Logitech G603 + Logitech G840 - Recenzia

Logitech G603 + Logitech G840 - Recenzia

 

Touto recenziou ukončíme pomerne veľkú zásielku od Logitechu, ktorá obsahovala novinky predovšetkým z modelovej rady „G“. Tentokrát sa zameriame na hernú bezdrôtovú myš Logitech G630 a gigantickú hernú podložku Logitech G840.

Balenie

Logitech G603 sa dodáva v papierovej škatuľke, ktorá je zdobená rôznou grafikou a technickými údajmi. Myš je vnútri uložená v plastovom obale, okrem nej tu nájdete dvojicu AA batérií, prepojovací USB kábel, USB vysielač + adaptér k nemu a, samozrejme, technickú dokumentáciu.

Logitech G840 sa vzhľadom na svoje rozmery predáva v pomerne veľkej tube, ktorú taktiež zdobí grafika a rôzne technické údaje. Keďže k podložke nepotrebujete nič, v balení okrem nej rovnako nič nenájdete.

Dizajn, prevedenie

Ako prvé si predstavíme dizajn a prevedenie G603-ky. Podobne ako v prípade modelu G703, aj v tomto prípade platí, že dizajn a prevedenie myši veľmi nenapovedajú, že by šlo o herný kúsok. Dizajn G603-ky je konzervatívny a jednoduchý, farebne je ladený do kombinácie matných odtieňov čiernej a šedej. Na myši sa nachádza celkovo šesť programovateľných tlačidiel, v porovnaní s vyššími modelmi G703 a G903 však chýba akákoľvek modularita či náznak podsvietenia, ak teda nerátam malú LED diódu umiestnenú pod tlačidlom voľby DPI, ktorá s pomocou meniacej sa farby signalizuje zvolenú úroveň DPI. Na chrbte myši sa nachádza logo, zaujímavosťou chrbta je to, že je z jedného kusu plastu a je celý odnímateľný. Pod ním sa nachádzajú pozície pre umiestnenie dvojice batérií, čo vnímam ako šikovné riešenie. Aj napriek tomu, že chrbát je spojený s myšou s pomocou maličkých magnetov, drží na mieste naozaj pevne. V spodnej časti sa nachádza dvojica polkruhových klzných plôch, optický snímač, tlačidlo pre spárovanie s počítačom a posuvné tlačidlo s troma polohami - HI, LO a off. Rozmery myši sú 124×68×43mm, hmotnosť bez batérií 89g, s jednou batériou 112g a s dvoma batériami približne 136g. Myš sadne do ruky veľmi dobre, s ergonómiu to Logitech jednoducho vie.

Čo sa podložky týka, tá sa po dizajnovej stránke od ostatných nelíši. Pokrýva ju šedý látkový povrch, pričom v pravom dolnom rohu je umiestnené logo výrobcu. V tomto prípade ide o XL podložku, vďaka čomu jej rozmery narástli na 900×400×3mm.

Technické okienko

V kapitole dizajn a prevedenie ste si možno povedali, prečo uvádzam hmotnosť Logitech G603 okrem iného aj s jednou batériou. Je to z dôvodu, že napájanie myši funguje aj s jednou batériou, vďaka čomu sa síce zníži jej výdrž, no na druhej strane môžete s pomocou druhej batérie regulovať hmotnosť myši a použiť tak to, čo vám viac vyhovuje. Srdcom myši je optický snímač HERO (HighEfficiencyRatedOptical), ktorý je výsledkom trojročného vývoja, pričom Logitech sa nechal počuť, že prináša revolúciu do bezdrôtových herných myší. Je to najmä vďaka jeho úspore, ktorá je v porovnaní s konkurenciou až desaťnásobná, vďaka čomu sa významnou mierou predĺži výdrž batérií na jedno nabitie. Okrem toho G603-ka ponúkne rozsah DPI na úrovni 200-12000, maximálnu akceleráciu >40G, polling rate až do hodnoty 1000Hz či maximálnu rýchlosť >400IPS (palcov za sekundu). Tieto hodnoty sú v podstate totožné s hodnotami s modelmi G703 a G903, v ktorých nájdeme optický senzor PixArt PMW3366. Životnosť tlačidiel sa pohybuje na úrovni 20 miliónov kliknutí, čo je viac ako o polovicu menej, ako ponúknu vyššie spomenuté modely.

Okrem inovatívneho optického snímača môžete výdrž batérií významne predĺžiť aj s pomocou prepínania režimov napájania. Na to slúži prepínač v spodnej časti myši, pričom v režime „HI“ získate odozvu 1ms a výdrž batérie približne 500 hodín, zatiaľ čo pri režime „LO“ bude doba odozvy 8ms, výdrž sa však predĺži až na dobu 18 mesiacov. Tento režim je vhodné prepínať v závislosti od typu použitia myši, pri hrách si zapnete režim HI, no pri kancelárskej práci a surfovaní po internete vám bohato postačí režim LO. Bleskurýchlu odozvu dostanete vďaka technológii Lightspeed, ktorú Logitech používa aj pri modeloch G703 a G903.

Aby toho nebolo málo, táto myš ponúkne ďalšiu zaujímavosť. Tou je tzv. duálne pripojenie, keď môžete mať pripojenú k dvom zariadeniam nezávisle a prepínať medzi nimi stlačením tlačidla v spodnej časti myši.

Softvér

V tomto prípade platí to, čo aj pri ostatných herných perifériách od Logitechu. Softvér obsluhujúci tieto zariadenia nesie názov Logitech Gaming Software. V prípade, že ich vlastníte viac, si v dolnej časti s pomocou šípky medzi prepínate. Musím povedať, že prostredie Logitech Gaming Software sa mi vždy páčilo, a to jednak po estetickej stránke, ale aj po tej funkčnej, pretože všetko je usporiadané logicky a hlavne všetko ilustruje pekná grafika. Inak to nie je ani v tomto prípade.

Samotné prostredie je rozdelené do dvoch častí. Prvá z nich zaberá takmer celú obrazovku softvéru a obsahuje grafiku pripojenej periférie a jednotlivé možnosti nastavenia. Druhá časť je umiestnená v spodnej časti obrazovky a nachádza sa v nej prehľad pripojených periférií, medzi ktorými môžete prepínať, a spektrum rôznych úrovní nastavenia, ktoré sú vyobrazené prislúchajúcou grafikou.

V domovskej obrazovke, ktorá je symbolizovaná obrázkom domčeka, si môžete zvoliť, či preferujete tzv. automatic game detection, pri ktorej sa využívajú profily uložené v počítači, prípadne on-boardmemory, teda využiť pamäť myši. Ak si vyberiete prvú možnosť, v ďalšej karte si môžete navoliť šesť rôznych profilov, pričom pre každé tlačidlo môžete naprogramovať rôzne funkcie. Je ich veľmi veľa, od priradenia funkcie kláves, multimediálnych funkcií, až po príkazy pre Ventrilo. Priradzovanie funkcií funguje systémom drag&drop. Ich počet môžete zdvojnásobiť s pomocou funkcie G-Shift. Jej aktiváciu však musíte priradiť pre niektoré z tlačidiel.

Ďalej tu máme možnosti nastavenia ukazovateľa. Nájdete tu nastavenie DPI, pri ktorom si môžete zvoliť počet aktívnych úrovní, a to v rozmedzí 1-5. Pre každú jednu z nich si nastavíte úroveň DPI od 200 po 12000 v krokoch po 50. Jednu z hodnôt pritom môžete zvoliť ako východiskovú, a jednu ako tzv. shift. Doslovný preklad vám nebude dávať zmysel, avšak v praxi to znamená to, že krátkodobo a bez zmeny úrovne DPI môžete dosiahnuť hodnotu DPI, ktorú si zvolíte. K tomu však pre niektoré z tlačidiel potrebujete priradiť funkciu DPI Shift, pričom po jeho stlačení sa prejaví zmena zvýšenia/zníženia hodnoty DPI.

Okrem toho sú tu možnosti voľby úrovne ultrapollingu v hodnotách 125, 250, 500 a 1000Hz, povolenie nastavenia ukazovateľa pre jednotlivé profily a zapnutie/vypnutie akcelerácie.

Posledná karta má na starosti nahrávanie a zobrazenie tzv. heatmaps, teda intenzitu stláčania jednotlivých tlačidiel, ktorá je vyobrazená ako tepelná mapa na obrázku myši.

V pravej spodnej časti si môžete všimnúť ešte trojicu symbolov vlka, ozubeného kolieska a otáznika. Kliknutím na vlka vás softvér presmeruje na stránku, kde si môžete stiahnuť aplikáciu Overwolf, ktorá zaznamenáva vaše štatistiky vo vybraných hrách, umožňuje prehrávanie a zdieľanie zaznamenaného obsahu a tým poskytuje priestor na zlepšovanie sa.

Symbol ozubeného kolieska ponúka zopár ďalších nastavení, ako je napríklad povolenie kontroly podsvietenia pre hry, automatické aktualizácie softvérov, zobrazenie pokročilej grafiky a podobne.

Pod symbolom otáznika sa skrýva pomocník pre riešenie rôznych technických problémov.

Logitech G603

Naše hodnotenie

Aby sme nezanedbali podložky, začneme hodnotenie ňou. Vďaka svojim rozmerom je navrhnutá tak, aby sa na ňu zmestila klávesnica aj myš zároveň, vďaka čomu sa klávesnica nebude šmýkať a zostane dostatok priestoru aj pre myš. Tá po látkovom povrchu „behá“ bez problémov, za jediné negatívum podložky považujem jej „nudný“ dizajn bez nejakej peknej grafiky a možno trochu vyššiu cenu.

Čo sa myši týka, tá sa technickými parametrami nelíši od modelov G703 a G903, ktoré som recenzoval nedávno. G603-ka síce nie je po hernej stránke tak vybavená ako vyššie modely, no ponúkne iné, špecifické vlastnosti či parametre. V prvom rade je to možnosť voľby odozvy s pomocou prepínača v spodnej časti myši, vďaka čomu viete predĺžiť výdrž batérií až na neuveriteľných 18 mesiacov. Určitou stávkou do lotérie bolo použitie úplne nového optického snímača s názvom HERO, ktorý spotrebováva až desaťkrát menej energie. Musím ale povedať, že išlo o správny krok, pretože reakcie myši sú okamžité a vôbec nespoznáte, že je k počítaču pripojená bezdrôtovo. Okrem toho myš padne do ruky vďaka výbornej ergonómii ako uliata. Ďalšou nespornou výhodou je možnosť použiť myš pre dve rôzne zariadenia nezávisle od seba a prepínať medzi nimi pomocou tlačidla v spodnej časti. K Logitech G603 nemám nejaké vážnejšie výhrady, akurát by som mohol spomenúť absenciu podsvietenia, ktorá býva pri herných myšiach viac-menej štandardom, niektorí by mohli namietať kvôli malému počtu tlačidiel. Do istej miery sa s tým dá súhlasiť, no v tomto smere nie je G603-ka nejaký jednorožec, teda existuje viac modelov herných myší od rôznych výrobcov, ktorí svoje myši vybavili len šesticou programovateľných tlačidiel.

Klady

 • inovatívny senzor HERO
 • výdrž batérie
 • softvér
 • softvér

Zápory

 • absencia podsvietenia

Informácie o produkte

Logitech G603 2017

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 124 mm
 • Výška: 68 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 43 mm
 • Hmotnosť: 89/112/136g(bez batérií/s jednou batériou/s dvoma batériami) g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 67,90 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Pavol Hirka

Logitech G840

Naše hodnotenie

Klady

 • XL prevedenie
 • povrch

Zápory

 • obyčajný dizajn
 • vyššia cena

Informácie o produkte

Logitech G840 2017

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 900 mm
 • Výška: 400 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 3 mm
 • Hmotnosť: 352 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 58 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk