Synology DiskStation Manager - Recenzia

Synology DiskStation Manager - Recenzia

 

V redakcii sme už mali na otestovanie či priamo denne využívame viacero inteligentných domácich úložísk, ktoré sú tiež známe pod menom NAS (Network Attached Storage). Tie najkvalitnejšie kúsky boli doposiaľ bez výnimky od spoločnosti Synology a hoci je pri NAS zariadeniach dôležitý aj hardvér a použité disky, oveľa väčšiu rolu hrá hlavne z dlhodobého hľadiska jednoduchosť a použitelnosť softvéru. Práve preto sme sa pozreli na funkcionalitu, výhody a potenciálne chybičky systému Synology DSM vo verzii 6.1 a na novinky v pripravovanej verzii 6.2 Beta.

Hlavnou funkciou NAS zariadení vždy bolo a aj v dohľadnej budúcnosti ešte určite bude hlavne zálohovanie dôležitých súborov. Či už ide o firemné zmluvy, fotky z rodinných dovoleniek alebo hudobnú a filmovú knižnicu, na NAS-ká si môže používateľ nahrať čo len chce a pri správnom používaní budú súbory v bezpečí. Moderné úložiská už ale neponúkajú obyčajnú redundanciu v prípade zlyhania disku či dvoch alebo dostupnosť doma uložených dát z celého sveta. Stále viac cenovo dostupnejších NAS riešení prichádza s funkcionalitou, ktorá dokáže uľahčiť život, zjednodušiť starostlivosť o dáta či znížiť až odstrániť akékoľvek riziko ich straty.

Je dôležité si uvedomiť, že pri moderných NAS zariadeniach neplatí zákazník často väčší obnos peňazí za všednú skrinku, do ktorej ešte musí prikúpiť disky, ale platí za všetku funkcionalitu, stabilitu a zákaznícku podporu, ktorú renomované spoločnosti ponúkajú a plánujú ponúkať. Pri Synology zariadeniach je práve inovácia ponúkaného softvéru a záruka stability to, za čo si hlavne zákazník platí.

Hlavná funkcionalita

Kto už s NAS zaradeniami od Synology pracoval alebo čítal naše recenzie, už určite vie, že hlavným hnacím motorom celého Synology ekosystému je DiskStation Manager, operačný systém na báze Linuxu zobrazovaný na pripojených zariadeniach vo webovom rozhraní, pod ktorým bežia všetky balíky a aplikácie. Pred priblížením schopností a možností balíkov ale musíme spomenúť naozaj rýchle univerzálne vyhľadávanie. Samozrejme, pred jeho plnou funkčnosťou sa musia všetky súbory a priečinky na NAS zariadení indexovať, ale po úspešnom preskenovaní systému je vyhľadávanie svižnejšie ako na normálnych počítačoch. A teraz už k hlavným aplikáciám. Tými najpoužívanejšími sú v poradí obľúbenosti asi File Station, Photo Station, Video Station, Audio Station a Download Station. Poďme sa na ne pozrieť trochu bližšie.

File Station - Táto aplikácia je asi základným kameňom všetkých Synology NAS zariadení a je dostupná okamžite po prvom spustení. Jej hlavnou úlohou je fungovať ako prehľadný prieskumník všetkých súborov a v rámci kopírovania, presúvania, či mazania súborov v ňom strávi používateľ väčšinu času. Vzhľadom sa príliš neodlišuje od prieskumníkov, na aké môžu byť zvyknutí používatelia operačných systémov Microsoft Windows alebo aj MacOS, ale ponúka viacero výhod. Okrem možnosti jednoducho a priamo v aplikácii nastaviť dostupnosť všetkých súborov podľa špecifických pravidiel je kopírovanie alebo presúvanie súborov oveľa rýchlejšie ako na bežných počítačoch, a to vďaka použitiu diskového formátu Btrfs. Takisto je možné obmedziť rýchlosti, akými môžu byť špecifické súbory sťahované, čo sa určite hodí pri ďalších funkciách Synology DSM ako Download Station.

Photo Station - Tento stiahnuteľný balík sa určite hodí každému domácemu používateľovi, ale je, samozrejme, využiteľný aj pre firemné účely. Akonáhle na Synology NASko nahráte priečinky s fotkami, Photo Station sa postará o vytvorenie albumov podľa názvov priečinkov. Tam ale šikovnosť tejto aplikácie nekončí. Photo Station zvládne roztriediť fotky podľa dátumov či metadát ako poloha či štítky, zobraziť miniatúry a zvládne aj prehrať videá, ktoré mohli byť nakrútené foťákom či mobilom. Samozrejmosťou je aj možnosť nastaviť dostupnosť každého priečinku alebo fotky pre iných používateľov a blogerov či blogerky poteší aj zakomponovanie podpory jednoduchého exportovania obrázkov pre použitie v systéme WordPress.

Video Station - To, čo pre fotky znamená Photo Station, ponúka Video Station pre filmy a videá. No katalogizovanie a prehľadnosť nie sú jedinou funkciou tohoto balíka. Naozaj použiteľná je možnosť filmy a videá s pomocou Video Station prehrávať. Nielen priamo na počítači, ale je možné nastaviť streamovanie na podporované prehrávače na lokálnej sieti alebo aj mimo domova. Spustiť si z NAS-ka uložený film cez AirPlay, Chromecast či dokonca KODI box je cez Video Station naozaj jednoduché. Takisto používatelia určite ocenia aj možnosť nastaviť rodičovskú poistku na niektoré filmy či seriály. Video Station je dokonca schopná načítať z internetu informácie o filmoch či seriáloch a zobraziť ich prehľad. Podporuje aj vkladanie tituliek či ich automatické sťahovanie zo stránok.

Audio Station - Popri filmoch a fotkách, samozrejme, netreba zabúdať na hudbu, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou života mnohých ľudí. Audio Station je podobne schopná aj čo sa týka katalogizovania a zobrazovania informácií o skladbách z internetu ako predošlé dva balíky. Skladby sa dajú filtrovať podľa priečinkov, umelcov, albumov či žánru, vďaka čomu je navigácia naozaj jednoduchá. Navyše si vie Audio Station automaticky stiahnuť texty, takže si svoje obľúbené skladby môžu majitelia Synology veľmi jednoducho aj zaspievať a nielen hmkať melódie. A vďaka kompatibilite so softvérom ShoutCast si dokonca vďaka Audio Station možno vypočuť takmer akékoľvek internetové rádio.

Download Station - V neposlednom rade je dôležitou súčasťou možnosť sťahovať vďaka Synology NAS súbory z internetu, čím odľahčujú od práce samotné používateľské počítače. Download Station zvládne sťahovať súbory cez všetky najrozšírenejšie protokoly, ako sú HTTP, FTP, torrent a newsgroup. Pri každej forme sťahovania sú na výber, samozrejme, všetky funkcie, ktoré k danému typu prenosu patria, a to od bezpečnostných nastavení, cez možnosti obmedzenia rýchlostí až po povolenia, kto môže kam a odkiaľ sťahovať.

Mobilné aplikácie - Takmer každá aplikácia či rozšírenie Synology zariadení má svoju verziu aj na mobilných zariadeniach. Stačí si v Play Store, App Store alebo dokonca Microsoft Store vyhľadať Synology a okamžite si môžete stiahnuť aplikácie, ktoré vám môžu pomôcť spravovať vaše NAS zariadenia na diaľku alebo pracovať so súbormi na nich uloženými. Streamovať na svoj mobil seriál, ktorý máte doma, skvelý playlist skladieb, ktorý ste si vytvorili pred odchodom z kancelárie, alebo kontrolovať kamery pripojené na vaše NAS zariadenie. Často sa hovorí, že budúcnosť je už tu, ale málokto by čakal, že je tak jednoducho dostupná.

Okrem už spomenutých rozšírení ponúka DSM 6.1 aj svoj vlastný balík kancelárskych programov pod názvom Office. Či už ide o tvorbu dokumentov alebo tabuliek, všetko zvládnete priamo na zariadení a môžete tak na svojich projektoch pracovať z viacerých miest, či už doma, v kancelárii alebo aj na opačnom konci sveta.

Rozšírené možnosti

Synology DSM ale, samozrejme, neponúka len „bežnú” funkcionalitu, akokoľvek už môže byť tá samotná zaujímavou. Skúsenejší používatelia doma či profesionáli používajúci riešenia od Synology vo firemnom prostredí očakávajú rozšírené možnosti a ani tam DSM 6.1 nesklame. Ako základ poslúži prepracovaný systém monitorovania, ktorý v spolupráci s logovaním údajov a zmien dokáže odhaliť potenciálne problémy alebo previnenia zo strany iných používateľov.

Resource monitor - Dokáže zobraziť prehľadný zoznam s informáciami o bežiacich aplikáciach, pripojených používateľoch či využití systému. S ním spolupracujúci Performance Alarm, ktorý po správnom nastavení dokáže upozorniť administrátora či majiteľa zariadenia na prípadné problémy, od upozornenia na zlyhanie zálohy, disk blížiaci sa svojej kapacite, vypadnutie záložných zdrojov napätia, až po zmeny použivateľských hesiel. Najjednoduchšie je zasielanie týchto upozornení na email, ale DSM zvláda aj Push notifikácie do mobilnej aplikácie či po prepojení s poskytovateľom mobilného pokrytia zasielanie SMS správ.

Zápis záznamov a Log Center - V Synology DSM sú automaticky zaznamenávané zmeny či akcie, ktoré sa na zariadení udejú. V základnej funkcionalite sa dá zobraziť graf posledných 50 záznamov a prehliadanie do minulosti, no po nainštalovaní rozšírenia Log center je možné všetky záznamy ukladať v HTML či CSV formáte, nastaviť ich archiváciu po dosiahnutí určitej veľkosti či ich posielanie na dedikovaný server, ktorý sa stará o záznamy v prípade väčšej firmy. Samozrejme, je možné svoje zariadenie na takýto server zmeniť a prijímať záznamy z iných zariadení Synology NAS.

Zálohovanie a automatizácia - Pri bežnom NAS zariadenií nie je manuálne zálohovanie a presúvanie dát až také ťažké. Pokiaľ ale už ide o firmu alebo domácnosť s väčším počtom zariadení, bola by manuálna obsluha stratou času. Preto ponúka DSM naozaj robustné možnosti automatizácie takýchto procesov. Od špecifikovania typov súborov či priečinkov ktoré sa na daných počítačoch musia zálohovať, cez udanie časov, kedy má zálohovanie prebiehať, aby čo najmenej obmedzovala používateľov, až po nastavenia typu „koľko predošlých verzií sa má udržať v pamäti”. Automatizácia sa ale nedotkla len možností zálohovania, ale napríklad aj pri kopírovaní do zariadení cez USB. V tomto prípade je možné nastaviť, že z pripojeného kľúča či disku sa stiahnu len špecifické typy súborov alebo len súbory, ktoré ešte neboli stiahnuté. Dajú sa nastaviť všetky možné kritéria importovania a exportovania súborov. A toto všetko môže, samozrejme, prebiehať okamžite po pripojení zariadenia alebo v nastavenom čase. Pokiaľ sa vám ale stále nezdajú vaše dáta v bezpečí, ponúka Synology svoj C2 Backup, ktorý je tiež známy ako Synology Cloud². V tomto prípade sú zvolené dáta odosielané v zašifrovanej forme na servery priamo patriace spoločnosti Synology a k svojim dátam sa tak dostanete aj v tých najhorších prípadoch, ako môže byť odcudzenie NAS zariadenia či strata obydlia. Táto služba je ale spoplatená mesačným paušálom podľa kapacity. Pokiaľ neviete, či sa vám oplatí aj takéto zálohovanie, je príjemnou správou, že všetky nové Synology NAS zariadenia ponúkajú prvých 30 dní Cloud² zálohovania zadarmo.

Virtuálne počítače a podpora Active Directory - K tejto funkcionalite sa dostane máloktorý bežný používateľ, hlavne preto, že na jej správne fungovanie treba už aj trochu silnejší hardvér a nie každé NAS zariadenie od Synology je stavané na tieto potreby. Pre potreby malých firiem ale môže znamenať schopnosť NAS zariadení od Synology fungovať ako Domain Controller a Active Directory server možnosť ušetriť tisícky eur za samostatný server s operačným systémom Microsoft Windows alebo Unix. Výkonnejšie modely od Synology s viacjadrovými procesormi a dostatočnou kapacitou RAM takisto zvládnu slúžiť ako hosť virtuálneho systému a ponúkať tak ďalšiu funkcionalitu.

Najnovšie verzie, aktualizácie a čo sa pripravuje v DSM 6.2

Mať najnovšiu verziu operačného systému, či už na NAS zariadení, ale aj na počítačoch a smartfónoch je logické. S novšími verziami prichádza často nová funkcionalita, ale hlavne zvýšenie ochrany proti potenciálne nebezpečným nástrahám alebo oprava odhalených problémov. Nie všetky aktualizácie sú ale vitálne dôležité a tak, ako ste si už mohli všimnúť pri všetkých ostatných aspektoch Synology systému, je možné aj tu nastaviť, ktoré aktualizácie sa majú kedy sťahovať a kedy inštalovať. Posledná verzia DSM s číslovkou 6.2, ktorá je už stiahnuteľná v Beta verzii, ponúkne oproti DSM 6.1 viacero vylepšení, medzi ktorým je hlavne optimalizácia celého systému, nový súborový systém iSCSI LUN a iSCSI Manager, vďaka ktorým stúpnu rýchlosti zapisovania až o desiatky percent, zjednoduší sa vytváranie snapshotov a urýchli klonovanie či obnova súborov.

Naše hodnotenie

Osobne som viackrát počul názory, že NAS zariadenia a najmä tie od Synology sú príliš drahé. Však ide len o škatuľky s hardvérom, ktorý sa výkonu osobných počítačov približuje len ťažko. Predtým, ako som sa mal možnosť so Synology DSM osobne zoznámiť, by som možno aj s takýmito názormi súhlasil. Ale kto so Synology NAS pracuje alebo ho má doma, sám najlepšie vie, koľko funkcii, možností a aké zjednodušenie každodenného života jedna nenápadná škatuľka dokáže priniesť. Lebo naozaj nejde až tak o samotný hardvér. Ten musí byť, samozrejme, dostatočne výkonný a musí ponúkať stabilitu na dlhé roky. Ale za celou mágiou stojí hlavne softvér, ktorý Synology stále vylepšuje. Pokiaľ potrebujete iba raz mesačne zálohovať pár dokumentov, postačí aj USB kľúč s veľkou kapacitou. Ak si ale myslíte, že by ste dokázali oceniť dostupnosť vašich dát, jednoduchosť používania a stále sa zlepšujúce možnosti, potom sú Synology zariadenia DiskStation Managerom to pravé.

Klady

  • veľmi jednoduché a ľahko naučiteľné ovládanie
  • spraví z bežného NAS zariadenia oveľa viac
  • skvelé možnosti nastavenia prístupu a povolení
  • rovnaký softvér na súkromných aj firemných zariadeniach
  • mobilné aplikácie s podporou Android, iOS aj Microsoft Phone
  • vysoká bezpečnosť prostredníctvom šifrovania a rýchlosť vďaka Btrfs systému

Zápory

  • nič podstatné

Informácie o produkte

Synology DiskStation Manager

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk