TP-Link M7310 - Recenzia

TP-Link M7310 - Recenzia

Možno sa to iba zdá, no moderný človek je takmer neustále na cestách. Pracovné cesty, dovolenky, výlety. A na všetkých týchto dobrodružstvách je stále viac a viac dôležité stabilné pripojenie k internetu. Samozrejme, moderné smartfóny toho zvládnu už viac ako dosť, no výkon antén a stabilnosť pripojenia už akosi nie je ich primárnym určením. Čo robiť, ak sa ocitnete niekde, kde je slabšie pokrytie, alebo čo ak so sebou smartfón nemáte?

S dobrým telefónom nie je problém ostať pripojený nielen v meste, ale aj na menej dostupných miestach. Stačí si ale vybehnúť len trochu vyššie do hôr a stabilný internet sa stáva históriou. Antény drvivej väčšiny moderných smartfónov jednoducho nie sú stavané na používanie so slabým signálom. Pri smartfónoch sa do popredia oveľa výraznejšie dostali prvky, akými je pekný displej, silný procesor či perfektný foťák. Netreba ale zúfať. Na trhu existujú mobilné routery, ktoré sa dokážu popasovať aj s horšími podmienkami, a preto sme pre vás otestovali model TP-Link M7310.

Obal a jeho obsah

Už vzhľad balenia naznačuje kompaktnosť tohto zariadenia. Vnútri jednoduchého obalu ladeného do bielej sa nachádza router a pod ním viacero brožúrok, adaptér Nano SIM kariet na formát Micro SIM a jeden Micro USB kábel. Trošku prekvapí absencia nabíjačky, ale nakoľko ide o mobilné zariadenie, ktoré bude vo väčšine prípadov zdieľať nabíjačku s telefónom alebo bude nabíjané z powerbanky, nejde o veľkú stratu.

Prvé dojmy a spracovanie

Router je z väčšej časti pokrytý šedou gumou, ktorá sa príjemne hodí do ruky, no na vrchnej časti sa nachádza pliaga moderných zariadení - lesklý čierny plast ukrývajúci malý, no stále dostatočný displej o rozmeroch 1,4 palca. Veľkosť M7310 naozaj poteší, nakoľko sa stratí vo vrecku aj mierne obtiahnutých nohavíc. Spodná strana je vcelku jednoducho odnímateľná a ukrýva vymeniteľný batériu s kapacitou 1800 mAh spolu s miestom na SIM kartu a Micro SD kartu do kapacity 32 GB, z ktorej môže byť obsah zdieľaný na všetky pripojené zariadenia.

Inštalácia a softvér

Router samozrejme nebude fungovať bez nainštalovanej SIM karty, ktorá podporuje mobilné dáta. Ako som už ale napísal, dostať sa k slotu na SIM kartu a SD kartu je jednoduché a po osadení SIMky, zaklapnutí batérie a krytu je možné zariadenie jednoducho zapnúť jedným z dvojice tlačidiel na prednej strane. Na správne fungovanie a nastavenie je ale potrebný smartfón s nainštalovanou aplikáciou tpMiFi. Jej inštalácia zbehlejšiemu používateľovi na smartfónoch s operačným systémom Android či iOS nezaberie viac ako pár minút, no nastavenie samotného routeru bude už mierne ťažší oriešok. Najprv je potrebné zadať PIN ku SIM karte a potom poprechádzať všetky menu a možnosti, aby bolo možné využívať všetky možnosti a schopnosti zariadenia. Pokiaľ plánujete brať tento router so sebou na cesty či na dovolenku, určite sa na jeho nastavenie pozrite v pohodlí domova, kde nevadí, že perfektné nastavenie vám bude trvať 10 či 30 minút, aby ste náhodou nemali problémy s nastavovaním práve vo chvíli, keď budete internet naozaj potrebovať.

Použiteľnosť

M7310 podporuje všetky najnovšie mobilné siete a aj LTE - na Slovensku ešte nie perfektne rozšírené. Avizované rýchlosti až do 150 Mb/s pri sťahovaní a až do 50 Mb/s pri nahrávaní a podpora dual band WiFi by mali uspokojiť aj toho najnáročnejšieho používateľa. Rýchlosti sú ale dané hlavne vašim operátorom a pokrytím. Ja som si s ním vybehol do Malých Karpát, kde sú sporadicky hluché miesta a na ktorých majú smartfóny problémy nájsť čo i len normálny signál na telefonovanie. Keď som sa konečne v jednom z takých miest ocitol, potešil ma fakt, že M7310 ukazovala 3 paličky signálu oproti môjmu smartfónu, ktorý bol bez signálu už iba smart a nie toľko fónom. Aj na mieste, z ktorého by som ťažko telefonoval, som nemal problém browsovať po Facebooku, či pozrieť si video z Youtube. Rýchlosťami v meste sa M7310 viac menej vyrovnáva rýchlostiam smartfónov, no práve v odľahlejších miestach bez silného pokrytia zažiarili jeho silné antény určené špecificky na toto použitie. Poteší aj výdrž batérie, ktorá bola schopná vytvárať hotspot viac ako 9 hodín, no pre tých, ktorí by potrebovali neustále pripojenie, je možné zariadenie pri používaní dobíjať priamo z powerbanky, nabíjačky či iného zariadenia.

Naše hodnotenie

TP-Link M7310 je šikovným spoločníkom na cesty či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Základné nastavovanie síce môže zabrať nejakú tú chvíľku, ale potom funguje už bezchybne a routeru sa darilo nachádzať signál aj tam, kde sa iné zariadenia tvárili, že žiaden signál nie je. Pri cestách do zahraničia je bežné kupovať si lokálnu SIM kartu s dátami, a tú využívať na browsovanie  s týmto routerom bude takáto kombinácia naozaj šikovná. Mierne však odrádza cena, za ktorú sa M7310 predáva. Takmer 100 eur totiž nie je nízka suma, a preto môžem toto zariadenie odporúčať len osobám, ktoré si sú isté, že možnosť pripojiť množstvo zariadení a nájdenie signálu v slabšom pokrytí naozaj využijú.

Klady

 • kompaktný dizajn
 • výkon v slabšom pokrytí
 • podpora najmodernejších sietí
 • takmer 10 hodinová výdrž a možnosť dobíjať powerbankou

Zápory

 • cena

Informácie o produkte

TP-Link M7310 2018

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 98,5 mm
 • Výška: 60,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 16 mm
 • Farba: Čierna/Šedá
 • Orientačná cena: 95 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk