Genesis Rhod 110 - Recenzia

Genesis Rhod 110 - Recenzia

 

Genesis Rhod 110 patrí medzi ľahké membránové modely štandardnej veľkosti. Možno ste sa už vopred pozreli na cenu. Áno, je až taká lacná, a pritom oproti obyčajným klávesniciam ponúka herné funkcie.

Vzhľad a konštrukcia

Okraj konštrukcie okolo klávesov je pomerne úzky, a tak minimalizuje celkovú veľkosť. Tento okraj je olemovaný sýto červeným plastovým zakončením. Trochu to oživuje celkový vzhľad, ktorý by bol bez tohto prvku celkom fádny. Je tu však jedno pozitívne „ale“. Vzhľad si môžete oživiť v podstate aj sami. V balení totiž nájdete aj červené klávesy WASD a šípky, ktorými môžete nahradiť predinštalované čierne. Navyše si môžete funkcie týchto dvoch skupín zameniť pomocou klávesovej skratky. To môže byť výhoda v hrách, ktoré to neumožňujú, no vy ste zvyknutí na jeden z týchto spôsobov ovládania pohybu.

V oblasti protišmykovej výbavy tú nájdete dve klasické gumové podložky, ktoré klávesnici príliš nebránia kĺzať sa po stole. Bez ohľadu na to, či sú zadné nožičky vysunuté, alebo nie. Pokiaľ ste povahovo pokojnejší, bude vám to stačiť. No ak pri hrách energicky štucháte do klávesov a na stole nemáte protišmykovú podložku, môže sa vám sem-tam pohnúť.

Konštrukcia je celoplastová a obsahuje klasické tri signálne LED. Popisy klávesov sú vytvorené laserovou metódou, ktorá má zabrániť ich skorému zotieraniu používaním. Numerická časť tu nechýba, no slovenské popisy klávesov na Rhod 110 svoje miesto nenašli. Rovnako ako pri príbuzných modeloch od Genesis aj klávesy v strednej časti sú ergonomicky mierne naklonené od používateľa a spodný rad sa zvažuje smerom k nemu. Oboje oceňujeme. Zjednodušuje sa tým totiž používanie vzhľadom na vysoký zdvih, ktorý klávesy majú.

Funkcie

Podsvietenie je to, čo by klávesnica potrebovala ako soľ. Pri večernom hraní, alebo pri tvorbe textu by aj skúsený používateľ ocenil aspoň jednofarebné podsvietenie s fixne stanovenou intenzitou. Spomínané vymeniteľné farebné klávesy a svetlo monitora v tomto smere trochu pomáhajú, no nie je to celkom to isté. Na druhej strane oceňujeme, že výrobca model neukrátil o niektoré funkcie aktivovateľné klávesom Fn v kombinácii s funkčnými klávesmi v hornom rade. Máme na mysli napr. spúšťanie mailového klienta, webového prehliadača či funkcie na riadenie prehrávania skladieb.

Nechýba ani možnosť uzamknúť kláves Windows, aby ste si ho počas hrania nechtiac nestláčali. Možno viete, že anti-ghosting je funkcia, ktorú nevidíte, no herná klávesnica by ju mala obsahovať. Systém zabezpečí, že Rhod 110 zaznamená simultánne stlačenie viacerých klávesov a v hre budú zaznamenané presne tak, ako by mali. V tomto prípade ide o trochu oklieštenú zónovú verziu, ktorá je obmedzená na 19 v hrách najpoužívanejších klávesov.

Milovníci popíjania nápojov popri hraní si tu tiež prídu na svoje. Klávesnica obsahuje anti-spill systém, ktorý zabezpečí, že sa membrány klávesov nedostanú do kontaktu s prípadne rozliatou tekutinou. Tá je odvedená von z konštrukcie na to určenými kanálikmi. Ide však o bežné nechcené rozliatie, kúpanie sa vo vani s klávesnicou radšej do večerného programu nezaraďujte.

Naše hodnotenie

Genesis Rhod 110 je lacné a jednoduché riešenie pre nenáročných či menej majetných hráčov. Okrem tichých membránových klávesov prináša funkcie ako blokovanie klávesu Windows, anti-ghosting a ochranu proti poliatiu tekutinou. Dizajn nie je nijako zvlášť pútavý, no dá sa trochu oživiť výmenou klávesov na ovládanie smeru v hrách za priložené červené. Nič sa však nedá robiť s absenciou podsvietenia, ktorá zaváži najviac. Na druhej strane bude Rhod 110 asi hlavne v rukách mladých hráčov aktívnych najviac cez deň. Keby vám tento prvok chýbal, odpočítajte si od hodnotenia jednu hviezdičku. V konečnom dôsledku zdôrazníme, že ide o klávesnicu, ktorú kúpite doslova za pár eur, takže jej orientáciu na hernú sféru treba len oceniť.

Klady

 • ľahká konštrukcia
 • laserom popísané klávesy
 • anti-ghosting a blokovanie klávesu Windows
 • odolnosť proti vode
 • veľmi tichý chod
 • zameniteľné funkcie WASD a šípok
 • príjemne nízka hmotnosť
 • pomer ceny a úžitku

Zápory

 • slabé protišmykové podložky
 • vysoký zdvih klávesov
 • absencia podsvietenia a slovenských popisov

Informácie o produkte

Genesis Rhod 110 2017

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 452 mm
 • Výška: 15 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 35 mm
 • Farba: čierna/červená
 • Orientačná cena: 7 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Natec/Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk