MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming - Recenzia

MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming - Recenzia

1080p hranie je pre herných nadšencov stále menej zaujímavé. Samozrejme, pre niektoré akčnejšie zamerané hry je menšie rozlíšenie a veľké FPS lepšou voľbou, ale stále viac hráčov siaha po monitoroch s 1440p a 4K rozlíšením, na ktorých vyzerajú moderné tituly naozaj fantasticky. Dostatočný výkon pre naozaj kvalitný zážitok bol ale doteraz pre bežných ľudí bez hlbokých peňaženiek tažko dosiahnuteľný. Aj preto prišla NVIDIA s novou kartou, cenovo a výkonovo usadenú medzi mainstreamom a úplnou špičkou. Na otestovanie sa k nám dostala karta GTX 1070 Ti od spoločnosti MSI a my sme, samozrejme, neodolali a poriadne ju odskúšali v obľubených hrách a testovacích programoch.

NVIDIA sa pri karte 1070 Ti rozhodla pre celkom zvláštny krok a preto majú všetky dostupné modely od rozličných výrobcov rovnaké parametre, teda aspoň čo sa jadra, pamäte a počiatočných taktov týka. Takisto zakázali výrobcom triediť GPU jadrá a ponúkať kvalitnejšie, či tie s väčším potenciálom za väčšie sumy. To ale neznamená, že sú si všetky karty rovné. Rôzni výrobcovia pristupujú k rozloženiu PCB a chladeniu komponentov inak a tak je takmer isté, že príplatok za drahšie modely sa odrazí ako na nižších teplotách, tak aj na vyššom výkone. MSI na Slovensku momentálne ponúka tri verzie tejto karty, základnú Aero s chladením typu “blower”, o niečo drahšiu Armor s dvojicou normálnych ventilátorov a Gaming, ktorá ponúka chladenie Twin Frozr VI a viacero bonusov navyše.

Obal a jeho obsah

Kto už grafické karty od MSI s chladením typu Twin Frozr videl, akoby videl všetky. Balenie je ladené v čierno/červenej s občasnou zelenou pripomínajúcou, že táto karta je od NVIDIA. Vnútri sa v ďalšej vrstve tentokrát čierneho kartónu a mäkkej peny nachádza samotná karta. Tá je, čo sa veľkosti týka, naozaj rozmerná, takže s jej dĺžkou takmer 28 centimetrov treba počítať hlavne pri menších skrinkách. Ani po stránke váhy nejde o žiadneho drobca, keďže ručička váhy sa zastaví na 1075 gramoch. K tomu určite prispel pomerne veľký chladič, ale aj kryt karty, ktorý zahaľuje inokedy odkryté plošné spoje. Väčšia váha pri grafických kartách ale takmer vždy indikuje lepšie schopnosti na poli chladenia, takže hmotnosť neberiem ako mínus. Okrem toho sa v balení nachádza CD s ovládačmi, používateľská príručka, vcelku pekný komiks s návodom na inštaláciu karty a pár nálepiek, ktorými si môžu hráči ozdobiť skrinku či izbu.

Technické špecifikácie

V 1070 Ti sa nachádza jadro GP104-300, ktoré sa s číslami 2432-152-64 (Shader Units, TMU, ROU) naozaj približuje výkonu jadra GP104-400 nachádzajúcom sa v kartách GTX 1080. Tie majú pre porovnanie počty jednotiek 2560-160-64. Kde sa 1070 Ti od 1080-ky odlišuje už viac, je vyrovnávacia pamäť, ktorá je stále staršieho typu GDDR5 namiesto GDDR5X pri vyšších radách. Šírka pamäťovej zbernice je stále 256bit, čo znamená, že pretaktovanie pamäte aspoň o 300 MHz karte naozaj pomôže dosahovať lepšie výsledky. O napájanie sa stará jeden 6-pinový a jeden 8-pinový konektor a jej bežný maximálny výkon je 180 wattov. To znamená, že pri výbere tohto modelu je najlepšie spárovať ho s kvalitným zdrojom, ktorý má výkon aspoň 500 wattov.

Chladenie a taktovanie

Chladič Twin Frozr si za posledných pár rokov prešiel viacerými vylepšeniami a posledná verzia s označením VI, teda 6, ponúka naozaj schopný základ, ktorý aj dobre vyzerá. Na tejto karte znamená Twin Frozr VI dva Torx 2 ventilátory, ktorých špecializovaný tvar je presne navrhnutý pre čo najefektívnejšie odstraňovanie tepla, Zero Frozr funkciu, keď sa jeden či oba ventilátory pod určitou teplotou vôbec netočia, a takisto si čiastočne na svoje prídu aj milovníci RGB podsvietenia. Chladenie podobne ako aj taktovanie zvládnu používatelia v rokmi osvedčenom programe MSI Afterburner, ktorý pre jeho šikovnosť často používajú hráči aj pri iných značkách kariet. Pri tejto karte sa mi bez väčších problémov podarilo pretaktovať jadro o 200 MHz a pamäť o slušných 500 MHz. Určite by sa dalo ísť ešte o trochu vyššie, ale potom už stúpala teplota príliš vysoko, čo znamenalo hlučnejšie vetranie. Ak máte vyššiu odolnosť voči hluku alebo kvalitne odvetrávanú skrinku, potom bude taktovanie karty dobrou možnosťou ako jednoducho zvýšiť jej výkon o desať či viac percent.

Softvér a vychytávky

Okrem spomínaného programu MSI Afterburner sa ku karte oplatí stiahnuť aj celkom šikovnú utilitku MSI Mystic Light. Dá sa ňou ovládať podsvietenie nielen na podporovaných grafických kartách od MSI, ale aj iných komponentoch ako matičných doskách či pamätiach RAM. Program je naozaj prehľadný, hoci pre niektorých hráčov by sa určite hodila aj možnosť zmeniť jazyk na iný ako anglický. Čo ma pri skúšaní a prezeraní karty až tak nepotešilo, je ale fakt, že na karte je v RGB LED prevedení len predné logo s drakom a názvom spoločnosti. Spodok karty, kde sa nachádzajú červené pásiky, dokáže svietiť iba na červeno. Pri inštalácii do skrinky NZXT H400i v modrom prevedení sa teda bitka farieb nedala vyriešiť inak ako vypnutím spodného podsvietenia. V iných skrinkách, respektíve pri ich lepšom farebnom zladení ale nebude spodné podsvietenie v červenej farbe až tak prekážať.

Testovanie

Grafická karta ale nemôže len dobre vyzerať alebo si držať nízke teploty. Jej hlavným účelom je, samozrejme, vykresľovať čo najviac obrázkov za sekundu, a preto si táto karta prešla hrami Metro: Last Light Redux, Rise of the Tomb Raider, Middle Earth: Shadow of Mordor, Total War: Warhammer či Bioshock Infinite. Okrem toho bola otestovaná aj programami Unigine Heaven, Valley a 3DMark Firestrike. Nakoniec si môžete pozrieť aj graf s teplotami a hlukom, ktoré boli počas testovania a bežnej prevádzky namerané.

Galéria

Naše hodnotenie

GTX 1070 Ti ešte viac vyplňuje potenciálne medzery na trhu s grafickými kartami. Na hernom poli na túto kartu nemá AMD odpoveď ani s drahšími modelmi RX Vega 56 či 64. Výkon jadra GP104-300 sa dá zohnať aj lacnejšie, ceny kariet 1070 Ti začínajú už pod 500 eurami. Podľa výsledkov ale chladenie Twin Frozr VI, ktoré nielen dobre vyzerá, ale udržuje kartu vo veľmi príjemných teplotách pri minime hluku, za tých pár desiatok eur naozaj stojí. Pokiaľ sa vám teda zdajú bežné 1070-ky už príliš slabé a zastarané a na 1080-ku či 1080 Ti nemáte financie, od teraz dokáže NVIDIA uspokojiť aj váš záujem.

Klady

 • dizajn
 • výkonné chladenie
 • možnosti pretaktovania
 • RGB LED
 • solídny výkon v 1440p

Zápory

 • RGB LED len predného loga

Informácie o produkte

MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming 2017

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 279 mm
 • Výška: 140 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 42 mm
 • Hmotnosť: 1075 g
 • Farba: Čierna/Červená
 • Orientačná cena: 535 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC
 • Procesor: Intel Core i5 – 8600K Coffee Lake
 • Pamäť: Adata XPG Spectix D40 DDR4 32 GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: Adata XPG Gammix S10 512 GB M.2
 • Grafická karta: MSI GeForce GTX 1070 Ti 8 GB
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650 W
 • Skrinka: NZXT S340
Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk