Archos Diamond Alpha - Recenzia

Archos Diamond Alpha - Recenzia

 

Selfie boom zďaleka neskončil a výrobcovia, medzi ktorých patrí aj spoločnosť Archos, si to patrične uvedomujú. Práve Archos priniesol v spolupráci s čínskym výrobcom Nubia na európsky trh model Diamond Alpha. Ten je určený pre používateľov, ktorí za žiadnych okolností nechcú prísť ani o jeden zaujímavý moment.

Balenie

Elegantnú bielu krabičku, v ktorej sa zariadenie dodáva, otvoríte ľahko vďaka úzkej štrbine oddeľujúcej vrchný diel od spodného. Precízny je aj spôsob rozmiestnenia príslušenstva v plastovej vaničke, v ktorej je vytvarovaný priestor pre každý jeden kus príslušenstva. Potešil aj fakt, že sa do balenia okrem nabíjacieho adaptéra s výstupným prúdom 1,5 Ampéra, USB-C káblu a nástroja na manipuláciu so SIM slotom dostali aj základné slúchadlá.

Dizajn a spracovanie

O dizajn a výrobu zariadenia sa postarala spoločnosť Nubia, ktorá sa už od svojho založenia prezentovala prémiovými zariadeniami a výnimkou nie je ani Archos Diamond Alpha. Kovové telo je spracované na jednotku a je odolné aj proti škrabancom. Musím sa priznať, že som smartfón mal nedopatrením celý deň v jednom vrecku spolu s kľúčmi. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som na ňom večer nenašiel ani jeden škrabanec, a to ani na prednej stene, ani na zadnej. Zadná stena obsahuje aj dvojicu fotoaparátov a čítačku odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená v ideálnej výške. Optika fotoaparátov mierne vystupuje z tela, ale oproti iným modelom je to stále v únosnej miere.

Spodná hrana môže zmiasť dvojicou otvorov, ktoré sa tvária ako stereo reproduktory, no v skutočnosti zvuk prehráva iba pravá strana a tá ľavá slúži len pre potešenie oka. Pochváliť však musím implementovanie USB Type-C konektoru a 3,5 mm jacku. Uznávam, že je nutné prejsť na modernejší spôsob prenosu zvukového signálu, ale nie za cenu toho, aby ste si boli nútení zaobstarať drahé bezdrôtové slúchadlá. Palec hore, Archos, resp. Nubia! Jedinú vec však predsa musím konštrukcii vytknúť, a to nekvalitné vypínacie a kolískové dvojtlačidlo regulácie hlasitosti. Ich mechanizmus nepôsobí práve kvalitným dojmom a mám obavy, že ich opotrebovanie bude jedným z hlavných dôvodov reklamácií.

Displej

Kvalita panelu je veľmi dobrá, no, bohužiaľ, nedostatok nastavení v systéme ho degraduje k tomu, aby zapadol medzi šedý priemer. Nie je možné nastaviť časovanie čítacieho módu, ktorý šetrí oči používatelia a ani samotné nastavenie na maximum nie je oproti konkurencii dostatočné. K ďalším nedostatkom patrí absencia podpory prebudenia smartfónu po poklepaní na displej a nespoľahlivá interpretácia postranných gest. Verím však, že tieto neduhy vyrieši aktualizácia softvéru.

Po hardvérovej stránke ale displeju nemám čo vytknúť. FullHD rozlíšenie je pre 5,2-palcový panel dostatočne jemné, farebné podanie je tiež veľmi dobré a poteší aj široký rozsah jasu, vďaka ktorému nie je problém smartfón používať, a to ako počas noci, tak aj pri silnom slnečnom žiarení.

Hardvér

Na úvod si uvedieme klasické štatistické údaje. Pohonná jednotka je zastúpená overenou klasikou smartfónov vyššej strednej triedy v podobe čipsetu Qualcomm Snapdragon 652, ktorý pozostáva z osemjadrového procesoru a grafického akcelerátoru Adreno 510. Sekundujú mu 4 GB operačnej pamäte, z ktorej sú po spustení dostupné zhruba 3 GB. Dostatok procesorového výkonu dokazujú syntetické benchmarky – tie grafické však nepotešia milovníkov hier. Netvrdím, že si Archos Diamond Alpha neporadí ani s Angry Birds, ale nejde o model určený na plnohodnotné hranie.

Čítačka odtlačkov prstov umožňuje autentifikáciu na základe piatich odtlačkov, ale jej kvalita je doslova mizerná. Nepodporuje skenovanie obrysov prstu a v konečnom dôsledku je nutné prst priložiť v identickej polohe ako pri skenovaní. Ak ho priložíte nesprávne, smartfón vás o tom nijakým spôsobom neupozorní a v kombinácii s ukrutne pomalou autentifikáciou väčšina používateľov prejde na iný spôsob zabezpečenia.

Konektivita

Práve konektivita býva achillovou pätou rebrandovaných čínskych smartfónov iných výrobcov. To ale nie je prípad Archosu Diamond Alpha, ktorý má podporu pre 800 MHz a 1800 MHz pásmo LTE sietí, ktoré sa u nás používajú. Z ďalších bezdrôtových technológií je dostupná WiFi s podporou rýchleho štandardu 802.11ac, Bluetooth vo verzii 4.2 a GPS. Ako bonus je prítomné FM rádio, ktoré nebýva štandardom ani u vlajkových lodí.

Softvér

Operačný systém reprezentuje Android vo verzii 6.0 Marshmallow, ktorý je doplnený o grafickú nadstavbu NubiaUI. Nejde síce o najnovšiu verziu systému Android, no Nubia si naozaj poctivo plní domáce úlohy a systém pravidelne aktualizuje. Počas troch týždňov testovania ku mne dorazili štyri aktualizácie, ktoré obsahovali nielen bezpečnostné, ale aj optimalizačné aktualizácie. Vyriešili sa nimi mnohé problémy, ako občas nestabilné používateľské prostredie alebo dlhé časy načítania niektorých aplikácií, ako napr. Facebook alebo Spotify.

Po spustení vás síce prekvapí pár predinštalovaných aplikácií, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nepoužijete, našťastie sa však dajú odinštalovať aj bez root prístupu. Výbava systémových aplikácií je bohatá a ak nie ste práve náročný používateľ, z obchodu Play si maximálne stiahnete aplikácie rôznych sociálnych sietí.

V systéme sa nachádza aj niekoľko čudne vyriešených interakčných situácií. Napríklad po kliknutí na notifikáciu vás systém nepresunie do danej aplikácie, pretože vám dá najprv na výber z dvoch možností, ktoré zobrazí pod obsahom notifikácie. V systéme sú niektoré aplikácie nastavené tak, aby ich multitasking automaticky neukončil, takže to musíte urobiť manuálne. To sú ale len malé výhrady k systému, ktorý vám inak bude slúžiť spoľahlivo.

Fotoaparát

Hlavným lákadlom pri kúpe tohto modelu sú fotoaparáty. Predný fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx je určený najmä pre milovníkov selfie záberov a potenciálnych vlogerov, no nepoteší ani jednu vymenovanú skupinu. Spoločným menovateľom je veľmi zlé zaostrovanie, ktoré ani v dobrých svetelných podmienkach nie je presné a v tých horších svetelných podmienkach je navyše aj veľmi zdĺhavé.

Kvalita zadnej dvojice kamier je na tom už lepšie a výsledné fotografie sú vcelku vydarené. Na tých, ktoré boli zachytené v horšom svetle, je však mierne znateľný šum, za negatívum to ale nemôžem označiť. Poteší aj široká paleta módov v aplikácii a aj fajnšmekri si prídu na svoje v "Pro" móde. Majú k dispozícii nastavenie ISO, dĺžku expozície či vyváženie bielej.

Výdrž

Nadpriemernú výdrž sľubuje 2950mAh batéria a výsledky po dvojtýždennom používaní to potvrdzujú. Aj pri náročnejšom používaní a využívaní predovšetkým mobilných dát sa batéria dostala ku kritickým 20 percentám až na konci druhého dňa. Celkový dojem kazí len pomalé nabíjanie, ktoré je kvôli nízkemu výstupnému prúdu z adaptéra (1,5 A) pomerne dlhé – konkrétne 2 hodiny a 33 minút. Na druhej strane, batéria sa príliš nezahrieva, čo je určite len dobre.

Naše hodnotenie

Premrhaná príležitosť. Jedine tak by sa dal charakterizovať Archos Diamond Alpha, ktorý vás nesklame dielenským spracovaním, odladeným operačným systémom a skvelou výdržou, no na druhej strane sa budete čudovať, akých začiatočníckych chýb sa výrobca dopustil. Takmer nepoužiteľný snímač odtlačkov prstov, minimum nastavení displeja a predná kamera, ktorá sa pretransformovala z najväčšieho tromfu zariadenia na najväčšiu slabinu – to všetko uberá modelu Diamond Alpha z celkového hodnotenia jednu hviezdu.

Klady

 • skvelé spracovanie
 • dostatočný výkon
 • odladený operačný systém
 • vynikajúca výdrž

Zápory

 • pomalý a nepresný snímač odtlačkov prstov
 • nedostatok nastavení displeja a nespoľahlivé čítanie gest
 • nízka kvalita prednej kamery

Informácie o produkte

Archos Diamond Alpha

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Hmotnosť: 155 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 299 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Archos

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk