Razer Basilisk - Recenzia

Razer Basilisk - Recenzia

 

Je všeobecne známe, že symbolom spoločnosti Razer je trojhlavý had. Dočinenia s hadom má aj model hernej myši s názvom Basilisk, ktorý sa podľa stredovekých mýtov mal vyliahnuť z vajca kohúta, ktoré bolo vysedené ropuchou a hadom. Razerácky bazilišok sa ale nevyliahol zo žiadneho vajíčka, ale z dielne amerického výrobcu herných periférií. Ak chcete vedieť, ako sa mu vo svete výrobkov pre hráčov darilo, čítajte ďalej.

Balenie

Basilisk sa predáva v papierovej škatuľke ladenej do príznačných razeráckych farieb, ktorými sú čierna a zelená, a s rôznymi technickými špecifikáciami a peknou grafikou.

Čisto razerácky je aj obsah balenia, v ktorom okrem samotnej myši nájdete aj akýsi „certifikát“ či formu poďakovania za kúpu zariadenia, manuál a dvojicu hadích samolepiek. Špecifickým príslušenstvom u Basiliska je bočné tlačidlo pre palec v dvoch veľkostiach a záslepka namiesto tohto tlačidla.

Dizajn, prevedenie

Pri posledných pár recenziách na herné myši som sa stretol s možnosťou modularity a s možnosťou voľby použitia myši do pravej alebo ľavej ruky. Z dizajnu Basilisku je ale už hneď na prvý pohľad jasné, že je určený pre pravákov. Môžete si to všimnúť vďaka výčnelku na ľavej strane, ktorý slúži na uloženie palca a musím povedať, že je veľmi pohodlný. Rovnako pohodlná je celková ergonómia myši, tá do mojej stredne veľkej ruky sadne ako viete čo na šerbeľ. Jej rozmery sú 124×75×43mm a hmotnosť 107g, vrátane 1,8m opletaného USB kábla.

Dizajn myši je vďaka tomuto výčnelku zaujímavý a netradičný. Bazilišok je kompletne ladený do chladnej matnej čiernej farby podobne ako hadia krv. Jeho povrch je hladký, výnimkou sú boky myši, ktoré sú pre lepšiu ovládateľnosť a ergonómiu gumené a zároveň obsahujú vodorovné zárezy. Tmavé prevedenie ale rozjasňuje dvojica podsvietených plôch, už tradične logo umiestnené na chrbte myši a koliesko. Na myši sa nachádza celkovo osem programovateľných tlačidiel, škoda len, že koliesko nie je výkyvné do strán. Novinkou je tlačidlo ovládané palcom, ktoré sa nachádza na ľavej strane pri bočných tlačidlách. Jeho primárnou funkciou je funkcia sensitivity clutch (DPI spojka), o ktorej si prečítate viac v kapitole softvér. Toto tlačidlo je odnímateľné a dodáva sa v balení v dvoch veľkostiach. V prípade, že sa ho nechystáte využívať, Razer myslel aj na to a do balenia pribalil aj záslepku.

Dizajnovo zaujímavo riešené je ľavé tlačidlo, ktoré je skosené približne do 45° uhla. V spodnej časti myši sa nachádza optický senzor, trojica klzných plošiek, tlačidlo s názvom profile a LED diódou nad ním a koliesko s popisom Resistance. Jeho točením nahor alebo nadol zvyšujete alebo znižujete odpor kolieska myši, pričom pri najmenšom odpore sa voľne točí a pri najväčšom odpore zase kladie odpor, teda sa točí po jednotlivých stupňoch či krokoch. Musím povedať, že ide o veľmi dobrú vec, pretože v drvivej väčšine prípadov je človek odkázaný len na jeden odpor kolieska, prípadne si viete zvoliť dva režimy, no tento systém vám umožní ľubovoľne si nastavovať jeho odpor v širokej škále. Názov tlačidla profile síce napovedá, o čom je jeho funkcia, no jeho úlohou je bez nutnosti zapínania herného softvéru možnosť meniť profily priamo na myši jeho stláčaním, pričom každý profil má určenú inú farbu, aby ste sa v nich vedeli jednoduchšie informovať. Dióda pri aktívnom profile svieti na bielo, pri profile 1 na červeno, pri profile 2 na zeleno, pri profile 3 na modro a pri profile 4 v tyrkysovej farbe.

Technické okienko

Razer sa nechal počuť, že model Basilisk v sebe ukrýva najpokročilejší optický senzor, ktorý výrobca označuje ako 5G. Tento senzor použil a používa vo viacerých svojich myšiach a vo všeobecnosti sa medzi hráčmi teší veľkej obľube. Snímač dokonca drží prvenstvo v najvyššej presnosti rozlíšenia, a to na úrovni 99,4%, ktoré bolo namerané na modeli DeathAdder. Vďaka tomu bol aspoň minimálne v čase uvedenia modelu DeathAdder v roku 2016 senzor 5G najrýchlejší, najcitlivejší a najpresnejší. Domnievam sa ale, že ak aj niekto túto hranicu prekonal, rozdiel bol už len minimálny.

Čo sa nejakých ďalších čísel týka, úroveň DPI je nastaviteľná v rozmedzí 100-16000, maximálna rýchlosť 450IPS (palcov za sekundu), akcelerácia 50G, 1000Hz ultrapolling či full RGB podsvietenie so 16,8 miliónmi farieb. Razer už klasicky používa v tlačidlách vlastné mechanické spínače.

Softvér

Herný softvér pre periférie amerického výrobcu nesie názov Razer Synapse. Ten sa dá stiahnuť v beta verzii označením 3. Ak si spomínate na staršiu verziu, tá nová sa od nej úplne líš, hlavne po dizajnovej stránke. Hneď na začiatok prekvapí veľkosť softvéru, ktorý má približne 220MB. Pre jeho spustenie sa klasicky musíte prihlásiť s pomocou svojho Razer ID. Keďže ide o novú verziu, po prihlásení vás ňou prevedie sprievodca, ktorý vám zobrazí nejaký novinky a tipy k používaniu.
Domovská obrazovka je rozdelená do troch častí. V hornej časti sa nachádzajú položky Synapse, v mojom prípade myš, profily, Chroma a makrá. V pravej časti je ešte ikonka s nastaveniami softvéru.

Pod ňou sa nachádza zelený pásik, ktorý informuje o aktuálne zvolenom okne a prepínate si v ňom medzi ďalšími položkami nastavení.

Tretia časť je plocha, v ktorej si upravujete samotné nastavenia myši. Hneď v úvode sa na nástenke nachádza osem okien ako zariadenia, moduly, makrá, registrácia zariadení, razer obchod a podobne. Pre nás sú ale najzaujímavejšie nastavenia myši, takže poďme sa im povenovať.

Otvorím si teda okno myš, prípadne v úvodnej obrazovke kliknem na vybranú perifériu a zobrazí sa mi paleta nastavení. V zelenej časti sú odkazy na prispôsobenie, výkon, podsvietenia a kalibráciu. Odkaz prispôsobenie nie je nič iné ako priradzovanie rôznych funkcií jednotlivým tlačidlám. K dispozícii je široké spektrum funkcií, či už Windows skratky, multimediálne funkcie, internetové funkcie, alebo spúšťanie makier, voľba profilov a podobne. Toto priradzovanie funkcií je zobrazené graficky s odkazmi pre jednotlivé tlačidlá. S pomocou tlačidla v spodnej časti sa delí na základné a tzv. hypershift. To znamená alternatívnu funkciu pre tlačidlá, ktorá sa aktivuje stlačením tlačidla naprogramovaného hypershift funkciou. Ďalšou zaujímavosťou je tlačidlo s primárnou funkciou sensitivity clutch, v preklade DPI spojky, pre ktorú si nastavíte ľubovoľnú hodnotu DPI a s pomocou jeho stlačeni zrejme viete vylepšiť DPI na nastavenú úroveň bez nutnosti preklikávania sa všetkými úrovňami prostredníctvom tlačidiel na prepínanie DPI.

Odkaz výkon obsahuje nastavenie senzitivity až v piatich rôznych úrovniach, v rozmedzí 100-16000DPI, voľbu polling rate v hodnotách 125, 500 a 1000Hz a priradzovanie nastavení k jednotlivým profilom. K jednotlivým DPI úrovniam môžete povoliť osi x-y a priradiť hodnotu DPI pre vertikálnu aj horizontálnu os zvlášť. V pravej obrazovky nastavenia výkonu je dokonca umiestnené tlačidlo „mouse properties“, ktoré vás presmeruje do windowsáckych nastavení myši.

Ďalším odkazom je úprava podsvietenia, teda v tomto skôr základných nastavení ako nastavenie jasu, podmienok vypnutia podsvietenia a voľba tzv. rýchlych alebo pokročilých efektov. Pri rýchlych efektoch máte možnosť výberu jedného z režimov podsvietenia ako breathing, reactive, spectrum cycling a static. Zapnutím pokročilých efektov si môžete voliť medzi vytvorenými Chroma efektami a zároveň sa tu nachádza tlačidlo k prístupu ku Chroma Studio.

Posledným odkazom je kalibrácia, v rámci ktorej si vyberiete jednu z predvolených razeráckych podložiek, prípadne si kalibráciou vytvoríte profil pre vlastnú podložku. Ku každej podložke si viete manuálne nastaviť úroveň zdvihu na stupnici 1 až 10.
Prešli sme si teda všetkými nastaveniami v rámci kategórie myš, ďalšou je nastavenie profilov. V rámci nej si vytvárate a upravujete herné profily s možnosťou priradenia konkrétnej hry ku konkrétnemu panelu.

Ďalšou kategóriou je Chroma, čo je prístup ku Chroma Studio, teda pokročilým nastaveniam podsvietenia. V rámci neho je k dispozícii deväť druhov podsvietenia, pričom každý z nich má svoje špecifické nastavenia, ako je napríklad voľba farby, prípadne rozsahu farieb, rýchlosti, šírky, ohraničenie začiatku a konca efektu a podobne. Ako som už spomínal, na Basilisku je podsvietené koliesko a logo na chrbte, pričom obidvom je možné priradiť vlastný efekt s vlastnými farbami. Vaše aktivity, čo sa týka nastavení podsvietenia, môžete sledovať na grafike myši. Nechýba možnosť vytvárania viacerých profilov podsvietenia či tzv. groups, do ktorých môžete pridávať a upravovať jednotlivé efekty. Zrejme ide len o nejaký bug v beta verzii Synapse, no ak si v Chroma Studio vytvorím nejakú skupinu na podsvietenie, nedá sa odstrániť. Ak ich vytvorím 5, 4 sa dajú zmazať, ale tá posledná nie. V rámci Chroma Studia sa tu nachádza ešte odkaz Apps, ktorý spolupracuje s vybranými aplikáciami a hrami a posúva podsvietenie ešte na vyššiu úroveň.

Poslednou kategóriou je vytváranie, nastavenie a upravovanie makier.

Naše hodnotenie

Čo sa dojmov z používania týka, myši ako takej nemám čo vytknúť. V prvom rade sadne Basilisk do mojej ruky ako uliaty vďaka navrhnutej ergonómii, čo je základný predpoklad pre pohodlné používanie. Dizajn je vecou vkusu každého jednotlivca, no mne sa páči. Je jednoduchý, ale sympatický a účelný. Veľmi dobrý nápad mal Razer s tlačidlom sensitivity clutch (DPI spojky), ktoré je umiestnené pri bočných tlačidlách. Prístup k nemu je rýchly a bezproblémový a jeho používanie sa stane pre vás zrejme nutnosťou, keďže dosah k tlačidlám pre voľbu DPI je trošku „prstolomnejší“. Plusom tohto nápadu je to, že v balení sa nachádza toto tlačidlo v dvoch veľkostiach. Ak sa prípadne rozhodnete, že ho nechcete používať, nahradíte ho záslepkou. Spodná časť myši okrem špičkového a rýchleho 5G senzora obsahuje koliesko pre nastavenie odporu hlavného kolieska. Doteraz som sa s takýmto nápadom ešte nestretol, mal som už myš, ktorá stlačením tlačidla prechádzala do režimu nulového odporu kolieska a režimu s určitým nastaveným odporom, no tento variant s vlastným nastavením odporu ho prevyšuje. V spodnej časti je okrem toho umiestnené aj tlačidlo pre zmenu profilu, vďaka ktorému nemusíte pri zmene profilu stále zapínať Synapse, ale jednoducho stlačíte tlačidlo a meníte si profily. Pri tomto tlačidle sa nachádza LED dióda, ktorá by mala farebne určiť, ktorý profil máte zvolený, no v beta verzii softvéru Razer Synapse to momentálne nejak nefunguje. Našťastie je zmena profilu alebo zmena DPI zobrazená na obrazovke s informáciou o konkrétnej hodnote DPI a vybraného profilu. Spomínaný Razer Synapse je vo verzii 3 vo fáze Beta. Skôr by som privítal prostredie verzii s označením 2.0, ktorá bola pre mňa prehľadnejšia a aj sympatickejšia. Z môjho pohľadu je momentálne práve Razer Synapse aj vďaka menším bugom najslabším článkom Basiliska. Nehovorím to často, ale v tomto prípade ma prekvapila cena, ktorá je podľa môjho názoru veľmi sympatická.

Klady

 • optický senzor
 • dizajn, ergonómia
 • DPI spojka
 • tlačidlo na zmenu profilov
 • podsvietenie
 • príjemná cena
 • regulácia odporu kolieska

Zápory

 • Razer Synapse vo verzii Beta

Informácie o produkte

Razer Basilisk 2017

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 124 mm
 • Výška: 75 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 43 mm
 • Hmotnosť: 107 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 62 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Razer

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk