ADATA XPG Storm RGB - Recenzia

ADATA XPG Storm RGB - Recenzia

 

Výkonný hardvér. Všetci ho chcú, niektorí ho aj skutočne vlastnia. Iba malá skupina ľudí ale naozaj vie, akú dôležitú úlohu zohráva správne chladenie. Samozrejme, o nutnosti chladiť procesor a grafickú kartu je napísaných snáď trilión článkov a natočených milión videí. Chladenie sa však so zvyšujúcim výkonom netýka iba týchto dvoch komponentov. Pre trend posledných rokov, keď sa cena naozaj výkonných SSD diskov, a hlavne vo formáte M.2 približuje možnostiam bežných smrteľníkov, je možno práve správne chladenie SSD-čiek najčastejšie neriešeným problémom. To sa ale môže v budúcnosti nejednému používateľovi vypomstiť a aj preto sa na trhu objavili viaceré riešenia, ktoré by sa mali postarať o dlhú životnosť všetkých SSD diskov. Jedným z najzaujímavejších je to od spoločnosti Adata a jeho meno, XPG Storm RGB, sľubuje prinajmenšom zaujímavú funkcionalitu.

Kto by to bol ešte pred pár rokmi povedal! Aj tie najvýkonnejšie počítače najväčších herných šialencov sa pred piatimi či desiatimi rokmi držali pravidla, že čiernou farbou alebo rôznymi odtieňmi šedej a béžovej sa nič nepokazí. Na procesore vrčal jeden malý ventilátor a niektoré grafické karty aktívne chladenie ani nemali. Čoraz viac ale prevláda presvedčenie, že každý jeden počítačový komponent musí ponúkať minimálne nejakú formu podsvietenia, hoci najlepšie je priamo RGB, čiže možnosť vyberať si z celého spektra dúhy. A takisto je nutné pre vysoký výkon aj tieto komponenty chladiť. XPG Storm RGB sa pokúša spojiť tieto dva svety do jedného.

Obal a jeho obsah

Balenie všetkých novších produktov z radu XPG sa drží štandardnej čiernej farby s veľkým logom XPG a na prednej strane sa nachádza popis základných funkcií a pár doplnkových informácií v monochromatickom prevedení je na strane zadnej. To zaujímavé sa ale, ako vždy, ukrýva vnútri. Tým mám, samozrejme, na mysli samotný XPG Storm RGB, ktorý predstavuje spojenie hliníkového chladiča a krytu so zabudovaným mikro ventilátorom. Nakoľko ide o podsvietený komponent a navyše s ventilátorom, sú v balení aj dva káble na pripojenie ku matičnej doske alebo k zdroju a jedna redukcia z molex na 3-pin kábel. Okrem toho je už v balení len pár skrutiek na uchytenie.

Prvé dojmy, vizuál a spracovanie

Ako prvé musím prezradiť, že XPG Storm nevyzerá zle. Ponúka moderný dizajn, hoci jeho oblejšie krivky pri zapnutom podsvietení nemusia pasovať do každého počítača. Ale oproti tomu, ako vyzerajú podaktoré M.2 SSD-čka od rešpektovaných výrobcov, je to naozaj veľmi veľký krok správnym smerom. Ja som XPG Storm testoval priamo na M.2 SSD disku Adata XPG Gammix S10, tiež známeho ako Adata SX7000, ktorého recenziu si môžete prečítať tu, ale aj na takomto peknom kúsku dokázal XPG Storm vyriešiť jeden menší, no stále otravný estetický problém. Chladič na tomto špecifickom SSD-čku je totiž po nainštalovaní do počítača hore nohami. A nie že by som trpel nejakou obsedantno-kompulzívnou poruchou, ale vedomie, že je niečo v počítači naopak, hoci by byť nemuselo, mi pár nocí nedalo spať. XPG Storm inak pôsobí veľmi kvalitným dojmom. Na spodnej hliníkovej časti, ktorá dolieha na samotný disk, je nalepený špeciálny materiál, ktorý je používaný aj pri chladení komponentov grafických kariet a mal by zabezpečiť spoľahlivú výmenu tepla z disku do chladiča. Inštalácia je otázkou niekoľkých skrutiek a zapojenia káblikov do tých správnych konektorov. Osobne ale odporúčam tento chladič inštalovať na čistú matičnú dosku bez prekážajúcej grafickej karty či iných komponentov.

Podsvietenie a schopnosti chladenia

XPG Storm už na obale hrdo hlási podporu rozličných programov od rôznych výrobcov. Nemal by preto byť problém meniť farby či režimy podsvietenia s Asus AURA SYNC, MSI Mystic Light Sync alebo aj s Gigabyte RGB Fusion. V informáciách na stránke výrobcu sa spomína, že podporované by mali byť aj ďalšie programy, ako napríklad Asrock RGB LED, ale pred kúpou odporúčam upraviť si prieskum kompatibility. Osobne som všaknemal problém meniť podsvietenie ani cez Mystic Light, ktorým ovládam grafickú kartu od MSI, ani cez RGB Fusion, ktorý sa stará o svetielka na matičnej doske. Pravdou ale je, že pokiaľ by XPG Storm slúžil iba ako podsvietený kryt na M.2 SSD-čka, bola by jeho cenovka mierne nad 20 eur privysoká. V Adata ale sľubujú znížiť teploty diskov až o 25% oproti bežným pasívnym chladičom alebo na diskoch bez chladičov. Na to bolo treba vytiahnuť zo zásuvky tepelnú sondu a odskúšať, ako sa veci majú v rôznych scenériách. O vyťaženie disku sa postaral program CrystalDiskInfo a teploty boli merané so základným pasívnym chladičom, bez neho a s aktívnym chladením v podaní XPG Storm. Výsledky, ktoré na jednej strane príjemne potešili ukázaním funkčnosti aktívneho chladenia a na druhej strane poukázali na jeho potenciálnu potrebu, si môžete prezrieť v grafe nižšie.

 

Naše hodnotenie

Počítačové komponenty odchádzajú pre rôzne príčiny. Zlé napájanie, inštalácia či, nedajbože, poškodenie vodou sa spomínajú najčastejšie. Vysoké teploty ale pri životnosti komponentov zohrávajú tiež veľmi dôležitú rolu. Pri meraní teplôt na disku Gammix S10 by ma teploty pod 70°C veľmi netrápili. Treba ale myslieť na to, že tento disk sa nachádza v nadmieru dobre chladenej zostave a takisto nepatrí medzi tie najvýkonnejšie, či teplo sálajúce kúsky. Preto, keď už máte alebo plánujete minúť stovky eur za výkonné M.2 SSD, je lepšie si jeho šťastné fungovanie bez strachu zo straty dát či jeho funkčnosti poistiť týmto šikovným a dokonca dobre vyzerajúcim produktom za pár desiatok eur.

Klady

 • moderný dizajn
 • RGB podsvietenie
 • množstvo podporovaných RGB programov
 • dobré výsledky chladenia

Zápory

 • oplatí sa len pre výkonné SSD disky

Informácie o produkte

ADATA XPG Storm RGB 2018

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 81,5 mm
 • Výška: 24,55 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 23,1 mm
 • Hmotnosť: 27,8 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 23 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk