Fractal Design Define R6 Tempered Glass Edition - Recenzia

Fractal Design Define R6 Tempered Glass Edition - Recenzia

 

Väčšina ľudí si pri zmienke o Švédsku predstaví mrazivé počasie, hokej a možno ešte megaznačku Ikea. Fajnšmekri z počítačového prostredia ale dobre vedia, že Švédsko je domovom jedného z najlepších výrobcov počítačových skriniek a príslušenstva – Fractal Design. Vzhľad a dizajn produktov z pera tejto spoločnosti v sebe takmer vždy snúbi funkčnosť s nenápadnosťou a jednoduchosťou používania, či už ide o chladenie, doplnky alebo práve o skrinky. Trh s počítačovými komponentmi sa však v posledných rokoch pohol mierne odlišným smerom. Niektorí hráči si myslia, že pokiaľ v počítači aspoň polovica komponentov nežiari a nemení farbu podľa priania, nejde o správny produkt. Fractal Design a jeho nová vlajková loď Define R6 sa snaží presvedčiť ich o opaku. A pokiaľ bude RGB podsvietenie naozaj nutné, tak im aspoň trochu vyjsť v ústrety.

Predošlá generácia s menom Define R5 prišla do obchodov ešte v roku 2014 a neprekvapuje nás, že je po štyroch rokoch, aj vďaka svojej kvalite, stále v predaji. Avšak hráči a profesionáli sa, samozrejme, dožadovali vylepšenia, a tak v decembri minulého roka svetlo sveta uzrela generácia Define R6. Tá sa, podobne ako R5, vyrába vo viacerých prevedeniach. Momentálne sú v ponuke dve verzie. Prvá je úplne uzavretá vo farbách čiernej, bielej a metalickej čiernej bez priehľadného bočného okna. Druhá verzia ponúka celý ľavý panel z tvrdeného skla tiež v rovnakých farbách. Prémiové skrinky si už nemôžu dovoliť ponúkať akrylátovú bočnicu, a tak nie je sklo žiadnym prekvapením. Práve vďaka obrovskému priehľadnému panelu by mala R6 vyhovovať striedmym profesionálom, ale aj bláznom do podsvietenia podobnému žiare vianočného stromčeka.

Obal a jeho obsah

Skrinka prišla už tradične v kartónovej krabici. Jej zovňajšok hneď poukazuje na vzhľad skrinky (na prednej strane) a na možnosti upravenia podľa svojich predstáv (na zadnej strane). Vnútri je skrinka chránená na čelných stranách tvrdým polystyrénom a navyše mäkšou penou na strane, kde je nainštalovaná bočnica z tvrdeného skla, čo v dnešnej dobe pretekárskych kuriérov a poštárov treba naozaj oceniť.

Prvé dojmy a spracovanie

Po odstránení obalov sa naskytá pohľad na masívnu skrinku, ktorej rozmery napovedajú o jej hlavnom určení. Define R6 definitívne nie je produktom pre ľudí, ktorí doma nemajú dostatok miesta a ktorí sa snažia natesnať čo najviac vecí do čo najúspornejšieho priestoru. To však neznamená, že Define R6 neponúka múdre rozvrhnutie, hoci tomu sa budem venovať až neskôr. Spracovanie zvládol Fractal Design zase raz špičkovo, a to sa týka kvality aj použitých materiálov. Prázdna skrinka nie je sama o sebe veľmi ľahká, ale to len vypovedá o robustnosti a zameraní na dlhú životnosť. Na hmotnosti skrinke nepridáva ani materiál na odhlučnenie. Je použitý na všetkých väčších paneloch, samozrejme, okrem sklenenej bočnice.

Vizuál a materiál

Fractal Design je značka, ktorá sa pri skrinkách vždy držala striedmejšieho, neokázalého dizajnu. Zo všetkých skriniek, ktoré má táto spoločnosť v ponuke, má len malé percento z nich inú farbu ako čiernu či bielu a takmer všetky sa držia osvedčeného vzhľadu jednoduchého kvádra. Čo Fractal Design neponúka v rámci extravagantného dizajnu, to ešte väčšmi vynahrádza na vnútornom rozložení, kvalitnom prevedení a po novom aj na modulárnosti. Kovové šasi je (na rozdiel od niektorých lacnejších modelov od konkurencie) pevné aj bez nainštalovaných bočníc a na celej skrinke sa mi nepodarilo nájsť ani jednu ostrú hranu ani na kove, ani na plastových súčastiach, čo je naozaj príjemným prekvapením. Neraz sa mi stalo, že pri práci na počítačoch som vďaka skrinkám (aj od naozaj renomovaných značiek) nemohol pokračovať, kým som nakrátko nenavštívil lekárničku a nezaplátal si porezané prsty leukoplastom. R6-ka ponúka okrem kvalitnej stavby aj nadmieru dobrú ochranu proti prachu. Predné čelo, celá vrchná časť aj spodok sú osadené jednoducho prístupnými filtrami, ktoré sa raz za čas oplatí vyčistiť. Odmenou za túto starostlivosť bude, pri správnom osadení ventilátorov, oveľa chladnejšie fungujúci počítač s dlhšou životnosťou.

Rozvrhnutie

Samotné vnútorné rozloženie R6-ky prešlo veľkou zmenou oproti predošlej generácii a aj oproti iným skrinkám od tohto výrobcu. Gamesite testovačka s Intel platformou si dlhšiu dobu užila v naozaj rozmernej skrinke Define S Window, no vždy mi pri nej mierne prekážal odkrytý zdroj a horšie možnosti upratania káblov. Define R6 ponúka kryté „podpalubia”, kam sa ukryje zdroj a aj drvivá väčšina káblov, či už tých zo zdroja, alebo iných, prepájajúcich disky s matičnou doskou a iné komponenty. Takisto je veľmi dobre riešená pravá strana skrinky, pretože tá pri modeloch s podobne veľkými rozmermi často zíva prázdnotou a pýta si napríklad rezervoár s pumpou zákazkového vodného chladenia. V R6-ke je pravá strana zakrytá kovovým krytom, za ktorým sa normálne ukrývajú disky. Keďže som už ale spomínal modulárnosť, celý tento kryt sa dá zo skrinky jednoducho odmontovať a odkryté miesto môžu pokojne zaujať aj komponenty vodného chladenia. Nakoľko sa o chladenie procesora v bežnej konfigurácii Gamesite testovačky stará AIO vodné chladenie, ostal panel na svojom mieste a výsledný pocit z počítača je tak oveľa lepší a kompletnejší, než aký by bol s odkrytým miestom zívajúcim prázdnotou. Takto máte možnosť do skrinky osadiť až jedenásť 3,5 palcových diskov a dva 2.5 palcové disky na zadnú stranu panela držiaceho matičnú dosku. Inak skrinka ponúka všetky osvedčené vymoženosti moderných produktov. Od jednoduchej inštalácie zdroja vďaka odnímateľnej časti, na ktorý sa najprv zdroj pripevní (v tomto prípade bolo iba logické, že sme siahli po výkonnom kúsku Fractal Design Edison M 750 s hodnotením 80 Plus Gold), cez skvelé možnosti upratania káblov do spodnej časti k zdroju, či s možnosťou uchytiť káble o niekoľko na to určených výstupkov, až po spomínané zakrytie pravej strany, ktoré sa ale dá jednoducho odmontovať. Navyše, vďaka svojim rozmerom ponúka Define R6 naozaj obrovskú kompatibilitu s radiátormi vodného chladenia (hoci vzdialenosť od procesora k prednému čelu bola väčšia, než na akú náš Cooler Master MasterLiquid 240 dočiahol, a preto musel byť nainštalovaný hore), a pritom stále dokáže poňať zariadenie v 5.25 šachte, či už DVDrom-ku alebo iné špecializované ovládače alebo panely.

Vychytávky

O tom, že Fractal Design Define R6 naozaj patrí do novej generácie počítačových skriniek, nesvedčí len skutočne inteligentné vnútorné rozvrhnutie skrinky, ale aj ďalšie možnosti zakomponované od výroby, alebo ktoré si budú môcť záujemcovia dokúpiť. Za veľmi veľký krok vpred musím označiť zabudovanie inteligentného ovládača ventilátorov, do ktorého sa dá zapojiť až 9 ventilátorov rozmiestnených po celej skrinke. Tie sa následne dajú ovládať cez PWM priamo cez BIOS matičnej dosky alebo iný softvér. Neexistuje totiž príliš veľa matičných dosiek, ktoré by podporovali až 9 ventilátorov bez ďalších investícií. Možnosť jedným kliknutím zmeniť skrinku z tichého spoločníka na maximálne monštrum na poli odstraňovania tepla, bola pri používaní naozaj príjemná. Ďalšia vychytávka, ktorú Fractal Design ponúka k tejto skrinke, je vymeniteľný predný panel, ktorý v novšej verzii ponúka nielen osvedčené USB 2.0 a USB 3.0, ale aj USB 3.1 Typ C pre všetkých majiteľov nových mobilov či rýchlych dátových úložísk. Používateľov poteší aj možnosť rozhodnúť sa, či chcú, aby sa predné dvierka otvárali doprava alebo doľava. Môže to síce znieť ako maličkosť, no ak sa do skrinky osadí DVD-romka, smer otvárania dvierok je dôležitý. Poslednou perličkou je nedávno ohlásená súčiastka menom Flex VRC-25 a ide o špeciálne predĺženie PCIe portu, vďaka čomu budú môcť záujemcovia nainštalovať svoje grafické karty vertikálne a neukazovať len nudnú vrchnú časť, hoci aj s backlate-om, ale priamo chladič s ventilátormi a podsvietením.

Naše hodnotenie

Define R6 ukazuje, ako má vyzerať nová generácia produktu. Rad menších aj väčších vylepšení spolu vytvorili perfektný celok, na ktorom nájde chybičku krásy iba málokto. Fractal Design stále vsádza na striedmy dizajn a maximalizáciu funkcionality. Túto skutočnosť ocenia hlavne zbehlí používatelia, ktorí sa nenechajú očariť niekoľkými blikajúcimi svetielkami. Define R6 ponúka naozaj obrovský potenciál, no najväčším prekvapením je, že napriek svojim obrovským rozmerom takmer vôbec nemrhá vnútorným priestorom. Či už snívate o systéme s tromi grafickými kartami, alebo o domácom NAS-ku, Define R6 zvládne všetko.

Klady

 • striedmy, no stále zaujímavý dizajn
 • zabudovaný ovládač ventilátorov
 • perfektné rozloženie a prispôsobiteľnosť
 • veľký potenciál pri osadzovaní množstva diskov a iných komponentov
 • kvalitné prevedenie
 • zaujímavé doplnky
 • skvelo riešené odhlučnenie a filtre prachu
 • pomer cena/výkon

Zápory

 • väčšia vzdialenosť medzi procesorom a čelom

Informácie o produkte

Fractal Design Define R6 Tempered Glass Edition

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 233 mm
 • Výška: 465 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 543 mm
 • Hmotnosť: 12400 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 135 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk