MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC - Recenzia

MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC - Recenzia

Procesory, ktoré sa vynorili z jazera kávy, známeho aj ako Intel Coffee Lake, sa už nejaký čas udomácnili v počítačoch. Dobrý procesor však bez kvalitného základu nič neznamená. Tým základom je matičná doska, a preto nie je žiadnym prekvapením, že pre nové Intel Core procesory prišla na trh naozaj veľká ponuka rozličných dosiek s chipsetom Z370. Tentoraz k nám na testovanie zavítal kúsok značky MSI, ktorý na papieri, respektíve na stránkach výrobcu, sľubuje uspokojenie všetkých túžob bežných aj náročnejších hráčov.

Celé meno testovanej dosky znie MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC, ako si už mohli pozornejší čitatelia vyvodiť z názvu recenzie. Čo je ale na tejto doske zaujímavé? Oplatí sa ju kúpiť aj napriek tomu, že jej cena sa značne približuje k hranici 200 eur? A čo znamená prípona AC za jej menom? Tomuto všetkému, ale i ďalším veciam sa budem venovať v nasledujúcich riadkoch.

Obal a jeho obsah

Prvý dojem z produktu už ako zvyčajne vytvára jeho obal, ktorý tiež slúži ako ochrana počas prepravovania a skladovania. V MSI to, samozrejme, dobre vedia, a preto vyzerá balenie moderne, najmä v kombinácii čierneho podkladu a farebných detailov. Na zadnej strane krabice sa nachádza, ako je už pri takýchto produktoch zvykom, prevažná väčšina informácií, ktoré môžu potenciálneho zákazníka zaujímať. Vnútro obalu sa tiež neodlišuje od normy. Matičná doska je uložená v antistatickom obale na vyvýšenej plošinke z kartónu. Pod ňou sa ale ukrýva veľké množstvo zaujímavých komponentov a bonusov. Bežné súčasti, ako sú SATA 6 GB/s káble, kryt zadného IO, niekoľko brožúrok či nálepiek na označenie káblov a DVD s drivermi sa v balení nachádzajú tiež. Okrem toho poteší aj vysokorýchlostný SLI HB mostík, Wireless AC karta s USB 2.0 káblom a WIFI anténami a takisto RGB LED Y-rozdeľovač či káble kompatibilné s JRAINBOW a Corsair RGB LED.

Prvé dojmy a spracovanie

Doska pôsobí na prvý pohľad kvalitne, hoci môjmu oku akosi nesedí zladenie chladiča VRM a MOSFET s jej ostrými uhlami a hranatými konektormi určenými pre komponenty. Ak však odhliadneme od subjektívnych názorov na dizajn, je nutné uznať, že je veľmi príjemné vidieť kovom vystužené miesta na osadenie RAM-iek či vrchné dva PCIe porty. Kryt vrchného M.2 SSD slotu poteší hráčov a počítačových nadšencov, ktorí majú v pláne kupovať výkonné SSD-čko, nakoľko aj kvalitné kúsky majú tendenciu dosahovať vyššie teploty, ktoré nie sú z dlhodobého hľadiska pre bezpečnosť dát práve ideálne. Celková estetika dosky je však viac-menej neutrálna, čo určite poteší a osloví širšie spektrum zákazníkov. Pre tých, na dizajn náročnejších, však výrobca osadil dosku RGB LED podsvietením, vďaka ktorému je možné jej výzor prispôsobiť aj extravagantnejším kombináciám komponentov. Pre mňa osobne síce podsvietenie na doske nebolo dostatočne silné, ale ak máte (alebo plánujete mať) v skrinke iné zdroje svetla, je fajn, že doska sa s nimi nebude biť, pretože správne doplní ich farebnú atmosféru.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Z370 GAMING PRO CARBON AC po stránke internej pripojiteľnosti ponúka dva M.2 sloty (z toho jeden s chladičom), dva USB 2.0 a dva 3.0 porty, šesť SATA 6Gb/s portov, 4 DIMM sloty pre DDR4 RAM a 6 x PCIe (z toho tri x1 a tri x16 fungujúce s rýchlosťami x16/x0, x8/x8 a spodným s rýchlosťou x4). Zadný panel ponúka PS/2 pre klávesnicu/myš, dva USB 2.0 porty, DisplayPort, HDMI, USB 3.1 typ C, USB 3.1 typ A, štyri USB 3.0 porty, 1Gbit LAN port a 7.1 audio výstupy s pozlátenými konektormi a S/PDIF out. Oba M.2 sloty zdieľajú rýchlosti so SATA portami, takže pred inštaláciou je najlepšie konzultovať manuál pre optimálne rýchlosti bez obmedzení. Pre milovníkov podsvietenia sa na doske nachádza viacero možností pripojenia LED pásov či iného hardvéru od rozličných výrobcov. Dedikovaný port pre JCORSAIR, určený špecificky pre produkty od spoločnosti Corsair, sa nachádza vo vrchnej časti, blízko RAM-iek, ale okrem neho je na doske prítomný aj výstup pre adresovateľné LED zariadenia. VRM na tomto modeli sú v konfigurácii fáz 8+2 a používajú dvojnásobný počet MOSFET-ov na fázu a zdvojovač pre iGPU. To ocenia nadšenci taktovania i napriek tomu, že riešenie chladenia nie je najlepšie a pri vyšších taktoch určite odporúčam ich aktívne chladenie alebo aspoň nasmerovanie ventilátora ich smerom. O káblové pripojenie k internetu sa stará NIC od Intelu s označením i219v ponúkajúce 1Gbit pripojenie. O ovládanie bezdrôtového Wi-Fi signálu a Bluetooth sa stará Intel 8265 Wireless AC ovládač, ktorý sa nachádza na priloženej PCIe karte. USB 3.1 na zadnom paneli kontroluje ASMedia ASM3142 v spolupráci s ASMedia ASM1543, ktorý dohliada na správnu prevádzku USB 3.1 typ-C portu. O zvyšné, dôležité IO, ako sú PS/2 port, ovládanie ventilátorov či monitorovanie hardvéru, sa stará Nuvoton NCT6795D.

Taktovanie

Jednou z veľkých výhod Z370 chipsetu a väčšiny nových Coffee Lake procesorov je ich jednoduché taktovanie. Táto doska bola testovaná s procesorom Intel Core i5-8600K, s ktorým som mal to potešenie zoznámiť sa už pár mesiacov pred príchodom MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC. Dostať procesor zo základného taktu 3.6 na vyššie čísla bola otázka len niekoľkých minút a nakoniec som zakotvil na stabilných 5.1 GHz pri 1.29 V. Či už sa rozhodnete taktovať v UEFI, ktoré je v podaní MSI pod menom AMI UEFI naozaj prehľadné a pritom plné možností od výmyslu sveta, alebo priamo z operačného systému cez MSI Extreme Tuning Utility, taktovania sa už netreba obávať. Napriek tomu je však nutné stále myslieť na dostatočné chladenie procesora a pri tejto doske aj MOSFET-ov a VRM.

Softvér a vychytávky

Výhodou matičných dosiek v porovnaní s notebookom od niektorých značiek je možnosť vybrať si softvér, ktorý si na počítač nainštalujete. Pri niektorých mobilných zariadeniach, aj pri tých od MSI, je zvykom nájsť počítač už z výroby zaprataný nepotrebným softvérom, ktorý iba spomaľuje zapínanie a celkovú prevádzku. Tu si ale človek môže vybrať presne to, čo potrebuje a po vyskúšaní môžem srdečne odporúčať minimálne aplikáciu Mystic Light, ktorou sa dá ovládať podsvietenie nielen samotnej dosky, ale aj kompatibilných komponentov, ako napr. grafických kariet, RAM-iek, LED pásikov či chladičov procesora. Okrem toho si z MSI stránky určite stiahnite CPU-Z, ak ho ešte v počítači nemáte. Ak hľadáte aplikáciu pre jednoduché nastavovanie rýchlostí ventilátorov a mierne taktovanie RAM-iek a procesora, potom nepohrdnite ani programom MSI Command Center. Jednou z hlavných vychytávok tejto dosky je ale posledná časť v jej mene, ktorú prezentuje spojenie písmen „AC”. To znamená, že okrem matičnej dosky je v balení aj Wi-Fi a Bluetooth PCIe karta podporujúca štandard 811.2ac schopná prenosových rýchlostí až 867 Mbps. Silné a stabilné bezdrôtové pripojenie určite uvítajú hráči bez možnosti káblového pripojenia, alebo tí, ktorí svoj stolový počítač berú na LAN párty či iné akcie.

Galéria

Naše hodnotenie

MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC je takmer perfektná doska. Ponúka z každého rožka troška a mala by uspokojiť potreby nielen bežných hráčov, ale aj náročnejších nadšencov. V spojení s Wi-Fi a Bluetooth kartou je skvelou voľbou pre mobilnejšie založených používateľov. Ak by sa vám ale až tak nepozdávala jej cena a nezáleží vám na bezdrôtovom pripojení, je možné zaobstarať si ju vo verzii bez označenia „AC” na konci jej názvu, vďaka čomu ju získate, teda aspoň podľa predajcu, o 20 až 30 eur lacnejšie. Pri taktovaní na vyššie rýchlosti si ale dajte pozor na horúce komponenty dodávajúce prúd do procesora.

Klady

 • neutrálny dizajn
 • vyvážené možnosti pripojenia
 • možnosti taktovania
 • kvalitný zvuk
 • vystužené RAM a PCIe sloty
 • viacero šikovných aplikácií
 • jeden z najlepších UEFI BIOS-ov na trhu

Zápory

 • mierne vyššia cena oproti konkurencii
 • vyššie teploty VRM a MOSFET-ov pri taktovaní

Informácie o produkte

MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC 2018

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 243 mm
 • Výška: 304 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 190 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC
 • Procesor: Intel Core i5 – 8600K Coffee Lake
 • Pamäť: Adata XPG Spectix D40 DDR4 32 GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: Adata XPG Gammix S10 512 GB M.2
 • Grafická karta: MSI GeForce GTX 1070 Ti 8 GB
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650 W
 • Skrinka: NZXT S340
Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk