TP-Link WPA9610 2000Mbps Powerline Kit - Recenzia

TP-Link WPA9610 2000Mbps Powerline Kit - Recenzia

V dnešnom hektickom a modernom svete číha stále viac nástrah, ktoré dokážu ľudí vytočiť do nepríčetnosti. Od slabých výsledkov obľúbeného športovca, cez nutnosť čakať na nové diely obľúbeného seriálu, až po ten najväčší kryptonit moderného človeka – pomalý internet a vypadávajúce pokrytie. Rýchly internet je skvelá vec, život bez internetu sa dá ako-tak zvládnuť, ale pomalý slimákonet, ktorý už-už ide načítať stránku, len aby na konci ukázal bielu obrazovku s chybovou hláškou, dokáže rozohniť aj tých najstoickejších ľudí. Našťastie, existuje viacero spôsobov, ako sa takýmto problémom vyhnúť, preto sme sa tentoraz pozreli na produkt od spoločnosti TP-Link, ktorý sľubuje jednoduché používanie a nezproblémové browsovanie či sťahovanie.

Vyššie spomenutým produktom je TP-Link WPA9610 AV2000 Powerline Kit, ktorý sľubuje rozšírenie pokrytia a rýchly internet aj na miestach, kde by sa za normálnych podmienok dal zaviesť len s ťažkosťami. Ide totiž o dve samostatné krabičky, ktoré sú schopné zapadnúť do obyčajných elektrických zásuviek a signál z routera prenášať priamo elektrickou sieťou. Vďaka tomu je možné pokryť aj miestnosti, do ktorých predtým neboli ethernet káble natiahnuté alebo zosilniť Wi-Fi signál presne na miestach, v ktorých dosah routera pokrivkáva. Celý princíp fungovania WPA9610 spočíva v posielaní dát pomocou modulovania elektrického signálu priamo v elektrickej sieti, takže mal by fungovať v takmer akýchkoľvek podmienkach.

Prvé dojmy a spracovanie

V moderne ladenom obale lesklo modrej farby sa nachádza všetko, čo ku správnej prevádzke tejto šikovnej súpravy budete potrebovať – jedno väčšie a jedno menšie zariadenie vhodné do zásuvky z lesklého bieleho plastu, dva LAN káble a pár brožúrok. Obe hlavné súčasti zariadenia prichádzajú v modernom dizajne bielej farby, ktorý sa dokáže ukryť ako v staršom byte, tak aj v ultramoderných obydliach. Niektoré časti súpravy majú lesklý povrch, dokonca na materiáli ladenom do bielej farby nie sú takmer vôbec viditeľné nečistoty, ako prach či odtlačky prstov. Trochu zamrzí, že menšia z dvoch krabičiek bude väčšinu času ukrytá pri routeri a druhá, objemnejšia a celkovo väčšia krabička, sa umiestni na cieľové miesto. Tento fakt je ale jednoducho a logicky vysvetliteľný tým, že je nevyhnutné vtesnať do cieľového zariadenia viac komponentov.

Určenie a funkcionalita

Na čo sa teda táto súprava používa a ako dokáže aj napriek svojej mierne vyššej cene ušetriť peniaze? Okamžite pri rozbaľovaní zariadenia a jeho spoznávaní som si spomenul na problém, ktorý nedávno riešil môj kolega. Býva v podnájme a v jednej z izieb nie je takmer žiadne pokrytie bezdrôtovým signálom, hoci používa výkonný router. Keďže ide o starší byt, ktorý nebol dlhšie rekonštruovaný, nie sú vo všetkých miestnostiach nainštalované LAN zásuvky. A vzhľadom na to, že ide o podnájom, nemôže si len tak dovoliť vŕtať do stien. Niekto s potrebou výkonného pripojenia a pokrytia by sa možno dokázal preniesť nad LAN kábel neesteticky natiahnutý krížom cez byt. Práve v takejto situácii je úplne vhodné použiť WPA9610. Po nainštalovaní dokáže nielen duplikovať a zosilniť Wi-Fi signál, ale ponúka aj priamy výstup pre LAN káble.

Inštalácia a jednoduchosť používania

Pri WPA9610 sa netreba báť žiadnej zložitej inštalácie, nastavovania a neprehľadných aplikácií, keďže TP-Linku zakaždým prináša používateľsky priateľské prostredie. Zariadenie je pripravené pracovať hneď po vybalení, ale jeho nastavenia, ako WiFi či LED svetielka, sa dajú upravovať ako cez webové rozhranie, tak aj cez aplikáciu dostupnú pre Andriod a iOS. Samotná inštalácia zariadenia spočíva v pripojení do zásuviek blízko routera, zapojenia kábla do menšej z krabičiek a spárovania súpravy. Po úspešnom spárovaní je možné väčšiu krabičku premiestniť takmer kamkoľvek v rovnakom elektrickom okruhu bez ohľadu na to, či ide o inú miestnosť, alebo poschodie a párovanie by malo byť stabilné. Treba sa ale vyvarovať viacerým nástrahám. Prvou z nich je nutnosť zapojenia zariadenia priamo do zásuviek v stene a nie do predlžovacích káblov, a to najmä nie tých s prepäťovou ochranou. Takisto sa nedočkáte správneho fungovania, pokiaľ zariadenie zapojíte napríklad do tej istej zásuvky, v ktorej je zapojená chladnička, práčka či iné výkonné zariadenia. Toto je dané hlavne celým princípom, na ktorom podobné zariadenia fungujú a moduláciou elektrického napätia v okruhu zariadenia. Ak sa v blízkosti objavia rušivé elementy, ako napríklad výkonné zariadenia či ochrana pred výkyvom prúdu, bude pripojenie prinajmenšom nestabilné, až nepoužiteľné.

Rýchlosti a pokrytie

Hoci sa WPA9610 na svojom balení pýši číslovkou 2000Mbps v spojení s prenosovými rýchlosťami, ide, ako pri väčšine sieťových zariadení, len o teoretický strop, ktorý by mali byť schopné dosahovať. Tak je to aj tu, hoci oproti predošlým generáciám 500 a 1200Mbps zariadení bude určite v rovnakých podmienkach toto zariadenie rýchlejšie. WPA9610 používa všetky tri drôty elektrickej siete a rýchlosťami preto naozaj poteší. Pri použití súpravy v jednej miestnosti nebol problém dosiahnuť rýchlosť 447 MB/s na 5.0 GHz pásme a takmer 93 MB/s pri 2.4 GHz. Pri káblovom pripojení sa rýchlosti mierne znížili na 419 MB/s. Po presunutí krabičiek na opačné konce domu, približne 20 metrov vzdušnou čiarou a určite viac v metráži kabeláže, klesla rýchlosť káblového pripojenia na 193 MB/s. Musím vám ale pripomenúť a zároveň vás varovať, že každá sieť je iná, a tak vo vašom obydlí môže WPA9610 dosahovať o niečo lepšie, ale na druhej strane aj horšie výsledky.

Naše hodnotenie

Dostupnosť internetu ako v káblovej, tak aj bezdrôtovej forme často závisí od množstva faktorov, či už ide o dostupnosť služieb samotných poskytovateľov, alebo dostatočne silný router. Čo ale robiť, ak vzniknú prekážky aj pri zvládnutí predošlých nástrah? Ak ste sa pri čítaní tejto recenzie našli v spomínanom scenári alebo máte chuť naozaj jednoducho rozšíriť pokrytie svojho obydlia, potom je toto zariadenie vyrobené práve pre vás.

Klady

 • stabilný prenos dát
 • obstojné rýchlosti
 • jednoduchá inštalácia
 • osvedčený výrobca

Zápory

 • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

TP-Link WPA9610 2000Mbps Powerline Kit 2017

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 140.5 / 123 mm
 • Výška: 77.5 / 68 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 48 / 30 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 140 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk