičných dosiek. Pokiaľ by ste chceli odpáliť najnovšie i9 procesory na doraz možností nebude najlepšou voľbou. Taktiež ani neočarí podsvietením každého jedného komponentu. Pokiaľ hľadáte také dosky, môžete si pripraviť pokojne dvojnásobok jej ceny. Táto Gaming 3ka je, aspoň ak sa tak ešte dá povedať pri jej excentrickom dizajne a stále existujúcom RGB podsvietení, nenápadný pracant, ktorý v kombinácií s tým správnym hardvérom poslúži ako veľmi dobrý základ výkonného pracovného počítača.

Klady

 • dostupná cena pri x299 platforme
 • kvalitné komponenty
 • množstvo funkcionality drahších dosiek
 • dizajn

Zápory

 • menšie možnosti poriadneho taktovania
 • pevné rýchlosti x8/x4 PCIe slotov pri 16 linkových procesoroch

Informácie o produkte

Gigabyte X299 Aorus Gaming 3 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 244 mm
 • Výška: 305 mm
 • Farba: čierna/ šedá
 • Orientačná cena: 280 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk