Sapphire Radeon RX570 Nitro+ - Recenzia

Sapphire Radeon RX570 Nitro+ - Recenzia

Spoločnosť Sapphire nie je na trhu grafických kariet žiadnym nováčikom. Pôsobia od roku 2001 a grafické čipy v kartách z ich dielní sú výhradne od spoločnosti AMD. Do redakcie sa nám dostala karta RX 570 v 4-gigabajtovej verzii a malo by ísť o mainstreamovú kartu určenú pre najväčšiu masu používateľov, ktorí hľadajú dobrý pomer cena/výkon.

Obsah balenia, vonkajší pohľad

Grafická karta od spoločnosti Sapphire prichádza v dizajnovo dobre zvládnutom šate. Na prednej strane nájdeme ilustráciu, modelové označenie a kľúčové technológie, ktorými karta disponuje. Na zadnej strane sú tieto špecifikácie podrobnejšie rozpísané.

Vo vnútri balenia nájdeme samotnú grafickú kartu v antistatickom obale, manuály a CD s ovládačmi. Pribalené cédečko neodporúčame použiť, pretože je lepšie si stiahnuť najnovšie ovládače zo stránok výrobcu.

Hneď na prvý pohľad si všimneme dvojslotový dizajn karty a na RX570 trochu priveľké požiadavky na napájanie. Konkrétne je to 6-pin a 8-pin, ktoré sú schopné s PCI-e slotom dodať dokopy až 300W, čo stačí aj na veľmi náročné pretaktovanie.

Hliníkový chladič s hustým rebrovaním ochladzuje dvojica dvojložiskových, 95mm ventilátorov so schopnosťou lepšie odolávať prachu. Karta je plne pasívne chladená až do 55°C, keď sa ventilátory roztočia. Popravde sú tak ticho, že ich skoro vôbec nepočuť.

Karta disponuje aj backplate-om, ktorý jednak slúži na lepší odvod tepla z karty. No primárne ju spevňuje, aby sa pod ťarchou chladiča neohýbala. Niektorých používateľov nepoteší čierno-biely dizajn, pretože sa nemusí dizajnovo každému páčiť či sa hodiť k ostatnému príslušenstvu.

Ak by ste sa rozhodli experimentovať s BIOS-om karty, výrobca ju pre istotu vybavil dvojitým BIOS-om. Takže ak niečo nevyjde, budete môcť fungovať na druhom BIOS-e, poprípade ten poškodený nahradiť funkčným.

Z pohľadu konektorovej výbavy nájdeme na zadnej strane 2 HDMI (ver. 2.0b), 2 DP (ver. 1.4) a 1 DVI-D výstup.

Výkon a herné testy, pretaktovanie

Kartu sme testovali použitím najnovších aktualizácií operačného systému a ovládačov grafickej karty (Crimson ReLive 17.11.2) v rozlíšení 1080p (1920×1080). Všetky hry boli testované na najvyšších možných nastaveniach s maximálnym vyhladzovaním FXAA. Zo syntetických testov sme zvolili štandardnú trojicu 3DMark testov (Firestrike, Firestrike Ultra, Firestrike Extreme) v štandardnom a nami pretaktovanom režime.

Karta fungovala počas bežného používania plne pasívne, svoju teplotu držala na približne 32°C pri izbovej teplote 25°C. Karta nikdy nebola nútená spustiť ventilátory na viac ako 25%, no aj pri 25% bola veľmi tichá v porovnaní s ostatnými komponentmi.

Kartu sme pretaktovali na čo najvyšší možný takt bez fyzickej úpravy karty. Dosiahli sme 1500MHz na jadre a 2225MHz na pamätiach, no bolo potrebné zvýšiť napätie na maximum (+0.2V) a taktiež aj TDP limit.

Naše hodnotenie

Radeon RX 570 je ideálnou kartou pre každého nadšeného hráča. S jej pomocou si zahráte aj nové hry na vysoké (žiaľ, nie ultra) detaily na 60 snímkach za sekundu. Grafika je mimo náročných aplikácií pasívne chladená a v záťaži bežia ventilátory tak potichu, že ich skoro ani nepočuť. Jedinou väčšou nevýhodou je to, že karta bola navrhnutá na najlepší pomer cena/výkon, no pri aktuálnom stave na trhu s grafickými kartami stačí pridať 20€ a dostanete 6GB variant karty NVIDIA GTX 1060, ktorá je o dosť výkonnejšia.

Klady

 • výkon na bežné hry
 • rezerva na pretaktovanie
 • pasívny mód
 • chladenie

Zápory

 • cena/výkon

Informácie o produkte

Sapphire Radeon RX570 Nitro+ 2017

 • Kategória: Grafické karty
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 270 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sapphire

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte AORUS AX370 Gaming 5
 • Procesor: AMD Ryzen R7 1700X @4.0GHz
 • Pamäť: 2x8GB Corsair Vengeance LPX @3200MHz CL16
 • Chladenie procesora: ARCTIC 240L
 • Pevný disk: ADATA Panther 240GB
 • Grafická karta: Sapphire AMD Radeon RX570 Nitro+ 4GB
 • Zdroj: NZXT HALE 82 V2 700W
 • Skrinka: Zalman Z9 Neo
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk