Creative BlasterX Senz3D - Recenzia

Creative BlasterX Senz3D - Recenzia

 

Od spoločnosti Creative, známej pre výrobu zvukovej techniky, by sme nečakali, že príde s typom produktov, na ktorý sa primárne nezameriava. Preto bolo prekvapením, keď na trh uviedla kameru Senz3D, ktorá ani náhodou nie je obyčajnou webkamerou dostupnou za pár eur. Ide totiž o prístroj napráskaný novou technológiou, ktorá vám uľahčí prácu na počítači. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako sa Creative popasoval s touto výzvou.

Obsah balenia a prvý dojem

Kamera od spoločnosti Creative k nám prichádza v malej čiernej krabičke. Na prednej strane balenia nájdeme ilustráciu produktu, vrátane informácie o podpore technológie Intel RealSense. Na zadnej strane, ako to už býva zvykom, sú rozpísané technické detaily týkajúce sa Senz3D.

Vnútri balenia nachádzame prakticky len minimum − kameru, microUSB typu B ver. 3.0 a manuál.

Kamera na prvý pohľad pôsobí celkom vkusne, a to najmä vďaka tomu, že je celá ladená do elegantnej čiernej farby. Jej konštrukciu tvorí prevažne kov, výnimkou je len predná časť, z veľkej časti pokrytá sklom.

Jediným vstupno-výstupným konektorom je USB typ-B konektor umiestnený na spodnej strane kamery.

Prvé pripojenie, konfigurácia, Intel RealSense

Hneď po pripojení kamery k počítaču je nutné doinštalovať príslušný softvér kamery, čo je v tomto prípade BlasterX Acoustic Engine. Ak chceme získať výhody technológie RealSense spoločnosti Intel, je taktiež potrebné dodatočne si stiahnuť ovládač z ich stránky. Je nutné podotknúť, že kamera funguje iba v porte USB 3.0 a vo vyššom type.

Po nainštalovaní potrebného príslušenstva už môžeme kameru štandardne používať. Ponúka rozlíšenie 1080p pri 30 snímkach za sekundu alebo rozlíšenie 720p pri 60 snímkach za sekundu. Kvalita obrazu je na veľmi dobrej úrovni a aj napriek absencii denného svetla som neregistroval na zázname také výrazné šumy, aké som pôvodne očakával. Ak by sme mali k dispozícii soft-boxy, mohli by sme s kamerou bezproblémovo streamovať na rôzne platformy bez toho, aby si niekto uvedomil, že sleduje obraz z webkamery a nie z fotoaparátu.

Nadštandardnú cenu 200€ nereprezentuje len výborná obrazová kvalita, ale aj široký balík dodatočných programov, ktoré Creative ponúka zdarma − podmienkou však je zaregistrovať si kameru na ich webe. Dostanete tak prístup napríklad k ovládaniu počítača pohľadom a gestami, alebo budete môcť vymazať pozadie za sebou, aj keď tam nemáte rozprestreté zelené plátno.

Už niekoľkokrát som tu spomínal bájny Intel RealSense. Je to technológia, ktorá sa snaží obohacovať vlastnú inteligenciu spoznávaním svojho okolia. V tejto kamere je implementovaná tak, že dokáže ukladať tváre používateľov a podľa toho rozlišovať majiteľa počítača a umožniť mu autentifikáciu napríklad pomocou Windows Hello. Dokáže to vďaka sústave kamier a infračervených senzorov, ktoré snímajú hĺbku tváre.

Ľudia sa pokúšali túto technológiu rôznymi spôsobmi oklamať, či už fotografiou, alebo maskou tváre, no nič z toho im nevyšlo. Je úplne jedno, či kamera sníma za svetla, či za tmy, jediné, čo rozhoduje, je vaša tvár. Páči sa mi, že Intel myslel na všetko, napríklad aj na ľudí, ktorí nosia okuliare, teda aj mňa. Kamera s takouto podmienkou počas skenovania počíta, a preto si nemusíte zbytočne okuliare skladať.

Ak si chcete takúto biometrickú autentifikáciu nastaviť, musíte si najprv zvoliť heslo a PIN pre používateľský účet, až potom nastavíte službu Windows Hello. Tá následne zosníma vašu tvár a uloží si ju.

Integrovaný mikrofón dokáže veľmi slušne potláčať okolité ruchy, vaši spoluhráči teda nebudú počuť zbytočné zvuky z pozadia.

BlasterX Senz3D je dokonca kompatibilný aj s Windows Cortana, čo vám umožňuje ovládať počítač hlasom.

Naše hodnotenie

Creative BlasterX Senz3D je viac než len výbornou webkamerou. Je aj prostriedkom zjednodušovania si bežných činností na počítači či ďalšou bezpečnostnou ochranou. Prináša naozaj to najlepšie, čo môže webkamera pre bežný trh ponúknuť. Pýta si za to však aj svoju cenu. U mnohých používateľov jej cena jemne posúva tento produkt do nedostupnej zóny.

Klady

 • veľký softvérový balík v cene
 • kvalitný obraz
 • Intel RealSense
 • ovládanie počítača gestami a hlasom
 • kovová konštrukcia

Zápory

 • vyššia cena
 • trochu zložitejšia počiatočná inštalácia

Informácie o produkte

Creative BlasterX Senz3D 2017

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 100 mm
 • Výška: 44 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 157 mm
 • Hmotnosť: 350 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk