TP-Link Archer T4UH AC1200 - Recenzia

TP-Link Archer T4UH AC1200 - Recenzia

 

Bezdrôtový adaptér v bežných stolných počítačoch sa radí skôr medzi výnimky. Avšak pri notebookoch, tabletoch a iných mobilných zariadeniach by sme si už život bez WiFi nedokázali predstaviť. Tak prečo by sme sa mali obmedzovať pri stolných počítačoch? Samozrejme, už prvá časť názvu, teda „stolný” napovedá, že ide v drvivej väčšine prípadov o zariadenie so stálym miestom, ku ktorému by nemal byť problém natiahnuť LAN kábel a používať počítač bez problémov. Čo ale robiť, ak sa kábel natiahnuť nedá? A navyše, ak vnútri počítača nie je miesto na separátnu PCIe kartu s WiFi adaptérom?

WiFi adaptéry sa nepredávajú iba v PCI verzii do vnútra počítača, ale dajú sa kúpiť aj USB prijímače. Niektoré vyzerajú ako väčší USB kľúč a iné, hlavne tie výkonnejšie, už dostávajú formu samostatnej krabičky pripojiteľnej cez USB kábel. TP-Link Archer T4UH AC1200 patrí do tej druhej kategórie a sľubuje rýchlu bezdrôtovú konektivitu.

Obal a jeho obsah

Vnútri krabičky staršieho dizajnu, na ktorý sme si už mohli v posledných rokoch pri TP-Link zariadeniach zvyknúť, sa ukrýva neveľký biely kváder. Okrem neho v balení nájdete mini CD s drivermi, neodpustiteľné brožúrky a jeden metrový kábel. Ten je zakončený usb 3.0 Micro B koncovkou a mal by zaručiť prenosové rýchlosti dát až do 5 Gbps čiže 625 MB/s.

Prvé dojmy a spracovanie

Router pôsobí mierne zastaranejším dojmom. Predsa len, za posledné dva roky sa dizajn vo všeobecnosti posunul na inú úroveň. Oba boky ukrývajú dve polohovateľné antény a pri rozloženom stave router nepôsobí príliš rozptyľujúcim dojmom, takmer by sa dalo povedať, že vyzerá milo. Na prednej strane sa priamo nad USB koncovkou nachádza jediné tlačidlo na celom routeri, ktorým sa dá zapínať či vypínať WPS, teda šifrovanie posielaných dát.

Inštalácia a použiteľnosť

Vzhľad produktu by však nemal na funkcionalite nijako vplývať. Pri tomto zariadení hovoríme o schopnosti prijímať a vysielať signály na 2,4 GHz a 5,0 GHz pásme. AC1200 v mene produktu značí teoretické maximálne rýchlosti až 867 Mbps na 5,0 GHz a 300 Mbps na 2,4 GHz pásme. V bežnom živote sa tieto rýchlosti dajú dosiahnuť len málokedy. Čo sa týka inštalácie, v prvom rade mierne zamrzí priložený kábel, ktorého dĺžka nebude pre každého zákazníka dostačujúca. A vďaka použitej koncovke Micro B len málo ľudí nájde doma dlhšiu náhradu. Druhé mierne zaskočenie nastalo po pripojení k počítaču, keď bolo nutné drivery nainštalovať na počítač manuálne a nezvládol sa o ne postarať samotný Windows 10. Inštalácia by ale nemala byť žiadnym veľkým problémom a aj bežní používatelia ju zvládnu za pár minút.

Po úspešnom nainštalovaní sa T4UH tvári ako normálny sieťový adaptér a pripojenie na akúkoľvek WiFi sieť je otázkou niekoľkých kliknutí a potenciálneho zadania hesla.

Testovanie a rýchlosti

Pri rýchlostiach treba v prvom rade poznamenať, že zariadenie treba zapojiť do USB 3.0 portu, inak nikdy nedosiahne maximum, na aké je konštruované. Pri testovaní vo vzdialenosti 4 metrov od stacionárneho routeru obstál T4UH obstojne a vďaka rýchlosti 98 Mbps na 2,4 GHz pásme a 283 Mbps na 5,0 GHz, dokáže utiahnuť bežné DSL, vDSL či aj základný optický internet. Počas bežného používania, keď signál z routeru prechádzal cez jednu stenu, sa nanešťastie párkrát objavila nestabilnosť signálu a pripojenie na pár sekúnd vypadlo, kým sa neobnovilo nanovo. Nie som si istý, či to bolo prekážkou medzi routerom a prijímačom, alebo či ide o softvérovo/hardvérový problém samotného zariadenia. Takisto si nie som istý, či by sa tento problém neobjavil aj pri iných kúskoch či používateľoch. Stále ale išlo o takú nepríjemnosť, ktorá by mi pri dlhodobom používaní dokázala strpčiť život.

Naše hodnotenie

Pokiaľ nemáte možnosť pripojiť počítač káblom k routeru a nemáte ani možnosť, či chuť inštalovať do svojho počítača sieťovú kartu, potom sú pre vás riešením práve USB prijímače. Archer T4UH AC1200 je jedným z nich, no neočarí ani dizajnom, ani stabilnými či výkonnými rýchlosťami. Za 40 eur sa takisto dajú kúpiť aj normálne Access Point zariadenia s mierne lepšími parametrami. Pokiaľ vám však stačí iba malá krabička s jedným káblom, dokáže Archer T4UH AC1200 uspokojiť vašu potrebu bezdrôtového pripojenia.

Klady

 • kompaktné rozmery
 • obstojné rýchlosti
 • striedmy dizajn

Zápory

 • menšia nestabilnosť pripojenia
 • cena približujúca sa k normálnym access point zariadeniam

Informácie o produkte

TP-Link Archer T4UH AC1200 2018

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 90 mm
 • Výška: 68 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 16,8 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 40 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk