WD Red NAS HDD 2TB (WD20EFRX) - Recenzia

WD Red NAS HDD 2TB (WD20EFRX) - Recenzia

Úložiská typu NAS sú stále viac rozšírené a vôbec sa nie je čomu čudovať. Ak si vyberiete ten správny model od rešpektovaného výrobcu, bude vám odmenou množstvo výhod, od redundancie, cez možnosť zdieľať jedno úložisko v celej domácnosti, až po prístup k dátam z celého sveta. Tak, ako je dôležitý výber samotného NAS-ka, je však rovnako dôležitý aj výber diskov, na ktorých budú dáta držané. Spoločnosť WD ponúka špeciálne pre použitie v NAS zariadeniach svoj rad pevných diskov s označením Red v známom červenom prevedení. My sme sa na zúbok pozreli práve jednému z dostupnejších modelov s kapacitou dvoch terabajtov.

Všetky moderné pevné disky z radu WD Red ponúkajú viacero výhod a špecifických odlišností, vďaka ktorým ich rozoznáme od bežných počítačových diskov. Rozdiely nie sú veľmi viditeľné pri rýchlostiach či kapacitách. Keďže ale NAS zariadenia ostávajú v prevádzke 24 hodín denne, sedem dní v týždni, a ľudia si na ne často ukladajú veľmi dôležité dáta, ponúkajú Red disky viac ochrany a množstvo záruk. Práve vďaka nim by mali byť dáta v bezpečí a zároveň ostane váš účet za elektrinu naďalej nízky.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Ak ste už v ruke držali 3.5-palcový pevný disk, určite viete, že ide o štandardizovanú formu zariadenia. Existuje totiž len málo znakov, ktorými sa disky od rôznych výrobcov vzájomne odlišujú. Okrem nálepky, na ktorej sa vyníma meno výrobcu, číslo modelu, kapacita a pár ďalších informácií, je takmer každý disk fádny. Logicky, iný ani nemusí byť, nakoľko drvivá väčšina pevných diskov strávi svoj život v uzavretom priestore počítačovej skrinky, v prenosnom obale alebo práve v NAS-ku. Po stránke spracovania tiež nie je spoločnosti WD čo vytknúť, teda, ak sa nerozhodnete disk rozobrať a prezrieť si ho aj zvnútra. To je ale neradno robiť, keďže v jeho kovovom tele sa ukrýva ochranná héliová atmosféra, ktorá zabezpečuje plynulé a bezproblémové fungovanie magnetických kotúčov.

Komponenty diskov a avizované parametre

Vnútro disku ukrýva množstvo zaujímavých technológií. Dáta sú uschovávané na viacerých magnetických kotúčoch, ktoré sa točia maximálnou rýchlosťou 5400 otáčok za minútu a každý z nich ponúka kapacitu 1TB. O prevádzku disku sa starajú ovládače od spoločnosti Marvell a pre rýchle čítanie či zapisovanie menších údajov ponúka disk vyrovnávaciu pamäť typu DDR2 s veľkosťou 64MB. Tá nie je nijakým spôsobom prelomová, ale na bežnú prácu postačí. Prenos súborov sľubuje výrobca až do rýchlosti 147MB/s, čo opäť neohúri nikoho bažiaceho po bleskurýchlom sťahovaní a ukladaní, ale pre potreby bežných NAS riešení je to tak akurát. V neposlednom rade sú zaujímavé aj údaje o spotrebe elektriny, ktoré výrobca udáva na hodnotách 0.4 W v spánkovom režime, 2.7 W v pokoji a 4.1 pri zápise alebo čítaní dát. Oproti bežným diskom sú tieto nižšie a u používateľov sa určite premietnu v podobe nízkych účtov za elektrinu.

Prečo WD Red?

Ak máte v počítači alebo NAS zariadení jeden či dva pevné disky, riziko zlyhania nie je nijako drasticky zvýšené. Nakoľko ale pevné disky obsahujú pohyblivé časti, ktoré do určitej miery vibrujú, môže pri viacerých kúskoch vzniknúť problém, keď začnú vibrácie diskov navzájom „spolupracovať” a tým ohroziť bezpečnosť a integritu uschovávaných dát. Takisto ide v prípade NAS zariadení väčšinou o snahu ukladať a držať v bezpečí tie najdôležitejšie dáta, či už ide o nenahraditeľné dokumenty alebo súkromné fotky zachytávajúce život vás a vašej rodiny. Preto sú všetky WD Red disky špecificky vyrábané ako s hardvérovými ochranami, tak aj firmvérom známym pod menom NASware 3.0. Spolupráca týchto dvoch faktorov by mala vystačiť na roky bezproblémovej prevádzky a navyše aj včasnú indikáciu, že sa disk blíži ku koncu svojich funkčných dní, čím dá používateľovi dostatok času, aby si našiel náhradný kúsok a bezpečne preniesol svoje dáta.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemer. Nakoľko ide o NAS-kové disky a mali sme k dispozícii dva kúsky, otestované boli aj rýchlosti pri RAID zapojení v NAS úložisku Synology DS418.

Naše hodnotenie

Veľkosťou 2TB tieto disky nikoho neohúria, najmä, keď vieme, že existujú aj 4, 8 či 10-terabajtové WD Red. Pomerom cena/kapacita sú však dostatočne atraktívne, hlavne pre menej náročných používateľov, ktorým ide najmä o bezpečnosť dokumentov či fotiek. Trochu prekvapili menšie rýchlosti v RAID 0 zapojení, ale pre bežné domáce NAS zariadenia ich môžeme určite odporúčať.

Klady

 • bezpečnosť dát na prvom mieste
 • primeraný pomer ceny, výkonu a kapacity
 • 3-ročná záruka

Zápory

 • mierne slabšie rýchlosti pri RAID 0

Informácie o produkte

WD Red 2TB 2017

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 101,6 mm
 • Výška: 147 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26,1 mm
 • Hmotnosť: 600 g
 • Orientačná cena: 83 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk