Genesis RX85 RGB - Recenzia

Genesis RX85 RGB - Recenzia

 

Existujú drahé mechanické klávesnice s vychytávkami od výmyslu sveta od renomovaných značiek. No v posledných rokoch sa začali objavovať aj lacnejšie mechanické klávesnice od menej známych výrobcov. Teraz pomaly prichádza čas, keď sa nové mená natoľko udomácnili na trhu, že si dovoľujú ponúkať aj kúsky dizajnom, funkciami, či cenou konkurujúce ustáleným menám. Od spoločnosti Genesis sme už mali v redakcii lacnejšie herné periférie, ktoré síce neohúria prehnanou kvalitou či dizajnom, ale na poli funkčnosti a hlavne prívetivej ceny je im málokedy čo vytknúť. Pôvodnú mechanickú klávesnicu Genesis RX85 sme už mali možnosť vyskúšať. Teraz prichádza jej dúhový brat, ktorý ponúka podobné telo s viacerými vylepšeniami.

V recenzii pôvodnej RX85 sa kolega vyjadril, že jeden z mála nedostatkov, ktoré klávesnica má, je jediná farba podsvietenia. Ako už názov tohto kúsku môže napovedať, po novom je v ponuke podsvietenia celé spektrum dúhy.

Obal a jeho obsah

Samotný obal oproti verzii s jednoduchým podsvietením neprešiel príliš veľkými zmenami. Balenie je stále moderné a ladené v čiernej a červenej farbe, tentokrát je však na prednej strane jasne dané najavo, že ide o RGB verziu, a to ako farebnou príponou za menom produktu, tak logom inzerujúcim PRISMO RGB podsvietenie. Na prednej strane sa po novom nachádza aj informácia o použitých spínačoch. V tomto prípade išlo o Brown, teda hnedé spínače, ale uvítal by som trošku väčšiu úprimnosť uvedením, že ide o Kailh spínače a nie o kvalitnejšie Cherry. Keďže je ich výzor takmer totožný, niektorí záujemcovia si môžu v obchode myslieť, že ide o CherryMX. Informácia, že spínače sú značky Kailh, sa ale nachádza viditeľne na zadnej strane, čiže tento marketingový ťah nemožno brať ako úmyselné zavádzanie zákazníkov. Zaujímavosťou je tiež fakt, že už nejde o produkt značky „Natec Genesis“, ako to bývalo pri starších výrobkoch, ale na obale už svieti len meno Genesis. Klávesnica je bezpečne uložená vo vnútornom kartónovom obale, chránená na koncoch nárazníkmi z mäkkej peny, vďaka čomu sa netreba báť menej opatrných kuriérov či prenosu. Vnútri sa okrem samotnej klávesnice nachádza používateľská príručka a odnímateľná opierka rúk, ktorá sa prichytáva magneticky.

Prvé dojmy a spracovanie

Telo klávesnice je z dvoch hlavných materiálov. Spodná časť, opierka a klávesy sú z plastu, ale vrchná časť je z hliníka, čo klávesnici pridáva na kvalitnom pocite. Klávesy sú vyrábané, ako to už pri podsvietených kúskoch býva, systémom doubleshot injection, čo znamená, že sa z nich nikdy neošúpu nápisy, keďže tie sú z priehľadného plastu zapusteného do čierneho tela kláves. Ku klávesnici je dodávaná aj odpojiteľná podložka na dlane, ktorú na mieste držia vcelku silné magnety. Týmto prevedením by sa mohlo inšpirovať aj množstvo známejších značiek, keďže ide o naozaj funkčný a jednoduchý systém. Povrch podložky je z plastu príjemného na dotyk, no po používaní je na ňom vidieť mastnotu či iné znečistenie z rúk.

Vizuál, materiál a rozvrhnutie

Rozvrhnutie klávesnice je tradičné až na menšiu nepríjemnosť, ktorou je jednoriadkový Enter, na čo si bude množstvo ľudí musieť zvykať. Inak sa na klávesnici nachádzajú všetky dôležité tlačidlá ako Win, FN či tlačidlo fungujúce ako pravý klik myšou, ktoré sú umiestnené na už tradičných miestach. V pravom hornom rohu sa ale vedľa otočného gombíka na ovládanie hlasitosti (ktorého stlačenie úplne stlmí zvuk) nachádzajú ešte dve zaujímavé tlačidlá. Prvé uzamkne Windows klávesu, aby náhodou nedošlo k jej stlačeniu v nesprávny okamih pri hraní, a druhé prepína módy podsvietenia. Podsvietenie sa síce dá ovládať aj cez softvér, ale je fajn, že jednotlivé módy sa dajú prepínať aj bez jeho inštalácie na akomkoľvek počítači.

Postrehy z používania

Na RX85 mi mierne chýbala možnosť nastaviť si jej sklon na vyšší uhol, keďže nožičky majú iba jednu polohu, ktorá zadnú časť zdvihne len o pár milimetrov, ale tento nedostatok sa dá vyriešiť jednoducho. Čo by som ešte uvítal, by bolo podsvietenie gombíka hlasitosti, možno aj so zakomponovaním stupnice, ktorá by indikovala momentálne nastavenie, keďže pri operačných systémoch starších ako Windows 10 a 8 nie je pri otáčaní priamo vidieť meniace sa hodnoty. Kde mi ale riešenie podsvietenia naozaj prekážalo, sú indikátory zapnutia kláves NUM a CAPS lock a uzamknutie Windows klávesy. Biele LED diódy, ktoré v týchto indikátoroch sú, by sa totiž dali použiť možno aj na denné svietenie na aute. Tento problém nie je nič, čo by nevyriešila centrofixka alebo kúsok lepiacej pásky, ale keď už je ku klávesnici dodávaný softvér na ovládanie podsvietenia a makier, pridať doňho možnosť vypnúť indikátory by bola podľa môjho názoru naozaj jednoduchá.

Softvér

Čo sa samotného softvéru týka, jeho objavenie mi trvalo oveľa dlhšie, ako by som rád priznal. Moje hľadanie ma totiž takmer vždy zaviedlo na stránky originálnej klávesnice RX85, ktorá disponuje len jednou farbou a softvér preto neponúka žiaden. Adresu na stiahnutie som ale nakoniec našiel a po inštalácii programu (ktorá bola v Čínskom, alebo inom ázijskom dialekte) som si mohol vychutnať síce nie perfektné, ale vcelku používateľsky použiteľné prostredie v angličtine. Mrzí ma tiež, že som sa nedopátral k tomu, ako podsvietiť každú jednu klávesnicu inou farbou, lebo pri vlastnom „custom“ režime podsvietenia som mohol vyberať len z dvoch farieb. Možno ale ide o limitácie pamäte a vďaka tomuto obmedzeniu je možné na klávesnici nastaviť vlastný režim s dvoma farbami a mať ho v pamäti klávesnice aj na inom počítači bez nutnosti inštalovať softvér.

Galéria

Naše hodnotenie

Genesis ako značka pomaly ukazuje, že si trúfa aj na známe mená na poli herných periférií. RX85 RGB s cenou okolo 80 eur už nepredstavuje tú najlacnejšiu možnosť ako sa dostať k mechanickým spínačom, ale vďaka zakomponovanému RGB podsvieteniu, samostatnému gombíku na ovládanie hlasitosti a ďalším vychytávkam ide o jednu z najlepších klávesníc v pomere ceny a výkonu. Pokiaľ dokážete prehrýzť jednoriadkový Enter, menší uhol zdvihu na nožičkách, nie príliš vybavený softvér a dokážete si svojpomocne poradiť so silne svietiacimi LEDkami indikátorov, potom môžeme RX85 iba odporúčať.

Klady

 • kvalitný dizajn
 • pomer cena/výkon
 • obstojné klávesy a spínače
 • dobre prevedené RGB podsvietenie
 • jednoduchá Plug&Play prevádzka

Zápory

 • nižšie nožičky
 • jednoriadkový Enter
 • silno svietiace kontrolky
 • mierne slabší softvér

Informácie o produkte

Genesis RX85 RGB 2017

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 449 mm
 • Výška: 210 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 36 mm
 • Hmotnosť: 885 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 81 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk