Trust GXT 860 Thura – Recenzia

Trust GXT 860 Thura – Recenzia

 

Prednedávnom ste si na našej stránke mohli prečítať recenziu myši Laban od spoločnosti Trust. K jej dizajnu, prevedeniu ani výkonu sme nemali žiadne väčšie výhrady a navyše nás prekvapila dobrým pomerom ceny a kvality. Tentoraz sme dostali možnosť testovať jej súrodenca z rovnakej línie hráčskej výbavy od Trust, klávesnicu GXT 860 Thura, ktorá dostala označenie semi-mechanická. Čo to ale presne znamená?

Spínače

Označenie semi-mechanická výrobca vysvetľuje ako spojenie jemnosti stláčania klávesov na bežnej klávesnici s pocitom a výzorom mechanických spínačov. Takáto informácia nás na úvod, ešte pred odskúšaním klávesnice, trochu zmiatla. Ide teda o mechanickú klávesnicu alebo bežnú  membránovú? Radi by sme vec uviedli na pravú mieru.

Thura je membránová klávesnica, no nedisponuje takými mechanickými spínačmi, aké poznáte. Klávesy totiž sedia na vlastných podkladoch a veľmi pripomínajú spínače nielen vizuálne, ale aj pocitovo a zvukmi. Pri prvom zapojení klávesnice Thura na nás zapôsobili dva vnemy – vizuálny a zvukový. Každé ťuknutie vydáva zvuk, a to pomerne ostrý, podobný zvukom modrých mechanických spínačov. Ak vám hlučnejšie ťukanie do klávesov neprekáža (alebo ho vyhľadávate podobne ako autorka recenzie), určite si Thuru nenechávajte doma len na hranie hier a vezmite ju do práce, kolegovia sa vám istotne „poďakujú“.

Odozva

Klávesy sú vyššie a klávesnica je po celej svojej dĺžke podsvietená. Má kovový základ, takže ak sa na ňu pozriete zboku, všimnete si, že každý jeden kláves v skutočnosti sedí na vlastnom vyvýšenom základe. V praxi to znamená, že majú klávesy určitý odpor, respektíve odozvu, preto sa môže zdať, že sa stláčajú o niečo ťažšie ako na bežnej klávesnici – a práve o to ide. Ak ste ešte s mechanickou klávesnicou nepracovali, chvíľku možno potrvá, kým si na Thuru zvyknete, ale po krátkom čase vám pravdepodobne do rúk sadne. Táto klávesnica sa dobre používa a odozva stláčania klávesov je okamžitá, čo oceníte najmä pri hraní hier. Vďaka tomu, že má každé písmenko svoj základ, nestáva sa, že by ste omylom stlačili iný kláves alebo dva naraz tak, ako pri membránových klávesniciach. Anti-ghosting systém zabezpečuje plnohodnotné stláčanie až 16 klávesov naraz. Pri testovaní Thury sme zaznamenali badateľné pískanie pri stláčaní spacebaru, pri ostatných klávesoch sa ale neobjavilo a je možné, že ide o chybu konkrétneho kusu klávesnice, ktorý nám bol poskytnutý na recenziu.

Praktickosť a pohodlie

Thura má kovový základ a váži 1341 gramov, takže ak ju budete držať na kolenách, po chvíli hrania vám môže jej hmotnosť prekážať. Odporúčame ju preto používať ako stolovú klávesnicu. Výrobca mal zjavne rovnaký zámer, pretože ku klávesnici dostanete oddeliteľnú podložku pod zápästia. Na spodnej časti základne sa nachádzajú malé pogumované plochy, ktoré klávesnicu držia na jednom mieste a zabezpečujú, aby sa nešmýkala. Okrem nich nájdete dole aj dve nožičky, ktoré môžete vyklopiť a zdvihnúť tak vrch klávesnice na podložke. Z tohto hľadiska je Thura celkom dobre prispôsobiteľná. Chýbala nám však možnosť ukryť kábel pod základňu, a tým regulovať, odkiaľ bude vyvedený – v bežnom rozložení je vyvedený na pravej strane zhora, asi v jednej tretine dĺžky.

Dizajn

Vyššie sme spomínali dva vnemy, ktoré tvoria prvý dojem klávesnice GTX 860 Thura – vizuálny a zvukový. Čo sa týka výzoru, určite vás už na prvý pohľad zaujme jej podsvietenie. To sa netýka len niektorých línií, pretože farebné svetlo vychádza priamo zo základne, presvecuje všetky znaky aj miesta medzi klávesmi a oddeľuje od seba jednotlivé časti. GTX 860 Thura nemá programovateľné RGB podsvietenie, farebná škála však obsahuje 6 rôznych farieb zakotvených v určitom poradí na základni. Primárny mód svietenia má základ v jednoduchom rôznofarebnom svetle, ale stlačením klávesu FN (funkcia) a čísel 1-9 sa zmení mód na rôzne druhy svietenia, blikania, pulzovania a dokonca na režim, pri ktorom sa po stlačení klávesu svetlo rozvlní do strán. Efekty sa dajú navyše aj spomaliť a zrýchliť kombináciou klávesov FN + Page Up a Page Down. V praxi je svietenie veľmi príjemné, neruší ani v tme a zároveň dostatočne presvecuje znaky, takže sú ľahko viditeľné. Samozrejme, svetlo sa dá vypnúť aj úplne, a to stlačením jedného, na to určeného, klávesu .

Design však nie je len o podsvietení. Rovnako dôležité je aj to, aké má klávesnica rozloženie a ako má usporiadané klávesy. Ako si môžete všimnúť na fotkách, okrem bežnej klávesnice s abecedou a znakmi má Thura vrchný rad multimediálnych klávesov, čo je v tomto sortimente úplne bežné, rovnako ako aj možnosť zablokovania Windows tlačidiel. Zvyšok znakov je rozvrhnutý už štandardne tak, ako sme zvyknutí z herných klávesníc.

Naše hodnotenie

GTX 860 Thura je semi-mechanická klávesnica, ktorá vyzerá, znie aj sa správa ako mechanická klávesnica, no napriek tomu jej základ tvorí membrána a nie mechanické spínače. Je samozrejmé, že takáto kombinácia prvkov nemusí vyhovovať každému a náročnejší hráči si, pravdepodobne, namiesto semi-mechaniky kúpia rovno mechanickú klávesnicu. Cena mechanických klávesníc sa však momentálne pohybuje na vyššej cenovej úrovni klávesníc, než je cena Thury, takže v tomto smere má Thura výhodu. Rozhodnutie, akú klávesnicu si kúpite, závisí od vašich preferencií a rozhodnutí, ale ak hľadáte hernú klávesnicu so spoľahlivým výkonom a odozvou, s efektným a žiarivým dizajnom, ktorá prináša zvuk a pocit mechanickej klávesnice, potom vám GTX 860 Thuru určite odporúčame.

Klady

 • odozva pri stláčaní kláves
 • zvuk a pocit ako pri mechanickej klávesnici
 • pekný a funkčný dizajn
 • kovová základňa s podložkou pod zápästia
 • krásne prispôsobiteľné podsvietenie

Zápory

 • väčší hluk ako pri bežnej klávesnici
 • chýbajúca možnosť nastaviť vývod kábla, je v jednej polohe

Informácie o produkte

Trust GXT 860 Thura 2017

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 452 mm
 • Výška: 40 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 213 mm
 • Hmotnosť: 1341 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 50 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Truat

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk