Genesis Cobalt 300 - Recenzia

Genesis Cobalt 300 - Recenzia

 

Herná výbava môže byť pre hráča veľmi drahá záležitosť. Je pravda, že ak neinvestujete, nedostanete dobrú kvalitu? Spoločnosť Genesis nám sadou Cobalt 300 ukázala, že to tak vôbec nemusí byť.

Balenie obsahuje klávesnicu, myš, podložku a headset. Preto sa hodí, hlavne ak vybavujete nový počítač alebo plánujete kompletnú výmenu starších periférií.

Klávesnica

Keď sa pozriete na klávesnicu z tejto sady, skonštatujete, že patrí k väčším kúskom a pôsobí drahším dojmom, než v skutočnosti je. Niečo podobné môžeme povedať aj o ostatných zariadeniach zo sady Cobalt 300. Dizajn klávesnice vyniká serióznosťou, ale zároveň aj dynamikou. Matnou protišmykovou povrchovou úpravou ladí so slúchadlami a myšou. Na prvý pohľad poteší aj priestor na podopretie zápästí.

Ak ide o možnosti a funkcie, nenájdete tu nič nadbytočné. Funkcie horných klávesov, napríklad systémovej hlasitosti, či spúšťania webového prehliadača a mailového klienta, prepínate pomocou klávesu Fn. Nechýba ani blokovanie klávesu Windows. Asi najviac však poteší trojfarebné podsvietenie s nastaviteľnou intenzitou, ktorú si prispôsobíte aktuálnej potrebe, napríklad typu spustenej hry, či množstvu svetla v miestnosti. Oceňujeme slovenské popisy klávesov a relatívne tichý chod (ide o membránový typ). Na druhej strane nás trošku sklamalo, že na klávesy treba vyvíjať silnejší tlak, ako je bežné, no dá sa na to rýchlo zvyknúť. Anti-ghosting nájdete tiež, síce nie celoplošný, ale týka sa najčastejšie používaných devätnástich klávesov.

Veľmi dobré sú protišmykové podložky, vďaka ktorým klávesnica pevne drží svoju pozíciu na stole a nepohne sa ani pri silnejšom zatlačení. Veľkou výhodou sú odtokové kanály na odvedenie tekutiny, ktorou by ste ju mohli nechtiac obliať.

Myš s podložkou

V sade nájdete aj myš, ktorá je ladená do tmavosivej až čiernej farby a jej povrch je pogumovaný. Nie je veľmi drsný, ale v ruke sa nešmýka. Klzáky sú tri. Sú pomerne rozmerné, no mohli by byť o niečo hladšie. Podložka ich trochu brzdí, aj keď celkovo si rozumejú v podstate dobre. Hrúbka podložky je primeraná, použitý motív pôsobí seriózne a obšívka okrajov by mala zabezpečiť dlhšiu životnosť. Pri podložkách sú totiž okraje najzraniteľnejšie.

Za kolieskom, ktoré je príjemne tiché, sa nachádza tlačidlo na zmenu rozlíšenia senzora. Má päť stupňov a pracuje do 3200 dpi. To vám bude stačiť aj na monitory slušných rozmerov. Pri teste sme skúšali tretí stupeň (2500 dpi) a 27“ FHD monitor. Nenastal žiadny problém a vyššie stupne by určite postačili aj na väčšie uhlopriečky a rozlíšenia. Musíme pochváliť praktickú funkciu podsvieteného loga v zadnej časti, ktorú nemajú všetky herné myši. Pri zmene rozlíšenia senzora sa mení farba loga, takže budete vedieť, akú citlivosť máte aktuálne zvolenú. Síce sa vám zobrazuje aj na monitore, no takto ju uvidíte aj bez softvéru. Ak si zapamätáte, ktorá farba vám v ktorej hre vyhovuje, značne to uľahčuje proces nastavovania.

Na ľavej strane myši sú dve programovateľné tlačidlá, ich stláčanie výrobca prisúdil palcu pravej ruky. Ak hrávate ľavou rukou, symetrické tvarovanie myši vám bude vyhovovať, ale programovateľné tlačidlá budete môcť ovládať len malíčkom. Kábel je dostatočne dlhý a nechýba mu ochranné opletenie, takže by mal mať dlhú životnosť. Ako sme už naznačili, koliesko je relatívne tiché, no tlačidlá myši sú pomerne hlučné.

Zo stránky výrobcu si môžete stiahnuť šikovný softvér, ktorý by ste čakali skôr od drahších modelov. Umožňuje meniť význam tlačidiel, parametre snímača, rýchlosť scrollovania a niekoľko ďalších funkcií. Okrem toho môžete vytvoriť až päť konfiguračných profilov, makrá a ľubovoľne nastavovať už spomínané RGB podsvietenie. Za tento softvér výrobcovi tlieskame.

Headset

Slúchadlá, ktoré sú súčasťou Cobalt 300, majú plastovú konštrukciu. V modeloch, v ktorých mostík nie je spevnený kovom, je potenciál životnosti o niečo znížený. Na druhej strane je vďaka plastovej konštrukcii nízka aj celková hmotnosť. Dizajn pôsobí dynamicky a oživujú ho podsvietené motívy, ktoré plynulo menia farbu.

Výplň mostíka, ktorý sa bude dotýkať vašej hlavy, je príjemne mäkká. O náušníkoch však nemôžeme tvrdiť to isté. Výplň pod koženkou nie je veľmi mäkká a celkový komfort headsetu je preto iba priemerný. Poteší vás však mikrofón, ktorý síce nie je odnímateľný, no aspoň sa vám nestratí (áno, občas sa prihodí aj takáto situácia) a je dobre ohýbateľný.

Na zadnej strane ľavého náušníka nájdete dobre fungujúce koliesko na nastavovanie hlasitosti. Kábel je dostatočne dlhý, chráni ho opletenie a zaujímavé je, že koncovky headsetu sú dvojaké. Okrem koncoviek jack 3,5 mm tu nájdete tiež USB. Koncovky slúchadiel a mikrofónu sú pritom oddelené, takže sa pripojíte aj k zariadeniam, ktoré majú rovnako rozdelené porty.

Zvuková charakteristika je asi najväčšia výhoda týchto slúchadiel. Majú nečakane kvalitný zvuk a dobré vykreslenie frekvenčných pásiem. Basová časť zvukového spektra je trochu tvrdá a zvýraznená. Pri hernom headsete je to však v poriadku a stretávame sa s tým často. Páčia sa nám dostatočne ostré výšky a čistá reprodukcia. Ani pri pomerne vysokej hlasitosti sa nemusíte obávať skreslenia zvuku. Slúchadlá si poradia skvele.

Galéria

Naše hodnotenie

Ak by ste čakali, že ide o sadu pre nenáročného hráča, veľmi by ste sa mýlili. Genesis Cobalt 300 je výborná kombinácia výbavy, ktorá uspokojí aj náročnejších jednotlivcov. Dizajn periférií nepôsobí lacno a potešiť vás môže protišmyková povrchová úprava. Klávesnica má výhodu v nastaviteľnom viacfarebnom podsvietení, myš si obľúbite pre šikovný softvér, podložka by vám mala vydržať dlhý čas a slúchadlá vás oslovia prekvapivo kvalitným zvukom. Nevýhody vidíme v nutnosti silnejšieho stláčania klávesov, headset má rezervy v oblasti komfortu a myš má trochu hlučnejšie tlačidlá. Ak ste to ešte neurobili, pozrite sa na cenu celej sady. Ani my sme neverili vlastným očiam, že je taká lacná.

Klady

 • nastaviteľné podsvietenie klávesnice
 • kvalitný zvuk slúchadiel
 • vysoko prispôsobiteľná myš so softvérom
 • obšívaná podložka
 • kompletné „kombo“ periférií
 • skvelý pomer ceny a úžitku

Zápory

 • klávesnica vyžaduje silnejší tlak na klávesy
 • konštrukcia slúchadiel nie je veľmi komfortná

Informácie o produkte

Genesis Cobalt 300 2018

 • Kategória: Ostatné
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 42 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Natec/Genesis

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk