TP-LINK DECO M5 - Recenzia

TP-LINK DECO M5 - Recenzia

 

TP-link je medzi routermi dobre známou značkou s mnohoročnými skúsenosťami. Dnes sa pozrieme na jeho najnovší produkt, ktorý sľubuje pokrytie celej vašej domácnosti Wi-Fi sieťou stabilne a jednoducho, a to aj v prípade veľkometrážnych plôch či viacposchodových domov.

Obsah balenia

Celý vzhľad balenia sa nesie v duchu čistého, moderného, bieleho dizajnu a pôsobí naozaj exkluzívne. Vnútri sa nachádzajú 3 kusy routerov, ktoré dokopy tvoria Wi-Fi systém, ďalej v ňom nájdete adaptéry na napájanie každého routera a jeden LAN kábel. Samozrejme, nesmie chýbať príručka pre používateľov a nejaké tie letáčiky poukazujúce na kladné vlastnosti Wi-Fi systému.

Prvý dojem a spustenie

Hneď po vybalení upúta vašu pozornosť dizajn každého routera, ktorý pôsobí čisto a moderne (rovnako ako jeho balenie), čo považujem za veľké plus, keďže nikto by asi nechcel mať po dome rozvešané škaredé šedé routery. Prvotné spustenie a konfigurácia prebehli ľahko vďaka aplikácii Deco – tá je dostupná pre iOs aj Android. Princíp fungovania je taký, že sa vyberie vždy jeden router ako hlavný, ktorý sa následne pripojí cez LAN kábel k modemu. Zvyšné dva routery sú rozmiestnené po byte a slúžia ako acces pointy pre lepší signál. Každý router má zo zadnej strany dva LAN porty, takže sa dajú využiť na pripojenie WAN alebo jednoducho na pripojenie nejakého iného zariadenia do siete. LED indikátor na každom routeri slúži na prvé nastavenie a ďalej ako indikátor stavu routera.

Software a jeho vymoženosti

Aplikácia aj celkové spracovanie ovládania routerov sa mi páčilo, avšak ako jediné, a pre mňa veľmi veľké mínus, je chýbajúca možnosť nastavovať routery prostredníctvom počítača, respektíve webového prehliadača. Router je vybavený antivírusom a funkciou rodičovskej kontroly. Pre bežné nastavenia poslúži aj aplikácia, avšak napríklad presmerovanie portov je v aplikácii dosť krkolomné a pre zákazníkov vlastniacich nejaký domáci server alebo NAS úložisko jednoducho nedostačujúce. Bohužiaľ, presmerovanie portov je jediné pokročilé nastavenie, keďže konfigurácia VPS-ka alebo pevných IP tu chýba.

Rýchlosti a dostupnosť signálu

Najdôležitejší faktor pri rýchlostiach a signáli je rozmiestnenie routerov tak, aby bol pokrytý celý byt bez akejkoľvek straty. S dostupnosťou signálu som problém nemal ani raz, avšak prenosová rýchlosť downloadu bola v každej izbe 150Mbps (pri 2,4Ghz) namiesto 300Mbps, čo je hodnota sťahovania pri pripojení prostredníctvom kábla. Za stratu rýchlosti však neviním routery, ale zlú stavbu môjho bytu, ktorý má veľmi hrubé steny, ďalším faktorom mohli byť aj preťažené kanály v bytovke. Pri lepšom rozmiestnení a v bytoch s normálnymi stenami budú routery určite bez problémov dosahovať rýchlosti uvedené výrobcom. Celkovo som naozaj spokojný, keďže UPC router nedokázal v mojom byte dosiahnuť rýchlosť sťahovania ani 60Mbps.

Naše hodnotenie

TP-LINK Deco M5 je ideálne riešenie pre ľudí, ktorí chcú rýchle a stabilné Wi-Fi pokrytie v celom dome. Routery sú ľahko nastaviteľné prostredníctvom prehľadnej aplikácie v telefóne, taktiež prekvapia dobrým antivírusom a v dnešnej dobe aj veľmi žiadanou rodičovskou kontrolou. Router ponúka všetko, čo bežný používateľ siete potrebuje. Ak by sa však našiel skúsenejší používateľ, ktorý si chce nastaviť router podľa seba, bude, žiaľ, sklamaný. Pre túto skupinu používateľov však tento produkt vlastne ani nie je určený. TP-Link naďalej potvrdzuje svoje dlhoročné skúsenosti na poli routerov a prináša nám zaujímavé riešenie pre domácnosti trpiace zlým pokrytím.

Klady

  • nízka cena v porovnaní s konkurenciou
  • rýchlosť a pokrytie siete
  • moderný a vkusný dizajn
  • jednoduché nastavenie pomocou aplikácie

Zápory

  • nedostatočné pokročilé nastavenia
  • absencia konfigurácie routerov prostredníctvom webového prehliadača

Informácie o produkte

TP-LINK DECO M5 2017

  • Kategória: Prepínače a smerovače
  • Farba: biela
  • Orientačná cena: 299 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk