HP Sprocket - Recenzia

HP Sprocket - Recenzia

Prevažná väčšina spoločností, ktoré ponúkajú hardvéry a techniku, či už pre profesionálov, firmy alebo hráčov, sa snaží osloviť aj mladších ľudí rôznymi vymoženosťami od výmyslu sveta. Niekedy sa takýto produkt naozaj vydarí a z mladého používateľa razom spraví lojálneho zákazníka po zvyšok života, inokedy sa však risk nevydarí a príliš výstredné kúsky sú odsúdené stať sa len lapačmi prachu v skladoch predajní. Zariadenie menom Sprocket, ktoré predstavila spoločnosť HP a pri ktorého oficiálnom predstavení na Slovensku sme aj osobne boli, môže na prvý pohľad vyzerať ako hlúposť. Možno nad ňou dokonca mávne rukou každý, kto má viac než 15 rokov. Po bližšom skúmaní sa ale ukazujú výhody a dôvody, prečo by nad kúpou mali premýšľať aj staršie ročníky, ktoré nežijú pre Instagram a párty s kamarátmi.

HP Sprocket je prenosná tlačiareň, ktorá sa doslova zmestí do vrecka. Pre koho je ale prenosná tlačiareň vhodná? Aké náplne do nej idú a fotky akej veľkosti je schopná vytlačiť? To všetko je, samozrejme, témou tejto recenzie a nasledujúcich riadkov.

Obal a jeho obsah

Veľkosť balenia je definovaná samotným zariadením, takže malá krabička, ktorá sa zmestí do ruky, ničím neprekvapí. V nej sa nachádza samotný HP Sprocket, štartovací balíček s desiatimi fotopapierikmi, letáčik s užitočnými informáciami a USB-Micro USB kábel. Samotná tlačiareň sa pýši naozaj kompaktnými rozmermi a rozloženie komponentov vnútri je naozaj šikovne rozvrhnuté. Táto tlačiarnička pôsobí kvalitným dojmom, no okamžite po vybalení udrie do očí menší problém. Technologické spoločnosti v poslednej dobe často pri pokrývaní povrchu zariadení používajú lesklý plast. Na produktových fotkách a v showroomoch predajní vyzerá lesklá čierna prestížne, ale pri používaní v reálnom živote to nie je také jednoduché. A hoci pri bielej verzii tento problém nie je až taký akútny, v čiernom prevedení zaplače srdce každého poriadkumilovného človeka. Viditeľným odtlačkom prstov či znečisteniu mastnotou a prachom sa pri tejto farbe jednoducho nedá vyhnúť.

Obsluha a jednoduchosť používania

Nakoľko ide o tlač na špeciálny fotopapier, v ktorom už sú obsiahnuté všetky farebné pigmenty a obrázok vzniká za pomoci tepelnej reakcie, netreba si robiť starosti s dopĺňaním žiadnych náplní či nalievaním atramentu. Stačí iba pridávať papiere. HP Sprocket ale nie je iba tlačiareň, jej súčasťou je totiž aj aplikácia HP Sprocket, s pomocou ktorej sa k tlačiarni pripájajú mobilné zariadenia. Práve v ňom sa dajú fotky jednoducho upravovať. Či už ide o vkusnejšie úpravy, ako napríklad upravenie svetelnosti, použitie rozličných filtrov, alebo pridávanie rámčekov či diabolských ušiek, všetko už je len a len na používateľovi. Pripojenie zariadenia a tlač je po prvotnom nainštalovaní aplikácie a spárovaní naozaj jednoduché. Skvelou funkciou použitého fotopapiera je jeho odolnosť voči vlhkosti a vode a vyššia miera tolerancie pri pokuse o natrhnutie. Ako keby už spomenuté vlastnosti neboli dostačujúce, fotky vytlačené na tomto papieri sa dajú nielen založiť do albumu, ale sú použiteľné aj ako samolepky. Na zošit, na zrkadlo, alebo v mojom prípade na kolegov notebook (ktorý z toho síce nebol nadšený, ale má, našťastie, zmysel pre humor).

Cena zariadenia a tlače

Samozrejme, zariadenie môže byť akokoľvek šikovné a jeho používanie akokoľvek jednoduché, no ľudí napriek tomu nepriláka, ak ich svojou cenou privedie na mizinu. Hodnota samotného HP Sprocket s desiatimi fotopapiermi sa momentálne pohybuje tesne pod 130€ a nová náplň s dvadsiatimi papierikmi stojí 13,30€, čo znamená, že cena jednej fotky/nálepky je takmer 0,70€. Z doby, keď sme ešte fotili analógovými fotoaparátmi, si pamätám cenu jednej fotografie bežných rozmerov, ktorá sa pohybovala od 0,10€ do 0,20€ v závislosti od druhu papiera a počtu fotografií, čo na HP Sprocket nevrhá práve najlepšie svetlo. Na druhej strane jej však treba uznať, že prináša obrovskú výhodu v možnosti vytlačiť si akúkoľvek fotku kdekoľvek na svete a dokonca ju môcť použiť aj ako samolepku.

Pre koho HP Sprocket vlastne je?

Ako som už spomínal na začiatku recenzie, spočiatku som HP Sprocket bral ako najnovšiu vychytávku, ktorou budú môcť ohurovať deti bohatších rodičov svojich kamarátov či spolužiakov. Pri jeho používaní mi ale stále napadali ďalšie a ďalšie možnosti využitia, od bežného zachytávania spomienok vo fyzickej podobe pri túlaní sa svetom a ich jednoduché zdieľanie s novými kamarátmi, ktorých ste práve spoznali, cez praktické využitie pri expresnej výrobe etikiet na domáce výrobky ako zaváraniny či iné dobroty, až po najbláznivejšie nápady od výmyslu sveta.

Naše hodnotenie

HP Sprocket nie je najlacnejší a cena za tlač jednej fotky tiež neohúri. Fotky, ktoré tlačí, majú kvôli svojej veľkosti (malosti) mierne limitované využitie. Je tu však jedno veľké ALE. Ide totiž o naozaj šikovnú hračku, ktorá sa dá využiť aj prakticky. S jedným papierikom za 0,70€ dokážete utužovať a vytvárať nové priateľstvá, pripomenúť si zabudnuté časy, alebo vytvoriť praktické a estetické zlepšenia podľa vlastných predstáv. A to naozaj kdekoľvek, či už na pláži v Karibiku alebo vo Vysokých Tatrách. Stačí vám nabitý Sprocket a smartfón.

Klady

 • jednoduché použitie
 • kompaktný dizajn
 • naozaj odolný fotopapier
 • možnosť spraviť z fotiek samolepky

Zápory

 • extrémny magnet na nečistoty v čiernej verzii
 • mierne vysoká cena tlače

Informácie o produkte

HP Sprocket 2017

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 23,11 mm
 • Výška: 74,93 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 116,08 mm
 • Hmotnosť: 170 g
 • Farba: čierna/biela
 • Orientačná cena: 129 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk